Uşak Ufuk
01 Ağustos 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK ÜNİVERSİTESİNDE BİSİKLETİ KONUŞTULAR
03 Ocak 2020 Cuma 07:23

UŞAK ÜNİVERSİTESİ'NDE BİSİKLETİ KONUŞTULAR

UŞAK ÜNİVERSİTESİ'NDE BİSİKLETİ KONUŞTULAR

Uşak Üniversitesi Yeşil Pedal Bisiklet Topluluğu tarafından, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğrencileri Kübra Şeylan ve Gülçin Keskin’in projesi kapsamında ‘21. Yüzyılda Yeniden Parlayan Yıldız: Bisiklet’ adlı konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak Bisikletliler Derneği Başkanı Milli Bisikletçi Murat Suyabatmaz katıldı. Suyabatmaz dünyada bir değişim olduğunu ifade ederek, köy ekmeğinin tekrar sofralara dönmesi gibi bisikletin de hızla yaşamın içinde yer almaya başladığını ve en önemlisi çevreyi koruyan bir araç olmasının önemine değindi. Konferans sonunda Yeşil Pedal Bisiklet Topluluğu Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Sevgi Tatar, Dernek Başkanı Suyabatmaz’a üniversite adına teşekkür belgesi verdi. Bisiklet binmenin sağlık için yararları şöyle sıralandı: “Tüm büyük kas gruplarını kullanmanıza yardımcı olan bisiklet, etkili bir kas egzersizi gerçekleştirebilmenize olanak tanır.

Akciğerlerin oksijen depolama kapasitesini yükseltmeye yardımcı olan bisiklet sporu, uzun vadede daha sağlıklı ve dinç bir bedene sahip olabilmenizi sağlar.

Diğer sporlardan farklı olarak bisiklet, yüksek seviyede fiziksel beceri gerektirmez.

Bisikleti kolayca öğrenebilmek ve bisikletin nasıl sürüldüğünü unutmadan iki teker üzerinde kolayca hareket edebilmek mümkündür.

Bir ulaşım şekli olarak bisiklet, motorlu taşıtları sürmek için harcanan sedanter (oturma) süresinin yerini rahatlıkla alabilir.

Sağlıklı ve ekonomik bir şekilde seyahat edebilmenize olanak tanıyan bisiklet, çevreye zarar vermeden şehir içi ulaşımını sağlayabilmenize destek olur.

Artan kas gücü ve esneklik sayesinde eklem hareketliliği ve direnci en üst seviyeye çıkar.

Temel egzersiz hareketlerinden yüksek tempolu kardiyo egzersizlerine kadar çok sayıda antrenman rutinini bisiklet üzerinde hayata geçirebilmek mümkündür.

Vücutta bulunan yağ seviyesinin azaltılmasına destek olan bisiklet sporu, aynı zamanda stres seviyesini de azaltarak anksiyete ve depresyon sorunları için etkili bir çözüm yolu sunar.

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.