Uşak Ufuk
23 Mart 2019 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK MİLLETVEKİLİ VE İL BAŞKANI ENGELLİLER İÇİN MESAJ VERDİ
14 Mayıs 2018 Pazartesi 10:40

UŞAK MİLLETVEKİLİ VE İL BAŞKANI ENGELLİLER İÇİN MESAJ VERDİ

AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay, “Engellerine rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımız bizim için, birer güç kaynağıdır.

AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay, “Engellerine rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımız bizim için, birer güç kaynağıdır. Diğer ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de milyonlarca engelli insan bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımızın en önemli problemi çalışma, eğitim, sağlık ve sosyal alanları kuşatan bir takım haklardan insan onuruna yaraşır bir şekilde yararlanamamalarıdır. Evrensel insan haklarından ve demokratik toplum kazanımlarından gerektiği gibi yararlanmaları, engellerin önündeki toplumsal engelleri kaldıracaktır. Hükümetlerimiz döneminde sosyal devletin gereği olarak eğitim, sağlık, istihdam haklarına ait hizmetlerin bir kısmını engelli vatandaşlarımıza sunmaya çalışılmıştır. TBMM’de, engelli haklarının kabul edilmesi, 18 yaşından küçük engelli çocuklarımıza sosyal güvencesi olsun olmasın maaş bağlanması, okuma yazma öğrenebilmeleri için imkan sunulması bunlardan sadece birkaçıdır. Bütün engelli vatandaşlarımızın kendi kendine yetebilen onurlu ve başı dik eşit vatandaşlar olarak yaşamalarını sağlamak en büyük hedefimiz olmalıdır. Kendi kültürel ve değer yargılarımızın tavsiye ettiği kardeşlik, dayanışma değerleri de bunu öngörmektedir. Bu gün dolayısıyla herkesi engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmaya çağırıyor ve onlara sağlıklı, mutlu ve onurlu bir hayat diliyorum” dedi. Öte yandan AK Parti Uşak İl Başkanı Mehmet Çakın da, “Engelli olmak kişinin tercihi değildir, her insan potansiyel bir engelli adayıdır. Bu bilinci ile hareket ederek engellilerimizi anlamaya ve yalnızca bir gün değil her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmeye çalışmalıyız. Bunun için öncelikle kişiyi engelli konumuna düşürecek nedenlerin önlenmesi ve gereken tedbirlerin alınması biz idarecilere düşen en önemli görevlerden biridir. Diğer önemli görevimiz ise, engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak, onları üretime dâhil ederek toplumda aktif rol üstlendirecek çalışmalar yapmaktır. 

Bir toplumun güçlü olabilmesi için ilk şart, tüm bireylerin imkânlardan eşit olarak yararlanabilmesidir. AK Parti Uşak İl Teşkilatı olarak bizler de engelli vatandaşlarımızın üretken, aktif bireyler olarak toplumsal hayatta rol almalarını ve güçlerini kullanabilmelerini sağlayacak düzenlemelerin hayata geçirilmesi konusu üzerinde önemle durmaktayız.  Engelli vatandaşlarımız için vergilerde ve su tarifelerinde indirimler sağlıyoruz. Hükümetimizin aldığı karar doğrultusunda ücretsiz toplu taşıma imkânı sunuyoruz. İnşa ettiğimiz kaldırımlara standart engelli rampaları koyuyoruz. Engelli aracımız ile hemşehrilerimizin talepleri doğrultusunda onları istedikleri mekâna bırakıyoruz. Ayrıca toplu taşıma sistemiz içerisinde engellilerin kullanımına uygun otobüsler faaliyet gösteriyor.  Bunlar yeterli değil biliyoruz. Engelli hemşehrilerimiz için çalışmalarımız devam edecek. En az diğer insanlarımız kadar kamu hizmetlerinden faydalanmalarını sağlayacağız. Mühim olan, engelli bir insanın hayatını nasıl sürdürdüğüne vakıf olabilmektir. Engelleri aşmış bir gelecek ümidiyle bütün engellilerimizin Engelliler Haftasını kutluyorum.” HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ