Uşak Ufuk
16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK VALİSİ DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARLA BOWLİGN OYNADI
26 Mart 2019 Salı 08:45

UŞAK VALİSİ DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARLA BOWLİGN OYNADI

Vali Kocabıyık, 21 Mart Down Sendromu ve Farkındalık Günü dolayısıyla bir alışveriş merkezinde düzenlenen etkinlikte down sendromu çocuklarla bir araya geldi.

Vali Kocabıyık, 21 Mart Down Sendromu ve Farkındalık Günü dolayısıyla bir alışveriş merkezinde düzenlenen etkinlikte down sendromu çocuklarla bir araya geldi.  

Çocuklarla yakından ilgilenip onlarla sohbet eden Vali Funda Kocabıyık, daha sonra onların bowling müsabakasına eşlik etti.  Özel çocuklarla birlikte güzel bir gün geçirdiklerini dile getiren Vali Funda Kocabıyık, "Bu güzel günde onlarla birlikte olmak gerçekten güzeldi. Çocuklarımızın ailelerine ve bu etkinliğe katılan herkese teşekkür ediyorum. Hep beraber çok eğlendik." dedi. Etkinliğin sonunda down sendromlu çocuklara madalyaları Vali Funda Kocabıyık tarafından verildi. 

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil sadece genetik bir farklılıktır. Sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken down sendromlu bireylerde bu sayı 47 olmaktadır. 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde down sendromonun bir hastalık olmadığını, farklılık olduğunu ve farklı olmanın normal olduğunu herkese duyurmak ve bu duyarlılığı arttırmak çok önemlidir. Toplum olarak down sendromlu bireylerin de diğer insanlar gibi eşit haklara sahip olduğunun bilinmesi gereklidir. Down sendromlu bireylerin normal bireylere göre öğrenme güçlüğü yaşadığını bilerek onlara karşı hoşgörülü davranılmalıdır. Onların kendilerine özgü ilgi ve yetenekleri olduğunu ve istenildiğinde bu yeteneklerini geliştirebilecekleri bilinmelidir. Down sendromlu bireyler karşılıksız seven yalan söylemeyen ve sevilmeye hak eden vatandaşlarımızdır. Tüm down sendromlu vatandaşlarımızın hayat sımsıkı sarılması, hiçbir önyargı ve ayrımcılığa tabi tutulmadan yaşam sürmesi toplum olarak hepimizin sorumluluğudur” dedi. Uşak Valisi Kocabıyık, “21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü vesilesiyle down sendromlu bireyler ve değerli ailelerine sağlıklı huzurlu ve mutlu bir hayat diliyorum” ifadelerini kullandı. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ