Uşak Ufuk
27 Mayıs 2022 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak TSOdan GES beslemeli şarj istasyonu
12 Kasım 2021 Cuma 09:10

Uşak TSO'dan GES beslemeli şarj istasyonu

Uşak TSO'dan GES beslemeli şarj istasyonu

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası kurduğu Güneş Enerji Santrali (GES) ve Araç Şarj İstasyonları ile çevreye duyarlılığını göstererek, üyelerine örnek olmaya devam ediyor.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası bahçesinde 63 Kw gücündeki Güneş Enerji Santralini ve 2 adet Araç Şarj İstasyonunu devreye aldı.

Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir; ''Odamız bu uygulama ile alternatif enerji kaynaklarının kullanımı konusunda tüccar ve sanayicimizi bilinçlendirerek öncülük etmeyi amaçlamaktadır. Temiz enerji üretimini desteklediğimiz bu projemiz ile ayrıca üyelerimize daha fazla hizmet edebilmek adına Oda bütçesine de katkıda sağlamış olmaktayız'' dedi. 

Aynı zamanda tüm dünyada önemli yere sahip elektrikli araçlar için de Oda bahçesine 2 adet şarj istasyonu da kurduklarını belirten Kandemir;  ‘’Ülkemiz her alanda değişen ve gelişen teknolojiye ayak uyduruyor. Elektrikli araçlara ilgi her geçen gün artmakta. Yerli otomobilimiz TOGG’un piyasaya çıkmasını heyecanla bekliyoruz. İlgi şimdiden çok fazla. Bizde TOGG ve diğer markalar için hazırlığımızı tamamladık. Bu uygulamaların örnek teşkil etmesini umuyor, ilimize ve tüm üyelerimize hayırlı olmasını diliyorum.'' Öte yandan Kandemir, elektrikli araçlarla ilgili şu konulara da değindi: “Elektrikli araç şarj istasyonlarının ruhsat yükümlülüklerini düzenleyen "İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik" maddelerinde 17 Nisan 2021 Tarihli ve 31457 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklik yönetmeliği ile düzenlemeler yapıldı. 9 Haziran 2020 Tarihli ve 31150 Sayılı Resmi Gazete'de "İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayımlanmış ve bu değişikliğin 13.Maddesi uyarınca elektrik enerjisi ile çalışan araçların elektrik ihtiyacını temin edebilmeleri için otoparklarda, alışveriş merkezlerinin otopark alanı olarak ayrılmış yerlerinde, akaryakıt istasyonlarında veya yetkili idarece uygun görülecek ve imar planında bu amaca ayrılmış olan diğer yerlerde müstakil olarak kurulacak elektrikli araç şarj istasyonları, Üçüncü Sınıf Gayrisıhhi Müesseselerin Enerji Sanayi alt başlığı kapsamına dahil edilmişti. 

Ek olarak, kurulacak olan elektrikli araç şarj istasyonlarının, kurulu bulunduğu iş yerinin ana faaliyet dalı esas alınarak düzenlenen ruhsatta tali faaliyet olarak belirtileceği hüküm altına alınmıştı. 17 Nisan Tarihli ve 31457 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile elektrikli araç şarj istasyonlarına ilişkin eklemeler yapılmıştır.

Bilindiği üzere elektrikli araç şarj istasyonu, işletmecinin ana faaliyet dalı esas alınarak düzenlenen ruhsatta tali faaliyet olarak belirtilmekteydi. Son yapılan değişiklik ile bu düzenlemeye ek cümle eklenmiş ve araç şarj istasyonu ile istasyonun kurulacağı iş yerinin işletmecisinin farklı kişiler olması hâlinde araç şarj istasyonuna müstakil ruhsat düzenlenmesi gerektiği hüküm altına alınmıştır.Düzenlemenin devamına eklenen bir diğer madde ile tamamı aynı yetkili idare sınırları içinde olmak kaydıyla, müstakil olarak kurulan araç şarj istasyonu adresinden başka yerlerde bulunan ve istasyon tarafından uzaktan veya yerinde yönetilebilen ve yetkili idarenin uygun göreceği yerlerde bulunan araç şarj üniteleri, araç şarj istasyonu için düzenlenen ruhsatta belirtilerek istasyon ve tüm üniteler için tek ruhsat düzenleneceği belirtilmiştir.” HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.