Uşak Ufuk
27 Mayıs 2022 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak HAK İŞ: Asgari ücret yeterli düzeyde olmalı
23 Kasım 2021 Salı 06:48

Uşak HAK İŞ: Asgari ücret yeterli düzeyde olmalı

Uşak HAK İŞ: Asgari ücret yeterli düzeyde olmalı

HAK İş Uşak Şube Başkanı Recep Sorkun, asgari ücretin çalışanları ve toplumu memnun edecek seviyeye çekilmesi gerektiğini söyledi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan HAK İş Uşak Şube Başkanı Recep Sorkun, asgari ücretin belirlenmesi sürecinde işbirliği yapmak amacıyla HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK gibi sendikalarla ortak hareket ettiklerini söyledi.  Recep Sorkun, yüksek enflasyon, yüksek döviz ve artan hayat pahalılığından dolayı, 2022 için belirlenecek asgari ücretin her zamankinden daha büyük anlam ifade ettiğini söyledi.  Sorkun, “Belirlenecek rakamının asgari ücretle çalışan bütün emekçileri memnun edecek bir rakam olmasını istiyoruz” dedi.

Asgari ücretle çalışan sayısı bakımından Türkiye’nin Avrupa’dan farklı olduğunu belirten Sorkun, “Avrupa’da asgari ücret ile çalışan oranı yüzde 1 ila 2 iken Türkiye’de yüzde 42’dir, 6,5 milyon emekçiyi kapsıyor. Aileleri ile beraber yaklaşık 30 milyonun üzerinde bir kesimi doğrudan ilgilendiriyor” dedi.

Asgari ücret tespitinin kapsam bakından, yapılan en büyük toplu iş sözleşmesi olduğunu vurgulayan Sorkun sağlıklı bir rakama ulaşılabilmesi HAK-İŞ’in beş talebi olduğunu söyledi. Sorkun, taleplerini şöyle sıraladı; “Bir, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısının değişmesini istiyoruz. İki, bağımsız ve aynı zamanda güvenilir bilim insanlarının da içinde bulunduğu bir yapının objektif kriterleri belirleyip asgeri ücretin buna göre belirlenmesini istiyoruz. Üç, asgari ücretin, çalışan bir emekçi üzerinden değil, evli ve iki çocuklu bir aile üzerinden değerlendirilmesini istiyoruz. Dört, belirlenecek olan asgari ücretin dört kişilik bir ailenin asgari ihtiyaçlarını karşılayabilecek oranda olmasını istiyoruz. Beş, asgari ücret ve ücretler üzerindeki vergi yükünün büyük ölçüde azaltılması ve kaldırılmasını istiyoruz.” 

HAK-İŞ’in beş talebinin uygulanabilmesi için çalışmaların, geniş katılımlı bir uzlaşma ile sürdürülmesi gerektiğini belirten Sorkun, “Emek örgütleriyle HAK-İŞ’in bu talepleri ışığında birlikte çalışacaklarını ve bu talepleri dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı, bakanlar ve muhalefet partisi liderlerinin asgari ücrette enflasyonun üzerinde artış yapılmasına dair açıklamalarını memnuniyet verici olarak değerlendiren Sorkun, “Çalışanları enflasyona ezdirmeyecek yeni bir asgeri ücreti iktidarıyla, muhalefetiyle, emek örgütleriyle hep birlikte oluşturmamız gerekiyor” dedi.

Sorkun, işverenlere de çağrıda bulundu. Fedakarlığı hep işçilerin yaptığını ifade eden Sorkun, işverenlerin de elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

Sorkun, “Buradan işverenlere çağrıda bulunuyorum: Emekçiler pandemiye rağmen çalıştılar ve ürettiler. Pek çok sektörde ihracat rekoru kırıldı. Bütün fedakarlığı hükümetten bekleyip her türlü teşviklere rağmen daha fazlasını isteyerek bu sorunu çözemeyiz. Lütfen gözünüzü kulağınızı tıkamayın. İşverenler olarak da fedakarlık yapmanız gerektiğini unutmayın” dedi.

HAK-İŞ ve sendikalarının demokratik emek örgütleri olduğunu vurgulayan Sorkun, demokratik sendikacılığı ülkemizin demokrasisinin geleceği için önemli gördüklerini söyledi. Sorkun

, “Bir ülkede sendikal hareket ne kadar demokratik, ne kadar güçlüyse demokrasi de o kadar güçlüdür. Sendikalar demokrasinin en temel taşlarından biridir. HAK-İŞ temsil ettiği dünya, değerler, ortaya koyduğu ilkeleri, hedefleri, dünden bu güne gerçekleştirdiği faaliyetleriyle bu sorumluluğu en fazla üstlenmesi gereken örgüt olmuştur” dedi. BERKAY ÖZYAYLA

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.