Uşak Ufuk
06 Ağustos 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK EĞİTİM İŞTEN SEÇMELİ DERS TALEBİ
16 Ocak 2020 Perşembe 07:00

UŞAK EĞİTİM İŞ'TEN SEÇMELİ DERS TALEBİ

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, seçmeli derslerle ilgili bir açıklama yaptı.

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, seçmeli derslerle ilgili bir açıklama yaptı. Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, “Temel Eğitim ve Ortaöğretim kurumlarında başlayan seçmeli ders tercihleri süreci, Milli Eğitim Bakanlığı'nın riyakarlığını bir kez daha ortaya koymuştur. 25 Aralık 2019'da başlayan ve 9 Ocak'ta bitecek olan tercih sürecine dair il milli eğitim müdürlüklerinden ilçe milli eğitim müdürlüklerine yollanan ve sendikamızın da ulaştığı resmi talimat, derslerin "seçmeli" değil dayatmalı olduğunun ispatı olmuştur. Söz konusu talimatnamede "Seçmeli derslerden olan Kuranı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin öğrencilerimiz tarafından seçilmesi ile ilgili ilçe ve okul müdürlerinin gerekli hassasiyet ve özeni göstermesi" emredilmiştir” dedi. Uzun, şöyle konuştu: “İşte bu emir, seçmeli dersler konusunda seçeneksiz bırakılan öğrencilerin ve velilerinin yaşadığı ve maalesef yaşayacağı mağduriyetlerin özetidir. “Bu dersi okulda yeteri kadar öğrenci seçmedi", "Bu dersi verecek eğitimcimiz yok", "Bu dersin kontenjanı çoktan doldu" denerek öğrencilerimizin sadece dini içerikli derslere mecbur bırakılıyor olması, yandaş yöneticilerin -tam da kendilerine emredildiği üzere- gerekli özeni göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Bu tercih döneminde il milli eğitim müdürleri, altındaki yöneticileri resmi yazışmalarla "aman haa" diye uyarmakla yetinmemiş, sosyal medyadan da bu konuda çaba göstererek çıtayı daha yükseğe taşımışlardır. Örneğin; Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız'ın sosyal medya hesaplarından "Seçmeli derslerimizde tercih süreci başlamıştır" yazıp dayatılan üç derse tik atan görseller paylaşması ibretlik olmuştur. Yani sadece adı "seçmeli" olan bu derslere ilişkin tercih süreci, MEB yöneticilerinin kendilerini seçen iktidara yaranmak için adeta birbirleriyle her platformda yarışırken kabahatlerini itiraf etmesine de sahne olmuştur.

Tam da bu noktada MEB'e yöneltilmesi gereken sorular baş göstermiştir:

- Madem sadece 3 dersi dayatacaktınız, bu derslere "seçmeli" adını koyarak neden takiyye yaptınız? Öğrencilere tercih etmek isteseler dahi eğitimini vermeyeceğiniz Düşünme Eğitimi, Halk Kültürü, Okuma Becerileri, Çevre Eğitimi gibi dersleri neden tercih yelpazesine koydunuz?

- Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “Ders seçimi” başlıklı 11. maddesi uyarınca ders seçiminin öğrenci tarafından şubat ayı içinde yapılacağı kurala bağlanmıştır. Normalde ders seçmek için öğrencinin bir ay süresi olması gerekirken, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 19.12.2019 gün ve 25354322 sayılı “ders seçimi” konulu yazısıyla bu süre 15 güne indirilmiştir. Yönetmelikle çelişen bu değişiklik, öğrencileri biraz daha az düşünmeye, doğru tercih yapamamaya, velileri de itiraz edememeye itmek için değilse nedendir? - Binlerce öğrenci ve velinin okul müdürlerinden duyduğu "Bu seçmeli dersi verecek öğretmen yok" sözü yalan mıdır?  Yalan ise doğru söylemeyen okul yöneticilerine ilişkin hangi adımlar atılacaktır? Müdürlerin bu sözleri doğru ise koskoca Bakanlık, öğretmen açığı konusunda neden yalan söylemektedir?”

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.