Uşak Ufuk
22 Ocak 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak TKDK’da 13’üncü çağrı ilanına çıkıldı
17 Kasım 2014 Pazartesi 09:03

Uşak TKDK’da 13’üncü çağrı ilanına çıkıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Uşak ve diğer şubeleri aracılığıyla 13’üncü çağrı ilanına çıktı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Uşak ve diğer şubeleri aracılığıyla 13’üncü çağrı ilanına çıktı. 13’üncü çağrı ilanı hakkında bir açılama yapan TKDK Uşak İl Koordinatörü Cihan Karahan, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “13. Çağrı Dönemi’nde uygun harcama olarak; yapım işleri, makine-ekipman alımı, hizmet alımı ve görünürlük harcamaları esas alınacaktır. Bu kapsamda verilecek destek geri ödemesiz olarak kullandırılacak olup destek oranı % 50 oranında gerçekleşecektir." Desteklenecek sektörler ve uygun harcama tutarları şu şekilde olacaktır: Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlar için uygun harcamalar toplam tutarı süt işleyen işletmelerde en az 50 bin Avro ve en fazla 3 milyon Avro, Süt toplayan üretici örgütlerinde ise en az 25 bin Avro ve en fazla 1 milyon Avro, Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması projeleri (Kırmızı et ve Kanatlı et) için uygun harcamalar toplam tutarı en az 30 bin Avro, en fazla 3 milyon Avro, Meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması için uygun harcamalar toplam tutarı en az 50 bin Avro, en fazla 1 milyon 250 bin Avro, Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması için uygun harcamalar toplam tutarı en az 50 Bin Avro en fazla 1.500.000 Avro, Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi için; Arıcılık, Süs Bitkilerinin Yetiştirilmesi ile Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Yetiştirilmesi sektörlerinde uygun harcamalar toplam tutarı en az 5 bin Avro, en fazla 250 Bin Avro, Yerel ürünler ve el sanatlarının üretilmesi kapsamında uygun harcamalar toplam tutarı en az 10 bin Avro, en fazla 400 bin Avro, Kırsal turizm yatırımları için uygun harcamalar toplam tutarı en az 15 bin Avro, en fazla 500 bin Avro, Kültür balıkçılığının geliştirilmesi için uygun harcamalar toplam tutarı en az 15 bin Avro en fazla 400 bin Avro olmaktadır”.

13. ÇAĞRI İLE GELEN YENİLİKLER NELER?

Yeni programda bazı yeniliklerin bulunduğunu bildiren Karahan, “Yenilenebilir Enerji: IPARD Programı kapsamında İşletmenin/Tesisin kendi tüketimine yönelik yenilenebilir enerji yatırımları destek kapsamına alınmıştır. Parçalama Tesisleri: Et ve et ürünleri işleme ve pazarlama alt tedbiri kapsamında, parçalama tesisleri de destek kapsamına alınmıştır.  Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbirinde, Konsey Tüzüğü “(Ec) No 1308/2013 Ek I, Bölüm IX: Meyve ve Sebze listesi’nde” yer alan sert kabuklu meyveler, kurutulmuş plantain ve kurutulmuş turunçgiller için makine ekipman alımı destek kapsamındadır. Meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması alt tedbirinde, “Temizleme, sınıflandırma, derecelendirme ve paketleme hatları” uygun harcama başlığı altında SADECE makine- ekipman alımına destek verilecektir. Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi alt tedbiri kapsamında, fide ve fidan yetiştiriciliği, bitkisel üretimde sadece üretim materyali olarak uygun harcamalar kapsamında desteklenmeye başlanmıştır. Bu kapsamda fide ve fidan yetiştiriciliği için “Seraların inşası ve/veya yeniden kurulumuna yönelik inşaat işleri ve/veya seralar için gerekli makine ekipman alımı” ve “ Depo binaları ve makine garajlarının inşası ve gerekli makineekipmanın alımı “ uygun harcama olarak değerlendirilecektir. Tıbbi ve aromatik özelliği olan bitki yetiştiriciliği için “Seraların inşası ve/veya yeniden kurulumuna yönelik inşaat işleri ve/veya seralar için gerekli makine ekipman alımı” uygun harcama olarak değerlendirilecektir” diye konuştu. 

BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

Karahan, “Başvurular 12.01.2015 tarihi saat 09.00’dan itibaren, yatırımın uygulanacağı ilde bulunan ve iletişim bilgileri aşağıda yer alan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacak olup, başvuruların son teslim tarihi 10.02.2015, saat 21.00’dir. Bu çağrı için son teslim tarihinde sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. TKDK-İl Koordinatörlüklerinde Teklif Alma Kuralları Rehberi kapsamında yapılan ihale ve bu ihale sonucu alınan tekliflerin ve teklif ile ilgili belge ve dokümanların uygunluğu kapsamında ön kontrol yapılacaktır. Yapılacak ön kontroller nihai kontroller olmayıp, teklif alımı ve ihalelerde yapılan hataların ve eksikliklerin tespit edilmesi ve düzeltilmesi yönünde bilgilendirme amaçlı olacaktır. Başvuru Sahipleri söz konusu ön kontroller için belirlenen tarihlerde ilgili İl Koordinatörlükleri ile irtibata geçerek randevu alacaklardır. Ön kontrol yapılmadan sunulan başvuru paketlerindeki teklifler ve ihale dosyalarındaki hatalar düzeltme yoluna gidilmeyecek ve kurallar gereği işlem yapılacaktır. Ön kontrol 5 -15 Ocak 2015 tarihlerinde yapılacak. On Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri aşağıdaki gibi planlanmalıdır. Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler Başvuru Çağrı Rehberlerinde yer almaktadır.Başvuru tek taksit olarak planlanmış ise; yatırım süresi ve Ödeme Talebi Paketinin hazırlanıp İl Koordinatörlüğüne sunulması toplamda 6 (altı) ayı geçmemelidir. -Başvuru iki veya üç taksit olarak planlanmış ise; birinci taksitin yatırım süresi ve Ödeme Talebi Paketinin hazırlanıp İl Koordinatörlüğüne sunulması 6 (altı) ay içerisinde olmalıdır. İkinci ve/veya üçüncü taksit planlaması yapılırken nihai Ödeme Talep Paketi için gerekli süreler dikkate alınmalıdır” dedi. BERKAY ÖZYAYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ