Uşak Ufuk
29 Haziran 2022 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak Üniversitesi giderek büyüyor
09 Eylül 2021 Perşembe 04:17

Uşak Üniversitesi giderek büyüyor

Uşak Üniversitesi giderek büyüyor

Uşak Üniversitesi 2020-2021 Akademik Yılı Mezuniyet Ödül töreni (üniversitemiz geneli dereceye giren öğrencilerin ödül töreni) 6 Eylül tarihinde Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşti. Törene Uşak Milletvekilli Oprt. Dr. İsmail Güneş, Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Vali Yardımcısı Muammer Balcı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adem Duru ile Prof. Dr. İsmail Hakkı Nakilcioğlu, üniversitemiz fakülte dekanları, enstitü, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri, akademisyenler, dereceye giren 78 öğrenci ve aileleri katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Uşak Üniversitesi Tanıtım Filminin gösterimiyle devam etti.

Gösterimin ardından, mezun öğrenciler adına dönem birincisi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Raziye Akarca bir konuşma yaptı. Akarca, öğrenci olmanın yanı sıra iki çocuk annesi olmanın gururunu taşıdığını belirterek ‘‘Müsaadenizle sizlere kısaca kendi hikâyemden bahsetmek isterim. Ben eğitim hayatıma uzun yıllar ara vermek zorunda kaldım. Öğrenci olmanın yanı sıra iki çocuk annesi olmanın gururunu taşıyorum. Eğitimin önemini bildiğim için, eğitimli bir anne olabilmek için öğrenmekten ve okumaktan hiç vazgeçmedim. Sosyal Hizmet Bölümü’nü okumadan önce Sosyal Güvenlik Bölümü’nden mezun oldum. Sosyal Güvenlik Bölümü’nü okumak benim hedeflerimden biriydi. Bu bölümden çok fazla şey öğrendim. Ancak eğitimimi 4 yıla tamamlamak için devam ettiğimde anladım ki öğrenecek daha çok fazla şey varmış. Şu anda memur olarak görev yapsam da yüksek lisans eğitimi almak için de çalışmaya devam edeceğim çünkü öğrenmenin asla bitmeyen bir süreç olduğuna inanıyorum. Bizim başarılarımız ülkemizin başarıları olacaktır. Dünyayı değiştirecek en büyük güç eğitimdir. Bunun için inancımızı kaybetmeden çalışmalıyız ki geleceğe güvenle bakabilelim. Bizler Uşak Üniversitesi’nin yani “Aklın ve Bilimin Işığında Yeni Nesil Bir Üniversite”nin mensubu olmanın, bu ailenin bir parçası olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ailenin bize kazandırdığı donanım, tecrübe ve değerler, vatan ve millet aşkıyla ülkemize hizmet ederken en büyük yardımcımız olacaktır. Ben Sözlerimi tamamlarken, Uşak Üniversitesinde eğitim-öğretim hayatımız boyunca huzurlu ve güvenli bir şekilde öğrenim görmemizi sağlayan, başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Savaş ve üniversite yönetimi olmak üzere, bizlere yol gösteren çok değerli hocalarımıza ve üniversitemizin idari personeline emeklerinden dolayı teşekkür etmek isterim. Üzerimizdeki hiçbir emeği boşa çıkarmadan topluma ve insanlığa faydalı kişiler olabilmemizi diliyorum ve tabi ki her zaman yanımda olan ve desteklerini esirgemeyen değerli aileme teşekkür ediyorum. Mezun olan tüm arkadaşlarıma mesleki hayatlarında başarılar diliyor, beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Rektör Savaş: ‘‘Bu yıl 6 binin üzerindeki yavrumuzu mezun etmenin hep birlikte haklı gururunu yaşıyoruz.’’

Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş törende gerçekleştirdiği konuşmasında, ilk emri “Oku” olan bir inancın mensupları olarak medeniyetimizin tarih boyunca bilgiye ve eğitime büyük bir önem verdiğini belirterek ‘‘Medeniyetimiz, dünya çapında ilim merkezleri kurmuş, ilme yön veren mütefekkirler yetiştirmiştir. Uşak Üniversitesi olarak, sahip olduğumuz bu kültürel hazineden feyiz alarak, milli ve manevi duygularla dolu, evrensel değerlerle barışık, vatanına ve milletine faydalı gençler yetiştiriyoruz. Bu yıl, 6 binin üzerindeki yavrumuzu mezun etmenin hep birlikte haklı gururunu yaşıyoruz.’’ dedi.

Rektör Savaş: ‘‘Sahip olduğumuz imkânlarla ve yaptığımız çalışmalarla, ülkemizin yükseköğretim kurumları arasında emin adımlarla öne çıkan yeni nesil bir üniversiteyiz.’’

Uşak Üniversitesinin 4 yıllık gelişimini aktaran Rektör Savaş, 2006 yılında kurulan üniversitenin, genç ve dinamik akademik kadrosuyla, aklın ve bilimin ışığında yeni nesil saygın bir devlet üniversitesi olduğunu ifade ederek, Uşak Üniversitesinin sahip olduğu akademik birimleri, öğretim elemanı, öğrenci sayısı, fiziki kapasitesi ve bilimsel araştırmalarıyla; sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleriyle ülkemizin yükseköğretim kurumları arasında emin adımlarla öne çıkan bir üniversite olduğuna dikkat çekti.

Rektör Savaş: ‘‘Bölgenin parlayan yıldızı: Uşak Üniversitesi’’

61 farklı ülkeden 3382 yabancı öğrenci olmak üzere toplamda yaklaşık 30 bine ulaşan öğrenci sayısı ve 840 akademik personeliyle bölgenin parlayan yıldızı konumunda olduklarına dikkat çeken Rektör Savaş, ulusal ve uluslararası akreditasyonları tamamlamış, şehir ve sanayiyle bütünleşmiş bir üniversite olmayı ve Türkiye üniversiteleri arasında ilk 20’ye girmeyi hedeflediklerini belirtti. 

Uşak Üniversitesi olarak, öğrencilerimizin teorik bilgilerinin yanında pratik yapmalarını da çok önemsediklerinin altını çizen Prof. Dr. Savaş bu bağlamda Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde imzalanan protokoller sayesinde öğrencilerimizin, alanlarıyla ilgili mesleki derslerini, Uşak Organize Sanayi Bölgelerinde yer alan işletmelerde uygulamalı olarak görebilmekte olduğunu ve bu işletmelerde staj yaparak tecrübe kazandıklarını söyledi. HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.