Uşak Ufuk
01 Ağustos 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK VALİSİ SORUNU ÇÖZDÜ
27 Aralık 2019 Cuma 08:16

UŞAK VALİSİ SORUNU ÇÖZDÜ

UŞAK VALİSİ SORUNU ÇÖZDÜ

Uşak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Halil  Ürünköy ve Beylarhan köylerine doğru kurulacak olan, 3’üncü genişleme alanıyla ilgili problem tatlıya bağlanarak çözülüyor. Uşak OSB’nin Ürünköy ve Beylerhan köylerine doğru hazırlanan ve bazı köylülerin konuyu yargıya taşıması nedeniyle durma noktasına gelen yatırımlarla ilgili yaptığımız haberlerin ardından, taraflar arasındaki problemler çözüldü ve önümüzdeki günlerde davacı köylüler ve OSB yönetimiyle mutabakata varılacak.

 

UŞAK VALİSİ FUNDA KOCABIYIK’IN 

BAŞKANLIĞINDA TOPLANDILAR 

VE SORUNA ÇÖZÜM ÜRETTİLER

Konuyla ilgili bilgi veren ve olayı yargıya taşıyan Ürünköy sakinleri, önceki hafta Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın tarafları bir araya getirdiğini ve sorunun çözümü için orta yolun şu anda bulunduğunu belirtti. Buna göre, Uşak OSB’nin Ürünköy ve diğer köylerdeki sınırlarındaki imar planında küçük bir revizyon yapılacak. Köylere sınır olan bölümlerde OSB’nin eğitim ve sosyal donatılarla ilgili birimleri yerleştirilecek ve bu sayede her 2 köyün sosyal ve ekonomik gelişimine destek verilecek. Taraflar arasında prensipte varılan anlaşma, ilerleyen günlerde bir protokole de dökülecek.

 

amacımızın bağcıyı dövmek olmadığını ve ilimizin kalkınmasına her zaman destek vereceğimizi ifade etmiştik

Uşak OSB Yönetimiyle bir araya gelerek sorunları uzlaşı içinde çözmelerini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Ürünköy sakinleri, “Şu anda konuyla ilgili dava açanlarla görüşüyoruz ve davaların karşılıklı anlayış ve güven içinde geri çekilmesini tavsiye ediyoruz. Biz en başından beri amacımızın bağcıyı dövmek olmadığını ve ilimizin kalkınmasına her zaman destek vereceğimizi ifade etmiştik. Bu noktada bizi Uşak OSB Yönetimiyle bir araya getiren sayın Uşak Valisi Funda Kocabıyık’a teşekkür ediyoruz. Yine orta yolun bulunmasında çaba ve gayret gösteren Uşak OSB Başkanına, yönetim kuruluna ve bölge müdürüne ve ekibine de teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

YENİ YATIRIMCILAR İÇİN 

ARSA OLUŞTURULACAK

Öte yandan söz konusu alanın kurulmasıyla, kentte yatırım yapmak isteyen işletmeler için ilave alanlar oluşturulacak. Şu anda kentte yatırım için talepte bulunan yaklaşık 150 şirketin olduğu ve bunların 40'nın Türkiye ve dünya çapındaki firmalar olduğu ifade ediliyor. 

UŞAK OSB VE ÜRÜN KÖY

 ARASINDA NE YAŞANMIŞTI?

Uşak OSB Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ağaoğlu, daha önce yaptığı bir basın toplantısında, yeni OSB alanı için engeller çıkarıldığını ve bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a giderek sorunu çözmeye çalışacaklarını ifade etmişti. Ağaoğlu,  “Buraya Türkiye’nin en büyük firmalarından Erdemoğlu Holding geldi ve biz bunu anlatacağız. Seneye de olmazsa çekileceğiz. Burada yeri hiç olmayanlar bizi mahkemeye veriyorlar ve bu iş yargıya gidince uzuyor. Geçen hafta yine geldiler ve buralarda kazı yaptılar. Bizi şikayet edenler, bunun içinde AK Partili olanlar da var. Onlar gösteriyorlar şurayı-burayı kazın diye. Şu anda ciddi bir talep var ve biz zar zor bazı firmaları ikna ettik.   Şu anda buraya 150 firma yatırım yapmak istiyor ve yer veremiyoruz. Bazılarının kulaklarına kar suyunu kaçırmamız lazım. Ben buranın başkanıysam eğer, ben bazı kişileri şu anda Cumhurbaşkanına şikayet ettim ve haber bekliyoruz. Ben şikayetlerimi hep Uşak için yaptım ve engelleniyoruz. Ben bizim taleplerimizin Cumhurbaşkanı’na çıktığını sanmıyorum. Vekiller hep halledeceğiz diyorlar ve bizim taleplerimiz engelleniyor. Şu anda burada takılıp kaldık ve lütfen siz de bunu gazetelerinizde değerlendirin. Ben 2 sefer tarafları şikayet ettim” demişti. 

 

ÜRÜNKÖY DE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Ürünköy sakinleri ise, “Uşak Tekstil OSB Yönetimi’nin açıklamalarını üzülerek okuduk ve bu konuda bir açıklama yaparak, durumu Uşak halkına ve devlet büyüklerimize izah etme gereği duyduk. Tekstil OSB’nin genişlemesi için 2 alternatif bölge daha bulunuyor ve burayı ısrarla istemelerindeki amaç, para harcamadan ve yatırım yapmadan arıtmaya gidecek suları direk Gediz Havzasına vermektir. Buna karşan Uşak OSB’nin 2007’de, sanayi genişleyecek diye 500 hektarlık bölgeyi, tarımsal alandan çıkarıp sanayi bölgesine çevirdiği bilinmektedir. Ancak bugüne kadar ne her hangi bir kamulaştırma yapılmıştır, ne de büyük veya dev olarak nitelendirilen bir sanayicinin yatırım yapmasının önü açılmıştır. Verimliliği düşük olan bu alan, sırf kamulaştırma bedeli yüksek diye istenmemekte ve gerekli ilgi gösterilmemektedir.” ifadelerini kullanmışlardı. 

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.