Uşak Ufuk
27 Ekim 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK İL SAĞLIK MÜDÜRÜNDEN KENE UYARISI
19 Haziran 2019 Çarşamba 08:30

UŞAK İL SAĞLIK MÜDÜRÜ'NDEN KENE UYARISI

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, keneler ve hayvanlar nedeniyle bulaşan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında, kurumun resmi internet sitesi üzerinden bazı uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, keneler ve hayvanlar nedeniyle bulaşan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında, kurumun resmi internet sitesi üzerinden bazı uyarı ve tavsiyelerde bulundu.  Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, vücuda yapışan kenelerin alkol, gaz yağı, amonyak veya kolonya gibi kimyasal maddeler dökülerek uzaklaştırılmaya çalışılmasının doğru olmadığını belirterek, “Böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve tıbbı destek alınmalı” dedi. 

KKKA’nın hayvanlardan insanlara geçen öldürücü viral bir enfeksiyon hastalığı olduğunu dile getiren Dr. Sedat Kavas,  “Ani başlayan yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, kırgınlık, halsizlik ve  iştahsızlık gibi belirtilerle başlar. Bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi şikâyetler de görülebilir. Daha sonra bu belirtilere vücudun muhtelif yerlerinde görülen kanamalar  eşlik edebilir. Hastalık kenelerin ısırması, virüslü hayvanların kesimi esnasında hayvanın kan ve dokularına temas etmesi, enfekte hastaların kan ve dokularına temas ve sütlerinin içilmesiyle bulaşabilir. Çiftçi, çoban, kasap, veteriner ve teknisyenler ile sağlık personeli öncelikli risk grupları arasındadır. Kamp yapanların ve hasta yakını olanların da KKKA’ya yakalanma ihtimali yüksektir” diye konuştu.  

 

BİLİNÇSİZCE KENEYE MÜDAHALE ETMEYİN      

KKKA’dan korunma yollarını anlatan Sedat Kavas, “Mümkün olduğunca kenelerin olduğu alanlardan kaçınılması, bulunan kişilerin ise  vücutlarını düzenli olarak kene yönünden muayene etmeleri gerekmektedir. Kene mevcut ise, çıplak el ile olmamak şartıyla kene vücuda yapıştığı yerden tutularak, koparmadan ve patlatmadan çıkartılmalıdır. Kene üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, gaz yağı, amonyak, kolonya vb.) kesinlikle dökülmemeli ve keneler sigara veya kibrit gibi fiziksel yöntemlerle uzaklaştırılmaya çalışılmamalıdır. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, hastaya ait kan ve diğer vücut sıvılarına temas ile de bulaşabildiğinden, hastanın yakınları ile hastane çalışanlarının, gerekli korunma önlemlerini almadan (eldiven, maske vb.) hastalarla temas etmemeleri gerekmektedir. Kenelerin bulunduğu alanlara gidildiğinde pantolon paçaları çorap içine alınmalıdır. Giysiler, kenelerin vücuda ulaşamayacağı şekilde olmalıdır. Kapalı giysiler giyilmeli, sahada çizme kullanılmalıdır” dedi. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.