Uşak Ufuk
27 Eylül 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK İHHDAN AFGAN ÇOCUKLARA DESTEK
23 Temmuz 2019 Salı 08:30

UŞAK İHH'DAN AFGAN ÇOCUKLARA DESTEK

UŞAK İHH'DAN AFGAN ÇOCUKLARA DESTEK

Ebrar İnsani Yardım Eğitim ve Kültür Derneği  (İHH Uşak) tarafından yetim Afgan çocuklarına verilen yaz kursları tamamlandı ve 43 öğrenciye eğitimlerine katıldıklarına dair belge ve eğitimcilere de teşekkür belgesi verildi. 

Uşak Gençlik Merkezi’nde yapılan yaz okulunun kapanış etkinliğine Ebrar İnsani Yardım Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı İbrahim Akkaş, Ebrar İnsani Yardım Eğitim ve Kültür Derneği Yetim Birimi Sorumlusu Gönül Güçyeter, eğitimenler, Afganistan’dan gelerek Uşak’ta yaşayan aileler ve çocukları katıldı. Çocuklara katılım belgesi ve çeşitli hediyelerin verildiği etkinlikte, Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu, ilahiler söylendi ve Türkçe öğrenen Afgan çocuklar, çeşitli şiirler okudu. Programda Dernek Başkanı İbrahim Akkaş, bir konuşma yaptı ve bu tip etkinliklerin özveri esasıyla devam edeceğini dile getirdi. 

 

Çocukların ailelerin reisi 

pozisyonuna geldiklerini ve hayatlarının baharında bir çok sorumluluğu omuzladıklarını kaydetti

Derneğin eğitim faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Gönül Güçyeter, zor durumda olan Afgan ailelere kendi imkanlarıyla ulaştıklarını ve bir çoğunun maddi olanaksızlıklar içinde hayatlarını idame ettirdiğini söyledi. Savaş, hastalıklar ve diğer nedenlerden dolayı Afganlı çocukların babalarını kaybettiklerini dile getiren Gönül Güçyeter, yaşları 11 ve 13 olan çocukların ailelerin reisi pozisyonuna geldiklerini ve hayatlarının baharında bir çok sorumluluğu omuzladıklarını kaydetti. 

Afgan yetimlerin hem babalarından hem de memleketlerinden olduklarını söyleyen Gönül Güçyeter,  “Çocuklar hem babasız, hem de vatansızlar. Hem okula gitmek, hem de annelerine destek olmak zorundalar. Afgan anneler, tabakhane, lokantaların bulaşıkhanesinde ve çoğu kişinin yapmaktan kaçındığı işleri yapıyorlar. Günlük 30 TL’ye dünya kadar bulaşığı yıkayıp, evine ekmek getirmeye çalışan kadınlarımız var. Allah katında bizim bir birimizden hiçbir farkımız yok. Hepimiz onun kullarıyız ve toplumsal adaleti her ne koşulda olursa olsun sağlamamız gerekiyor. Bunun için dernek olarak, kendi imkanlarımızla yaz kursları verdik ve çocuklarımıza gerek dini ve gerekse günlük hayatta işlerine yarayacak bilgileri içeren eğitimler verdik. Tek isteğimiz onların topluma adapte olmaları ve hayatlarını ideal bir şekilde idame ettirmeleri” dedi. HABER: ALİ ARASLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ