Uşak Ufuk
21 Nisan 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak Üniversitesinden, Pakistan’ın Deri İhracatçısı Sialkot Şehri işbirliği
20 Ocak 2020 Pazartesi 08:00

Uşak Üniversitesinden, Pakistan’ın Deri İhracatçısı Sialkot Şehri işbirliği

Uşak Üniversitesinden, Pakistan’ın Deri İhracatçısı Sialkot Şehri işbirliği

Uşak Üniversitesi ile Pakistan Sialkot Üniversitesi arasında Mevlana protokolü imzalandı. Pakistan'da üniversite-sanayi işbirliği konusunda oldukça önemli işlere imza atan Sialkot Üniversitesi ile Uşak Üniversitesi arasında öğretim elemanı ve öğrenci değişimine imkân tanıyan Mevlana Değişim Programı Protokolü ve İkili İşbirliği Protokolü imzalandı. Rektörlük makamında gerçekleşen imza törenine, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Pakistan Sialkot Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saeed Ul Hasan Chishti, Sialkot Üniversitesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Dr. Hassan Waseem, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Duru, Mevlana Değişim Programı Koordinatörlüğünden Dr. Öğretim Üyesi Tolga Kargın ve Araştırma Görevlisi S. Ece Gümüş Özuyar katıldı.

 

Moda Tasarımı Konusunda 

Paylaşımda Bulunulacak

İmza töreninin ardından Prof. Dr. Savaş ile Prof. Dr. Chishti ortak yürütülebilecek projeler ve karşılıklı ziyaretler üzerine fikir alışverişinde bulundu. İstişare sonrası DTS Tasarım Merkezini ziyaret eden ikili yeni tasarımlar hakkında bilgi aldı. Rektör Chishti, DTS tasarım merkezinin çalışmalarından çok etkilendiğini ve özellikle Moda Tasarımı alanında birlikte çalışmalar yapmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti. Rektör Savaş, "Sialkot Üniversitesi ile anlaşma yapmak iki üniversite açısından son derece güzel bir gelişme oldu. Üniversitemiz ile Sialkot Üniversitesi arasındaki bağlar daha da güçlenecek, birçok etkinlik ve projelerde işbirliği içinde olunacak, son derece memnunuz." ifadelerini kullandı. Ülkemizin kalkınma süreçlerine ciddi katkılar sunan hedef odaklı uluslararasılaşmaya önem verdiklerine dikkat çeken Prof. Dr. Savaş, Mevlana Değişim Programı vasıtasıyla Türk yükseköğretim kurumları ile Avrupa yükseköğretim alanı dışındaki ülkelerin yükseköğretim kurumları arasında toplamda 8 bin 521 öğrenci ve öğretim elemanı değişimi gerçekleştiğini dile getirdi. Göreve geldikten hemen sonra, Mevlana Değişim Programı kapsamında Pakistan’daki üniversitelerle anlaşma sağladıklarını belirten Savaş, geçen dönem Mevlana Değişim Programı ile üniversitemize 15 öğrenci ve 19 öğretim elemanının geldiğini aktardı.

 

Sialkot Şehri 

Yüzde 99’luk İhracata Sahip

İhracat firmalarının yer aldığı Sialkot şehri ve bu firmalarla üniversite-sanayi işbirliği yapan Sialkot Üniversitesi ile DTS Tasarım Merkezi moda tasarımı konusunda çalışmalar yürütmeye başlıyor. Anlaşma sağlandıklarıüniversitelerle proje odaklı işbirlikleri yaptıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Savaş, “Özellikle Pakistan Sialkot Üniversitesi bulunduğu bölgede üniversite-sanayi işbirliğini çok iyi gerçekleştiriyor. Bölgemizde öne çıkan sektörler olan Deri, Tekstil, Seramik (DTS) alanlarında tasarım odaklı ihtisaslaşan bir üniversite olarak, yapacağımız işbirliğinin bizi uluslararasılaşma hedefimize bir adım daha yaklaştıracağına inanıyorum. Ortak bilimsel projeler ve bu program kapsamında öğrenci ve akademik personel değişimi için imzaladığımız protokolün hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. Sialkot Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saeed Ul Hasan Chishti ise üniversitelerinin yüzde 99 oranında ihracat yapan şirketlerin bulunduğu bir bölgede olduğunu söyleyerek, üniversite olarak bunun avantajlarını kullandıklarını belirtti. Sanayicilerle sıkı bir şekilde çalıştıklarını ve onların sorunlarına çözüm bulduklarını aktaran Prof. Dr. Chishti, “Üniversite-sanayi işbirliğinde iyi ilişkilerimizin olması üniversitemizi öne çıkartıyor. Üniversite ve endüstri arasında bir bağlantı oluşturduğumuz için onların ihtiyacı olan insan gücünü karşılama olanağımız oluyor. Onlar da çalışanlarını dışarıda aramak yerine bizi tercih ediyor.” şeklinde konuştu.Sialkot Üniversitesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Dr. Hassan Waseem ise Sialkot’taki endüstrinin büyüklüğünü anlatarak, bölgede sadece deri sektörünün 2017 yılında 80 milyon dolar ihracat yaptığını, 2018 yılında ise toplam ihracat miktarının 2.8 milyar dolara çıktığını belirtti. İhraç edilen derilerin ham deri değil çanta, ceket gibi nihai ürünler olduğuna dikkat çeken Dr. Waseem, “Bölgemizdeki firmalar tasarıma fazlasıyla ihtiyaç duyuyor. Üniversite olarak Pakistan’da deri ile ilgili derneğin başkanı ile toplantı yaptık. Kendisi özellikle Türkiye’de ki tasarım merkezleriyle iş yapma konusunda çok istekli ve heyecanlı olduğunu bildirdi. Biz, Uşak Üniversitesi ile üniversitemizin bu derneğin başına geçmesini ve beraber yönetmeyi teklif ediyoruz. İki üniversite arasındaki bu işbirliği ile tasarım konusunda uluslararasılaşma konusunda büyük adımlar atılacaktır. Bunu yapabilecek güçteyiz. Ayrıca Pakistan’da bulunan Yüksek Eğitim Komitesi’nin Başkanı, Rektörümüz Chishti’ye, Pakistan’ın uluslararasılaşma stratejilerini yönetmek için bir politika dokümanı hazırlama görevi verdi. Bu anlamda da Uşak Üniversitesi ile birlikte çalışmak isteriz.”şeklinde konuştu.

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.