Uşak Ufuk
26 Şubat 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak TSO Başkanı, faiz indirimine değindi
23 Eylül 2019 Pazartesi 08:12

Uşak TSO Başkanı, faiz indirimine değindi

Uşak TSO Başkanı, faiz indirimine değindi

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Eylül ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı İsmail Karaman’ın başkanlığında, UTSO Meclis Üyeleri ve Meslek Komite Başkanlarının katılımıyla oda hizmet binasında gerçekleştirildi. Meclis gündem değerlendirilmesinden sonra, UTSO Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir, dünya, ülke ve kent bazında yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendirdi ve oda faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Kandemir, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası olarak, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun faiz indirimine devam edilmesi gerekliliği çağrısına destek verdiklerini belirterek, ilerleyen günlerde iş dünyasının motivasyonunu artıracak çalışmaların bir an önce hayata geçmesini temenni ettiklerini dile getirdi. Kandemir, “4 buçuk yıl aradan sonra, geçtiğimiz 25 Temmuz 2019’da 425 baz puanlık faiz indirimi yapan Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta toplanan Para Politikası Kurulu’nda 325 baz puanlık bir indirim kararı daha verdi. Bununla birlikte faiz seviyesi 16.50’ye çekildi. Faiz indirimi kararından önce TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, faiz indiriminin devam etmesine dair açıklamalar yaptı. Hisarcıklıoğu; faizlerin küresel rekabet edilebilirliği sağlayacak seviyede olmasına vurgu yaptı ve mevcut kredi borçlarının yapılandırılması için bankalardan adım atmasını istedi. Uşak Ticaret ve Sanayi Odası olarak, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bu çağrısına destek veriyoruz. Ve önümüzdeki günlerde iş dünyasının motivasyonunu artıracak çalışmaların bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz” dedi. Kandemir, “Tatil bitti ve okullar da geçtiğimiz hafta başladı. İlimizdeki ilk, orta ve lise dereceli okullarda ders zili çaldı ve üniversite öğrencilerimiz de yavaş yavaş yeni eğitim yılı için ilimize gelmeye başladı. Bu yıl 6 binin üzerinden yeni üniversite öğrencimiz kayıt yaptırdı ve yaklaşık 35 bine ulaşan üniversite öğrencilerimiz, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra ekonomiye de katma değer sağlıyorlar. Üniversite öğrencilerimiz, aynı zamanda ilimizi tanıtacak birer elçidir ve onların üzerinde bıraktığımız intiba, ilimizin tanıtımına yön verecektir. Yaz dönemini geride bıraktık ve sonbahara girdik ve bir süre sonra kış sezonu başlayacak. Bu kış döneminde, ilimizle üretimi yapılan deri, battaniye ve tekstil sektörlerinin daha hareketli geçmesini bekliyoruz. Bu bağlamda tüm öğrencilerimize 2019 ve 2020 eğitim yılının ve iş insanlarımıza da sonbahar-kış döneminin hayırlı olmasını diliyorum. Bu kürsüde sürekli ticaret savaşlarıyla ilgili endişemizi dile getiriyoruz. Çünkü ABD ve Çin, dünyanın ihracat devleri olmasının yanı sıra, aynı zamanda en büyük iki ithalatçıdır. İki dev ekonominin zarar görmesi, buraya mal ve hizmet tedarik eden diğer milletleri negatif yönde etkiler. Belki doğrudan Çin’e veya ABD’ye ihracat yapmaya bilirsiniz, fakat sizin mal ve hizmet sattığınız işletmelerin burayla bağı kesilirse, dolaylı olarak sizin de pazarlarınız zarar görür. ABD ve Çin dünya ekonomisinin taşıyıcı kolonları gibidir ve hasar görmeleri, deprem etkisine neden olur. 

Son gelişmeler ışığında, yaklaşık 2 yıldır devam eden ve devamlı olarak sürüncemede kalan ABD ve Çin müzakerelerinde nihayet olumlu adımlar atıldı. Temmuz ve Ağustos döneminde, yeniden tırmanan gerilim havası, yerini daha ılıman bir sürece bıraktı. İki ülkenin karşılıklı olarak yaptırımları erteleme kararları ve Ekim ayında da müzakerelerin süreceğine dair sinyaller, piyasalar üzerindeki olumsuz havayı kırdı. Yaşananların bize verdiği en net mesaj, değişimin sürekli var olduğu ve uzlaşma ortamının ticarete ve barışa katkı yaptığıdır.  İki ekonomik devin ticaretin sürmesi ve uzlaşma adına attığı olumlu her adım, suya atılan bir taş gibi, halka halka dalgalanmaya ve iyimser havadan tüm dünya milletlerinin yararlanacağını ortaya koymaktadır.  Barıştan uzak tüm tutumlar da, tersi etki yaparak kaosa ve belirsizliğe yol açar. Beklentimiz, her daim aklı selimin hakim olmasıdır.” dedi. BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.