Uşak Ufuk
27 Temmuz 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK VALİSİ KADINLAR GÜNÜ İÇİN AÇIKLAMA YAPTI
10 Mart 2020 Salı 08:00

UŞAK VALİSİ KADINLAR GÜNÜ İÇİN AÇIKLAMA YAPTI

UŞAK VALİSİ KADINLAR GÜNÜ İÇİN AÇIKLAMA YAPTI

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Konuyla ilgili Uşak Valiliği’nin resmi internet sitesi üzerinden yazılı bir açıklama yapan Uşak Valisi Funda Kocabıyık, “Gücü, dirayeti, sabrı, çalışkanlığı ve şefkati ile Anadolu kadını tarih boyunca toplumun gelişmesinde, kalkınmasında ve eşitliklerin dengelenmesinde asil bir görev üstlenmiştir.  Tarihin her safhasında kadınlar;  devlet yönetiminde söz sahibi olmuş, siyasi, askeri, ekonomik, kültürel faaliyetlerde, sanatta, edebiyatta ve sporda kendilerini göstermişlerdir.” dedi. 

 

 toplumu bir arada tutmak

 için çaba harcayan ve geleceğimizi

 inşa eden kadınlarımız her türlü 

takdiri ve saygıyı hak etmektedir

“Dinimizde ve kültürümüzde kadın her zaman ‘değer’ konumundadır. Bizler “Cennet annelerin ayakları altındadır.” diyen bir inancın sahibi, "Ahlakı en güzel olanınız eşlerinize en iyi davrananızdır." diyen bir Peygamberin ümmetiyiz” diyen Uşak Valisi Funda Kocabıyık, şöyle devam etti: “Atatürk tarafından dünyada birçok ülkeden daha önce kadınlara yasal haklar sağlanan ve kadınları toplumun temel taşı gören medeniyetin mensuplarıyız. İnsana insan olarak saygı duyan, eşitliği vurgulayan kıymetli bir kültür ve inançta, en zor şartlar altında bile aileyi, toplumu bir arada tutmak için çaba harcayan ve geleceğimizi inşa eden kadınlarımız her türlü takdiri ve saygıyı hak etmektedir.”

 

Daha müreffeh ve huzurlu 

bir toplum için en etkin rolü 

kadınlarımız üstlenmektedir

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, şöyle konuştu: “Kadınlarımızın emeği ve desteği olmadan ülkemizi daha iyi yerlere taşımak mümkün değildir. Daha müreffeh ve huzurlu bir toplum için en etkin rolü kadınlarımız üstlenmektedir. Bu bilinçle devletimiz, kadınlara yönelik cinsiyetçi bakışın, haksızlıkların, adaletsizliklerin, şiddetin karşısında durmakta ve kadınlarımızın hayatın her alanında aktif olmasını sağlayacak çalışmalar yapmaktadır.”. Uşak Valisi Kocabıyık, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Dünyanın kanayan yarası olan kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırabilmek, tedbir alabilmek ya da şiddet mağdurlarına yardım edebilmek için devletimiz yaptığı çalışmalarla büyük bir çaba vermektedir. Bu mücadele, devletimizin yaptığı yasal düzenlemelerin yanı sıra halkımızın duyarlı olması ile başarılı sonuçlanacaktır.  Hepimizin bu mücadelede görevi vardır. Bu bilinçle haksızlığa karşı, şiddete karşı susmamamız gerekiyor. Dileğim yakın bir gelecekte kadına şiddeti, baskı ve zorbalığı tamamen ortadan kaldırmaktır. Kadınlarımızın başarılarının konuşulduğu, hak ettikleri saygı ve değere sahip oldukları günler diliyor, kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum.”

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?: 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi.İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı. 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın “Internationaler Frauentag” (International Women's Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1917 Bolşevik Devrimi'nin önderi ve Sovyetler Birliği'nin kurucusu Lenin'in önerisiyle 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında sosyalizmin yayılmasından çekinen bazı ülkelerde anılması yasaklanan[kaynak belirtilmeli] Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen çeşitli gösterilerde anılmaya başlanmasıyla Batı Bloku ülkelerinde daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti.

 

TÜRKİYE'DE DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı.Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaya devam edilmektedir. HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.