Uşak Ufuk
16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak Üniversitesi ile kent önemli bir tasarım merkezi
02 Nisan 2019 Salı 08:15

Uşak Üniversitesi ile kent önemli bir tasarım merkezi

Uşak Üniversitesi ile kent önemli bir tasarım merkezi

İhtisaslaşmada öğrencileri de unutmadıklarını ifade eden Rektör Savaş, üniversite genelinde “Ortak Seçmeli Ders” havuzuna DTS’ye yönelik 24 ders (48 kredi-72 AKTS) eklediklerini söyledi. DTS odaklı AB projelerinhazırlanmakta olduğunu, Fen Bilimleri EnstitüsündeDisiplinlerarası “Seramik Mühendisliği ve Deri Mühendisliği Yüksek Lisans” programlarının açıldığını, Sosyal Bilimler Enstitüsünde Disiplinlerarası “Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans” programı için çalışmalar tamamlanmakta olduğunu belirtti.Ayrıca çağın gereklerine, gelişen teknoloji ve tasarım ihtiyaçlarına göre müfredat programlarını şekillendirdiklerini söyledi. Yapılan tüm çalışmaların hedefinin, Uşak’ın 2023 yılında “Tasarım Kenti” olması için olduğunu sözlerine ekleyen Rektör Savaş, tüm katılımcıları 26 Nisan-3 Mayıs 2019 tarihleri arasında ilkini gerçekleştirecekleri “Tasarım ve Teknoloji Festivaline” davet etti.

Uşak Üniversitesi sunumunun ardından, Tarım ve Jeotermal alanlarında ihtisaslaşan, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin çalışmaları ve projeleri hakkındaRektör Karakaya bilgi verdi. Prof. Dr. Karakaya sunumunda,TR 71 Bölgesinde yer alan Kırşehir’in, tarım ve hayvancılık üretiminde elverişli bir coğrafyada bulunduğunu ve jeotermal kaynak potansiyeline sahip olduğunubelirtti. Bölgenin iklim koşullarına uygun yem bitkilerinin üretilmesi, jeotermal kaynaklarının da özellikle sağlık sektöründe kullanımına yönelik projeler yaptıklarını dile getirdi. Rektör Karakaya, termal sera, kaba yem, ceviz odaklı kalkınma ve gelişim, jeotermal kaynaklı rehabilitasyon merkezi, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, sporcu sağlığı araştırma uygulama ve termal rehabilitasyon merkezi projeleri hakkında bilgi verdi. Sunumların ardından YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, üniversite rektörleri, rektör yardımcıları ve akademisyenler, Uşak Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan ‘Senkron’ isimli sergiyi gezerek Uşak Üniversitesi DTS Tasarım Merkezi’ni ziyaret etti ve yetkililerden bilgi aldı. Heyet daha sonra,Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bulunan resim, seramik ve moda tasarım atölyelerini gezerek, atölye çalışmalarına katıldılar.

Program, üniversitelerin ihtisaslaşma çalışmalarındaki performans göstergelerinin değerlendirildiği toplantının ardından sona erdi. HALİL ASLAN

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ