Uşak Ufuk
20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK VALİSİ HAMAMBOĞAZINDA İNCELEME YAPTI
20 Mayıs 2019 Pazartesi 08:30

UŞAK VALİSİ HAMAMBOĞAZINDA İNCELEME YAPTI

Vali Funda Kocabıyık, Banaz ilçesinde Hamam Boğazı Termal Turizm alanında Banaz Belediyesince inşa edilen termal tesislerde incelemelerde bulundu.

Vali Funda Kocabıyık, Banaz ilçesinde Hamam Boğazı Termal Turizm alanında Banaz Belediyesince inşa edilen termal tesislerde incelemelerde bulundu. Tesislere gelişinde Banaz Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar ve Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı tarafından karşılanan Vali Funda Kocabıyık, tesisleri gezerek Belediye Başkanı Zafer Arpacı'dan bilgi aldı.

Banaz çayının hemen kenarında, ormanlık alan içinde yer alan Hamamboğazı termal turizm alanının önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu belirten Vali Funda Kocabıyık, “Hamamboğazı termal turizm alanı doğa ile içe içe olmanın yanı sıra, İzmir-Ankara kara yolu üzerinde, Uşak Havalimanı ve Zafer Havalimanına yakın mesafede olması ile de ulaşım yönünden önemli  bir avantaja sahiptir. Saniyede 268 litre debisi ve 68 derece sıcaklığı ile önemli bir potansiyele sahip olan Hamamboğazı termal turizm alanında, Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından 18 parsel turizm tesisi alanı olarak onaylanmıştır. Bu parseller yatırımcılarını beklemektedir. Bu önemli potansiyelin en kısa sürede verimli şekilde değerlendirilmesi gerekir. İşte bu kapsamda Banaz Belediyemiz ilk büyük adımı atarak, doğa harikası bu güzel alanda Banaz Belediyesi Termal Tesislerinin yapımını tamamlamıştır. Bu güzel ve konforlu tesislerin vatandaşlarımızın hizmetine sunulması, Hamamboğazı termal alanında yeni  turizm tesislerinin yapımı için bir kıvılcım olacaktır. Tesislerin şimdiden ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Vali Funda Kocabıyık, Hamamboğazı termal tesislerindeki incelemelerinin ardından Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı'ya iade-i ziyarette bulunarak, çalışmalarında başarılar diledi.Banaz Belediyesi ziyaretinin ardından Kızılcasöğüt Belediye Başkanı Güngör Oral’ı makamında ziyaret eden Vali Funda Kocabıyık, görevinde başarılar diledi. Vali Funda Kocabıyık, ziyaretlerin ardından Banaz ilçesinden ayrıldı.

 

Öte yandan Banaz Hamamboğazı termal turizm merkezi ilan edilmişti. Daha önce konuyla ilgili bilgi veren AK Parti Uşak Milletvekili Mehet Altay, buraya yeni yatırımcıları da beklediklerini kaydetmişti. Bir sanayi ve ticaret şehri olan Uşak, turizmde de öne çıkmak için harekete geçti. AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay, Sağlık turizmi anlamında Banaz Hamam Boğazı termal merkezi ilan ettiklerini söyledi. Altay, "Banaz ilçesi Hamam Boğazı kaplıcaları Kültür ve Turizm Bakanlığı adına 49 yıl süreyle tahsis edilerek, turizm merkezi olarak ilan edildi. Kaplıca 40 santigrat debiye sahip. 60 derece sıcaklığı bulunan kaplıcada kişi başına günlük su tüketimi 700 litre olarak kabul ediliyor. Kaplıcamızın günde 12 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitesi bulunuyor" dedi. Burada 16 dönüm parselin yatırımcı beklediğini aktaran Altay, "Uşak'a 20 dakika mesafede yer alan Hamam Boğazı Termali'nin fiziko-kimyasal ile bakteriyolojik analizleri yapıldı. Sağlık yönünden çok yararlı olduğu tespit edildi. Buradan çıkan su mide, karaciğer, bağırsak ve özellikle kronik dejeneratif romatizmal hastalıklara iyi geliyor. Burada hem kür merkezi hem de otel için ayırdığımız parseller yatırımcısını bekliyor" diye konuşmuştu.   "Ancak Uşak Ege Bölgesi'nde turist çekmeyen belki de tek il. Bunun en önemli nedenlerinden biri ulaşım. Uşak merkezde bulunan havalimanına düzenli uçak seferleri yok. Bu sorunu çözmek için ciddi bir görüşme trafiği yürütüyoruz. Eğer uçak seferlerini düzenli hale getirebilirsek hem turizme hem de sanayimize ciddi katkı sağlayacağımıza olan inancımız tam" ifadelerini kullanmıştı. . Uşak'ta bir diğer sorunun yatak kapasitesi olduğunu anlatan Altay, ilde hâlâ 5 yıldızlı bir otelin bulunmadığını ve bu alanda yatırımcılarla görüşmelerinin hızla devam ettiğini kaydetmişti.  HALİL ASLAN

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ