Uşak Ufuk
03 Temmuz 2022 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak Üniversitesinde yeni akademik yıl başladı
13 Ekim 2021 Çarşamba 08:15

Uşak Üniversitesi'nde yeni akademik yıl başladı

Uşak Üniversitesi'nde yeni akademik yıl başladı

Açılış töreni, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, üniversite tanıtım filminin gösterimiyle başladı.

Rektör Savaş: ‘‘Sağlığın her şeyden önemli olduğunun bilinciyle ve teknolojinin imkânlarıyla geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında eğitimi kesintisiz bir şekilde sürdürdük.’’

Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, yeni akademik yılın açılış törenini gerçekleştirmekten dolayı mutlu olduklarını belirterek 2021-2021 akademik yılının ülkemiz, milletimiz ve şehrimiz için hayırlara vesile olmasını diledi. Yeni akademik yılda hocalara ve öğrencilere başarılar temenni eden Rektör Savaş, tüm dünya için zorlu ve sabır gerektiren bir dönemden geçtiğimizi söyleyerek ‘‘2019 yılından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını, sahip olduğumuz en kıymetli hazinenin sağlığımız olduğunu bir kez daha hatırlamamıza yol açtı. Salgın birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da olumsuzluklarını hissettirdi. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında tüm üniversitelerimizde olduğu gibi biz de derslerimizi çok büyük ölçüde uzaktan eğitim sistemiyle tamamladık. Dinamik yapımızla altyapımızı hızlı bir şekilde geliştirerek bu yeni ortama en iyi şekilde uyum sağlamaya çalıştık. Sağlığın her şeyden önemli olduğunun bilinciyle, eğitimi teknolojinin imkânlarıyla kesintisiz bir şekilde sürdürdük.’’ dedi.

Prof. Dr. Savaş: ‘‘Sizleri çok özledik.’’

Öğrencilere seslenen ve onlara tavsiyelerde bulunan Rektör Savaş, ‘‘Şair Cahit Zarifoğlu’nun dediği gibi;

“İnsana imtihan olarak özlemek yeter.

Bir şehri, bir sesi, bir nefesi…

Özlemek ne derin bir duygu böyle.

Özlemek ne uzun mesafe.” Biz de şairin tarif ettiği gibi özledik sizleri. Biliyorum ki sizler de üniversitenizi çok özlediniz. Sağlık çalışanlarımızın olağanüstü gayreti, yöneticilerimizin aldığı tedbirler, vatandaşlarımızın kişisel hijyen konusunda gösterdikleri hassasiyet ve aşılama çalışmaları sayesinde hamd olsun ki bugün sizlerle yeniden bir araya gelebildik. Bu vesileyle başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve YÖK Başkanımız Erol Özvar olmak üzere bugün bir araya gelebilmemizde emeği olan tüm yetkililerimize şükranlarımı sunuyorum. Uşak Üniversitesi olarak, sağlığınız için her türlü tedbiri büyük bir titizlikle almış olduğumuzu bilmenizi isterim. Yüz yüze eğitimin kesintiye uğramaması için sizlerin de uzmanların uyarılarını dikkate alarak, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymayı sürdürmeniz ve aşılarınızı ihmal etmemeniz çok ama çok önemli. Mezun olduğunuzda tercih edeceğiniz kariyer seçeneklerinizde ihtiyaç duyacağınız donanımı üniversitemizde kazanacağınızdan hiçbir şüpheniz olmasın. Size sunulan imkânları etkin ve verimli bir şekilde değerlendirdiğinizde, ulusal ve uluslararası başarılar elde edeceğinize inancımız tamdır. Bu vesile ile üniversitemizi kazanmış olan öğrencilerimize hoş geldiniz diyor, kendilerini tebrik ediyorum. Bütün öğrencilerimize başarılı bir eğitim yılı diliyorum.’’ şeklinde konuştu.

Konuşmasında ailelere de seslenen Prof. Dr. Savaş, ‘‘Çocuklarınızın istikballeriyle ilgili asla endişeye kapılmayın, bugüne kadar yaptıkları ile sizlerin takdirini kazandılar. Onlarla gurur duyun ve bilin ki bundan sonra da onların başarılarına bizimle birlikte sizler de şahit olacaksınız. Uşak Üniversitesi ailesi olarak biricik varlığınız evlatlarınızı mesleki kariyerleri açısından hayata donanımlı olarak hazırlayacağız. Bu inanç ve azimle; yeni bir dünya inşa edecek nesilleri yetiştireceğiz. 2023, 2053 ve 2071’in Türkiye’si evlatlarınızın ellerinde yükselecektir. Şunu hiçbir zaman unutmayınız ki yetiştirdiğiniz evlatlarınız, başarı yolunda hiçbir zaman yalnız olmayacaklardır. Tüm akademik ve idari personelimizle, öğrenci odaklı eğitim anlayışımızla, çocuklarınızı geleceğe hazırlayacağız ve bu yolda hep birlikte yürüyeceğiz.’’ ifadelerini kullandı.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (Sav) “İlim Çin’de dahi olsa alınız. Çünkü ilim her Müslümana farzdır” buyurduğuna dikkat çeken Rektör Savaş, ilmi bu denli önemseyen mukaddes medeniyetin mensupları olarak günceli takip eden, her zaman bir adım önde olmak için gayret sarf eden bir üniversite olduklarını söyledi. Prof. Dr. Savaş, Uşak Üniversitesi olarak, “zaman bendedir ve mekân bana emanettir!” şuurunda, “kim var!” diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert “ben varım!” cevabını veren, “benim olmadığım yerde kimse yoktur!” duygusuna sahip bir dava ahlâkını benimseyen bir gençlik yetiştirmenin temel amaçları olduğunu sözlerine ekledi.

Rektör Savaş: ‘‘Son 4 yılda Uşak Üniversitesi’ni bölgemizin yükselen marka değeri yapma yolunda çok önemli bir mesafe kat ettik’’

Uşak Üniversitesinin son 4 yıllık gelişiminden bahseden Rektör Savaş, ‘‘Göreve başladığım 2017 yılından itibaren, Uşak Üniversitesi’ni bölgemizin yükselen marka değeri yapma yolunda çok önemli bir mesafe kat ettik. Kalite ve Uluslararasılaşma çalışmaları; Bölgesel Kalkınma ve Deri Tekstil ve Seramik (DTS) Tasarım Merkezi; Seçmeli ortak dersler havuzu; Uşak OSB Teknopark; 7+1 ve 3+1 uygulamaları; AB & Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörlüğü; Aktif bir Teknoloji ve Transfer Ofisi; Kalite çalışmaları kapsamında, TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi sertifikası, ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikası, ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi sertifikası; Danışma Kurulları; Mezunlar Ofisi ve Kariyer Geliştirme Koordinatörlüğü; Ulusal ve uluslararası birçok projeyi hep birlikte hayata geçirdik.’’ dedi.

Son 4 yıldaki başarıları rakamlarla da sunan Rektör Savaş ‘‘Öğretim elemanı sayımızı 661’den 849’a yükselttik. Diş Hekimliği Fakültemizdeki öğretim elemanı sayımızı 28’den 60’a çıkardık. Tıp Fakültemizdeki öğretim elemanı sayımızı 30’dan 81’e arttırdık. Göreve geldiğimizde akademisyen başına düşen öğrenci sayımız 45 iken bu sayıyı bugün 32’ye düşürdük. 2017 yılında 100/2000 YÖK Doktora Burslu öğrencimiz bulunmamaktaydı. Yaptığımız çalışmalar sonucunda bugün 10 öğrencimiz 100/2000 YÖK Doktora programı kapsamında eğitim almaktadır. 4 Bölümümüzü (Matematik, Tarih, Fen Bilgisi Öğretmenliği ve İslami İlimler Programı) akredite hale getirdik. Şu an üniversitemizde 65 farklı ülkeden toplam 3.455 uluslararası öğrenciye eğitim vermekteyiz.  Yeni açılan 4 bölüm ve 14 programa daha öğrenci aldık. Ayrıca yüksek lisans program sayımızı 48’den 62’ye; doktora program sayımızı ise 15’ten 25’e çıkardık. Öğrenci topluluklarımızın sayısı 80’den 110’a yükseldi. Üniversitemiz 2020 yılında hizmet ihracatında en iyi 5. üniversite oldu. Patent/ faydalı model/ tasarım başvuru sayısında 2018 yılında Türkiye’nin ilk 3 üniversitesi arasında yer aldık. Akademisyenlerimizin yaptığı TÜBİTAK proje sayımız 2’den 18’e çıktı. “Web Of Science” tarafından taranan dergilerde akademisyenlerimizin yaptığı yayın sayısı 480’den 1077’ye yükseldi. Aynı şekilde “Scopus” tarafından taranan dergilerde yayınlanan makale sayısı da 529’dan 1029’a çıkmıştır. Bilimsel analiz ve teknolojik uygulama ve araştırma merkezimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan denetim sonucunda "Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlik Belgesi" aldı. Son 4 yılda yapılan analiz sayısı da 92’den 216’ya çıktı. Erasmus Programı çerçevesinde anlaşmalı olduğumuz üniversite sayısı 64’ten 112’ye; Mevlâna programı çerçevesinde anlaşmalı olduğumuz üniversite sayısı 18’den 39’a ulaştı.’’ şeklinde konuştu. HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.