Uşak Ufuk
19 Ağustos 2022 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak Üniversitesinde iklim değişikliği konuşuldu
01 Kasım 2021 Pazartesi 07:31

Uşak Üniversitesi'nde iklim değişikliği konuşuldu

Uşak Üniversitesi'nde iklim değişikliği konuşuldu

Uşak Valiliği ve Uşak Üniversitesinin iş birliğinde Küresel İklim Değişikliği “Güncel Sorunlar - Çözüm Önerileri” adlı panel gerçekleştirildi.

Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen panele, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, il protokol üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlik, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

 

Rektör Savaş: “İklim değişikliği çağımızın en önemli meselelerinden biridir.”

Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ekrem Savaş, iklim değişikliğinin çağımızın en önemli meselelerinden biri olduğuna dikkat çekerek, insanoğlunun kendisine emanet edilen doğayı hor kullanması sonucunda birçok doğal felaketin meydana geldiğini belirtti. Kuraklık, seller, şiddetli kasırgalar gibi aşırı hava olaylarının sıklığı ve etkisinde artış; deniz suyu seviyelerinde yükselme, buzulların erimesi gibi etkenler sonucunda bitkiler, hayvanlar ve ekosistemlerin yanı sıra insan topluluklarının da ciddi risklerle karşı karşıya kalmakta olduğunu söyleyen Rektör Savaş, “Bilim insanlarının ifade ettiği gibi, Akdeniz Havzasında gerçekleşecek yalnızca 2 derecelik bir sıcaklık artışı bile, orman yangınlarının sayısında ciddi bir artışa, aşırı derecede kuraklığa, biyolojik çeşitlilik kaybına, turizm gelirlerinde azalmaya ve tarımsal verimlilik kayıplarına yol açabilecektir. Bu felaketlerin önüne geçmek bizlerin elindedir. Yenilenebilir, temiz ve doğal enerji kaynaklarına daha fazla yönelmeli, aşırı tüketimden kaçınmalı ve ormanlarımızı korumalıyız.” dedi.

 

“İnancımızın, şanlı medeniyetimizin bize öğrettiği gibi, doğaya saygılı davranmak hem vatani, hem dini hem de insani bir vazifedir.”

Modern insanın, kendini doğanın hâkimi zannettiğini ifade eden Prof. Dr. Savaş konuşmasında şunları aktardı: “Bizler doğanın sadece birer parçasıyız. Doğa biz olmadan varlığını sürdürebilir fakat biz tabiat olmadan yaşayamayız. Sanayi Devriminden itibaren gelişmiş ülkeler dünyanın yeraltı ve yerüstü zenginliklerini eşi benzeri görülmemiş bir şekilde sömürmüşlerdir. Küresel iklim değişikliğinin altında yatan en önemli faktörlerden biri de aşırı miktardaki bu sanayi üretimidir. Oysa tüketim ve üretim arasında bir denge kurulmalı, doğal kaynakların sonsuz olmadığı unutulmamalıdır. Birbirimize karşı olduğu gibi yaşadığımız çevreye, ağaçlara, hayvanlara, denizlere, kısacası tüm canlılara ve doğaya karşı sorumluluklarımız da bulunmaktadır. İnancımızın, şanlı medeniyetimizin bize öğrettiği gibi, doğaya saygılı davranmak hem vatani, hem dini hem de insani bir vazifedir. Peygamberimiz (SAV) “Yarın kıyamet kopacağını bilseniz bile bugün elinizdeki fidanı dikiniz” buyurmuşlardır. İşte ilkemiz, örneğimiz, düsturumuz, sevgili peygamberimizin bu kıymetli sözü olmalıdır. Bizler anne ve babalar olarak, çocuklarımızı ağaç ve orman sevgisiyle yetiştirmeli, onlar için ve onlarla birlikte fidan dikmeliyiz. Çocuklarımızı doğayla iç içe, yeşili görerek, ağaca dokunarak, ormanı koklayarak büyütmeliyiz.” 

 

Rektör Savaş: “Uşak Üniversitesi yeşil bir üniversite olarak uluslararası alanda tescillenmiştir.”

Uşak Üniversitesi olarak, üzerlerine düşen sorumluluk şuurunu özümsemiş bir üniversite olduklarını aktaran Rektör Savaş konuşmasında, “Yeşillikler içerisinde, doğayla iç içe bir yerleşkeye sahibiz. Öğrencilerimizi doğa sevgisiyle yetiştiriyoruz. En büyük mutluluklarımdan biri, üniversitemizin yeşil bir üniversite olarak uluslararası alanda tescillenmiş olmasıdır. Üniversiteleri yürüttükleri sürdürülebilirlik çalışmaları açısından değerlendiren ve “Dünya Yeşil Üniversiteler” sıralaması olarak bilinen “UI GreenMetric”te de geçtiğimiz yıl ilk 1000 üniversite arasına girerek 758. olduk.” ifadelerini kullandı.İklim değişikliğinin önüne geçebilmenin önemli bir yolunun da israfı önlemek ve geri dönüşümü teşvik etmek olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Savaş, “Ne yazık ki dünyanın bir bölümü açlıkla, susuzlukla boğuşurken, bir bölümü de gıdayı ve suyu israf ediyor. Bizler de çoğu zaman belki farkında bile olmadan milli servetimizi heba ediyoruz. Unutmayınız ki su hayattır, su medeniyettir. Su olmadan varlığımızı sürdüremeyiz. Suyu israf etmeden, su tüketimimizi aza indirecek yeni üretim teknikleri geliştirerek geleceğimize hep birlikte sahip çıkmalıyız. Ürünleri tekrar dönüştürerek, geri dönüşüm yoluyla insani atıkları ve çevre kirliliğini en aza indirmeliyiz.” dedi.

Uşak Üniversitesinin geri dönüşüm ile ilgili yaptığı çalışmaları anlatan Prof. Dr. Savaş, “Bu konudaki bir sevincim de Deri, Tekstil ve Seramik (DTS) Tasarım Merkezimizin tasarlamış olduğu 112 Acil Sağlık Hizmetleri personel kıyafetlerinde geri dönüşüm ipliklerinin kullanılmasıdır. Bu geri dönüşüm ipliklerinin yüzde 85’i İlklerin Şehri olan Uşak’ta üretilmektedir. Kıyafetlerde kullanılan geri dönüşüm iplikleri sayesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Muhterem Hanımefendi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’ de desteklenmektedir. Bu anlamlı panele bir kez daha “hoş geldiniz” diyorum. Gün boyu devam edecek sunumlar sayesinde iklim değişikliği sorununa önemli çözüm önerileri geliştirileceğine inanıyorum.” şekilde konuştu. HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.