Uşak Ufuk
16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK İYİ PARTİNİN TALEBİNE RET
05 Nisan 2019 Cuma 08:35

UŞAK İYİ PARTİ'NİN TALEBİNE RET

31 Mart 2019 yerel seçim sonuçlarına itiraz eden İYİ Parti Uşak İl Teşkilatı, önceki gün, Uşak Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na başvurusunu yaptı.

31 Mart 2019 yerel seçim sonuçlarına itiraz eden İYİ Parti Uşak İl Teşkilatı, önceki gün, Uşak Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na başvurusunu yaptı. İYİ Parti’nin talebini değerlendiren kurul, oyların tekrar sayılmasıyla ilgili başvuruyu reddetti. Bu duruma ilk tepki İYİ Parti Uşak İl Başkanı Naci Yıldırım’dan geldi. Naci Yıldırım, konuyla ilgili haklarını aramak için daha üst kurullara başvurmaya ve gerekirse konuyu yargıya taşıma konusunda karar verdiklerini söyledi. Uşak Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, İYİ Parti'nin bugün yaptığı itiraz başvurusunu reddetti. Edinilen bilgiye göre bugün İYİ Parti Uşak Belediye Başkan adayı Muhammet Gür'ün ve İYİ Parti Uşak İl Teşkilatı'nın yaptığı itirazın reddedildiği ifade edildi. Muhammet Gür, söz konusu başvuruyu Yüksek Seçim Kurulu'na kadar taşıyacaklarını belirterek, "Sinsileye göre ilk olarak başvurumuzu Uşak merkeze yaptık ve burada işlem yapılmazsa, konuyu Yüksek Seçim Kurulu'na taşıyacağız" dedi.   

İYİ Parti İl Başkanı Naci Yıldırım, "AK Parti'nin İstanbul başvurusu kabul oldu ve biz bu belgelerle şimdi İl Seçim Kurulu'na başvuracağız ve bu da olmazsa YSK'ya gideceğiz. Biz 3 bin 800 oya itiraz ediyoruz. Önümüzde bununla ilgili emsaller var ve burası olmazsa bu konuyu Genel Merkezimiz takip eder. Biz sonuna kadar hakkımızı arayacağız" dedi.  Naci Yıldırım, milli iradeye saygılı olduklarını belirterek, “31 Mart 2019 yerel seçimlerini sonuçları itibariyle tamamlamak üzereyiz. Sonuçlar Uşak halkına hayırlı ve uğurlu olsun. Burada İYİ Parti olarak temel amacımız, millet iradesinin sandığa yansıyan şekilde sonuçlanmasını sağlamak.Hani sık sık söyleniyor ya milli irade diye. Milli iradenin sandığa yansıması önemlidir. Seçimlerle ilgili bazı soru işaretlerini ortadan kaldırmak için buradayız. Avukatlarımız konuyla ilgili derinlemesine bir çalışma yaptı. İlimizde 4 bin civarında geçersiz oy var ve tutanaklar gelişi güzel düzenlenmiş. İptal sebebi belli olmayan iptaller var. Uşak için 4 bin civarındaki iptal çok normal değil. Sandıkların yeninden değerlendirilmesi talebimiz var. Bu tespitlerimizin bugün itibariyle ilgili makama vereceğiz ve geçersiz oyların yeniden güzden geçirilmesini talep edeceğiz” dedi. “Kazandığı iddia edilen belediye başkanı ile Muhammet Gür arasında bin civarında fark var” diyen Naci Yıldırım, şöyle söyledi: “Bu şu anlama geliyor, iptallerin 500 gibi bir kabulüyle seçimin kaderi değişebilir. Uşaklı’nın iradesinin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Fakat doğruysa da diyecek bir şey yok, çünkü millet kararını vermiş diyeceğiz. Sonuç ne olursa olsun ben imkansızlıklara rağmen böylesine bir oy oranı almış ve halkın gönlünde taht kurmuş Muhammet Gür’ü tebrik ediyorum. Biz İYİ Parti olarak demokrasiye, hukuka ve millet iradesine saygılıyız”. Yıldırım, tüm sandıklara itiraz edeceklerini sözlerine ekledi.  HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ