Uşak Ufuk
20 Ocak 2022 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak tarhana ile mavileşti
11 Mart 2021 Perşembe 09:17

Uşak tarhana ile mavileşti

Uşak tarhana ile mavileşti

Sağlık Bakanlığının geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Uşak en risksiz iller arasında yer aldı. Uşak halkı ve uzmanlar virüsün etkisinin azalmasında ki en önemli sebeblerden birisinin de Tarhana Çorbası olduğunu belirtti. Son zamanlarda Türkiye Koronavirüse karşı azimle mücadele etmekte. Bu mücadele kapsamında iller risk haritası kapsamında 4 renke ayrıldı. Uşak ili ise Mavi renkte(risk grubu az) yer almayı başardı.

Uşak'ta Tarhana deyince ilk akıllara gelen isimlerden biri olan ve konu hakkında uzmanlığı olan Tarhana Baba olarak bilinen Yeldanlızade Mustafa Yeldanlı'ya, Tarhanadaki şifayı ve virüse karşı nasıl koruduğu  hakkında bilgi aldık.

Bütün Hastalıkların Şifası Tarhana

KOnuyla ilgili olarak Tarhananın bir şifa deposu olduğunu belirten Yeldanlı;  Fermante gıda olarak içinde bol çeşit ve gıda maddesinin yer aldığı Tarhana çorbasını, Uşak halkının sabah kahvaltıda ve akşam yemek sofrasında  eksik etmeyerek tüketildiğini ve sokağa çıkarken de kurallara uyulduğunu belirtti.

Uşak'ın Risksiz Olmasının Sebebi Tarhana

Corafi işaret olarak bir maraka değeri kazanan Tarhanayı sadece Türkiye değil bütün dünyada  marka haline gelmesi gerektiğini söyleyen YELDANLI, yetkililerin bu konuda çalışmalarını daha artırarak mavi olan rengimizi korumamaya devam edilmesini dile getirdi.

Tarhanadaki Gizemli Şifa

Tarhananın içinde domates, biber,soğan, nane ve daha birçok gıda ürününü barındırdığını idafe eden Yeldanlı, Tarhana bağışıklık sisteminden damar tıkanıklığını engellemesine,bağırsak temizlemeden mide asiti düzenlemesine,soğuk algınlığından kansere karşı önemli koruma sağlamasına,çok iyi bir kolestrol düşürücü ve seçkin bir probiyotik ürün olmasına kadar bir çok şifa dağıttığını söyledi. Tarhananın içeriğinde bulunan biber, soğan, sarımsak, domates, yoğurt ve diğer malzemelerin bağışıklık güçlendirici özelliklerinin bulunduğunu kaydeden Mustafa Yeldanlı, “Keloğlan Padişahın kızını tarhanayla iyileştirdi. Bunu efsane gibi dinliyoruz ve okuyoruz. Fakat her şeyin bir hayalle başladığını ve bunun gerçekleşmesi için biraz da elimizi taşın altına koymamız gerektiğini düşünmüyoruz. Tarhana, bir çok hastalığın şifası ve şu anda dünyayı saran bir coronavirüs var. Coronavirüs diyoruz, fakat 24 saatte tonlarca kola ve benzeri meşrubatları tüketiyoruz. Oysa tarhana, tıp tarafından ele alınmalı ve bunun kapsülleri grip ve benzeri hastalıklara karşı ilaç olarak kullanılmalı. Devletimizin bunu ele alması lazım ve çareyi dışarıda aramak yerine, kendi öz kaynaklarında bulmaları gerekir. Sağlık, Sanayi ve Teknoloji ve diğer ilgili bakanlıklar bu konuda öncü olabilirler. Tarhana, bir çok hastalığın ilacı ve bağışıklık sistemini güçlendirecek yegane yiyecek” dedi.

 

 

Maviye Başka Renge Döndürmeyelim

Yeldanlı son oılarak Uşak halkından yetkilerin tedbirlerine uyulmasını ve üç temel kural olan maske, mesafe ve temizliğin ihmal edilmemesini gerektiğini, eski yaşadıklarımızınbir daha yaşanmamasını temenni etti. HALİL ASLAN

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.