Uşak Ufuk
31 Ekim 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK TSODA HAZİRAN MECLİSİ YAPILDI
20 Haziran 2019 Perşembe 07:45

UŞAK TSO'DA HAZİRAN MECLİSİ YAPILDI

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Haziran ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı İsmail Karaman’ın başkanlığında, UTSO Meclis Üyeleri ve Meslek Komite Başkanlarının katılımıyla oda hizmet binasında gerçekleştirildi.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Haziran ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı İsmail Karaman’ın başkanlığında, UTSO Meclis Üyeleri ve Meslek Komite Başkanlarının katılımıyla oda hizmet binasında gerçekleştirildi. Meclis Başkanı İsmail Karaman, Uşak’lı işadamı Sait Ağaoğlu vefatından dolayı ailesine başsağlığı dileyerek Haziran ayı meclis toplantısı gündemine başladı.  İsmail Karaman, “ABD ve Çin arasında yaşanan ekonomik problemler, AB ekonomisinde yaşanan  sıkıntılar, Brexit süreci, dünyadaki tüm ekonomik çevreleri diken üstünde tutuyor.  ABD ve Çin arasında çözüme kavuşacağına dair beklentilerin, tüm olumsuzluklara rağmen taze tutulduğu ticaret savaşında, karşılıklı kartların ortaya konduğuna şahitlik ediyoruz.  Almanya, İtalya gibi AB'nin önde gelen ekonomilerinden de zaman zaman olumsuz sinyaller geliyor. ABD ekonomisinin 2019'da kademeli olarak yavaşlaması ve yüzde 2,5 oranında bir büyüme göstermesi bekleniyor. ABD'de büyümenin yeniden dengelenme sürecine girmesi, bu durumun gelişmekte olan pazarların lehine olması, Avrupa ve Çin'deki talebi ise olumlu yönde etkilemesi öngörülüyor.

Türkiye ekonomisi için de döviz baskısı, Merkez Bankası'nın aldığı önlemler, ülkemizin ABD ve Rusya ile ilişkileri, Iran Ambargosu gibi konular ekonomik olarak teyakkuzda günler geçirmemize neden oldu ve dahası olmaya da devam edecek gibi görünüyor. Yaşanan gelişmeler, dünya genelindeki merkez bankalarını, günün koşullarına göre pozisyon almaya zorluyor.  Tüm olumsuzluklara rağmen dolarda söz sahibi olan FED'in para politikası konusunda sabırlı bir tutum izleme eğilimi ve ileriye dönük faiz indirimi sinyalleri, piyasalar için olumlu adımlar olarak göze çarpıyor” dedi. Karaman, şöyle devam etti: “Kısa bir süre önce Merkez Bankası, Finansal İstikrar Raporu’nu yayınladı ve son dönemlerde ekonomide bir dengelenme eğilimi olduğunu ortaya koydu. Yine 2018 yılının son çeyreğinde küçülen Türk ekonomisi, 2019’un ilk çeyreğinde zayıf bir görünüm sergilese de, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,3 büyümeye imza attı. Böylelikle teknik olarak resesyondan çıkmış olduk.  Türkiye’nin büyüme oranı yıllar itibar ile küresel ekonominin üstünde seyretmiştir. Bu da çok doğaldır. Çünkü diyoruz ki, Türkiye’nin potansiyel büyüme oranı yüzde 5’lerde. Oysa ki 2018 yılını yüzde 2,6 büyüme ile kapatan Türkiye için IMF tahmini 2019 yılında eksi yüzde 2,5 daralma yönündedir.  Yeni ekonomik programımızda ise 2019 büyüme oranı yüzde 2,3’tür. Biz IMF’nin aksine büyüme performansının ikinci çeyrekte süreceğine inanıyoruz.  İlk çeyrekteki büyümenin ana nedenlerinden biri, döviz fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle, ithalatta kayda değer bir gerileme yaşanırken, ihracatta da rekorlara imza atılmasıdır. Şu anda bu durum devam ediyor. Mayıs 2019 rakamları baz alındığında, ülke genelinde ihracatımız, 169,6 milyar dolar ile tarihi bir seviyeye ulaştı. İthalat da 207,1 milyar dolarla son iki yılın en düşük düzeyini gördü. Türkiye genelindeki ihracat rakamlarındaki artış ilimize de yansıdı ve TİM verilerine göre ilimiz bu yılın en yüksek rakamına Mayıs’ta ulaştı. Mayıs’taki 26 milyon 61 bin dolarlık ihracat rakamıyla, yılın ilk 5 aylık döneminde 111 milyon 172 bin 47 dolar seviyesine çıktık.  2018 Mayıs’ta 20 milyon 774 bin 44 dolarlık ihracat, bu yılın aynı döneminde yüzde 20,5 gibi bir artış gösterdi. Bu ciddi bir rakamdır ve yaşanan artışta, Uşak Ticaret ve Sanayi Odamızın siz değerli üyelerinin ve personelinin emekleri ve özverileri vardır. Önümüzdeki günlerde ihracattaki artışın sürmesini bekliyoruz.”  “İlimiz ticari hayatı ile ilgili güzel başarı haberleri ile devam etmek istiyorum” diyen Karaman. sözlerini şöyle tamamladı: “ISO 500'e ilimizden Eşme ilçemizde faaliyet gösteren ve yıllardır bu listede istisnasız yerini alan de Gedik Tavukçuluk firmamız girdi.

İşletmemizin, yöneticilerini ve çalışanlarını tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası olarak, ilimiz ve ülkemiz ekonomisi için çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Geçen ay; hiç ihracat yapmamış ama potansiyeli olan üyelerimizi ihracat ile tanıştırmak ve yol gösterebilmek amacıyla ZEKA'dan aldığımız destekle hayata geçirdiğimiz, "UTS0 ihracata Katkı Sağlıyor' projemizi başlattık.  Projemizin ilk aşaması olan eğitimlerimiz tamamlandı. 35 farklı firma ve kurumdan 50 kişi eğitimlere katıldı. Şimdiki aşamamız istihdam ettiğimiz arkadaşlarımızla sahaya inerek, firmalarımıza bizzat yerlerinde destekler vermek. Bu ay perakendecilik sektöründe hizmet veren üyelerimizin talep ettiği "Perakende Satış Teknikleri ve Pazarlama Ara Elemanı Yetiştirme" eğitimimizi yoğun bir katılımla gerçekleştirdik. Pazarlama ve satışta başarı özellikle teknolojik ve lojistik bazda değişimin farkında olmak ve bu gelişimleri kendi ticari hayatımızda lehimize kullanmaktan geçmekte. Bunun vurgulandığı eğitimimiz katılımcılarımız tarafından beğeni aldı.  Üyelerimizin ihtiyaçları için en iyi eğitmenlerle güncel konulardaki eğitimlerimize önümüzdeki günlerde de devam edeceğiz.  Sizlerden aldığımız güçle, meslek komitelerimizin yönlendirmeleriyle, projeleriyle hedeflerimize ulaşacağız.  Tüm sıkıntılara hep birlikte göğüs gereceğiz ve yarınlara, birlikte umutla bakmaya devam edeceğiz.” UTSO Haziran ayı meclis gündeminin görüşülmesinin ardından Uşak İl Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş ve Ziraat Mühendisi Elvan Şimşir faaliyetleri ve uyguladıkları destekler hakkında bilgilendirmede bulundu. Meclis toplantısı meclis üyelerinin dilek ve temennilerini iletmesi ile son buldu.

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.