Uşak Ufuk
31 Ekim 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK VALİSİ ULUBEYDE İNCELEMELER YAPTI
16 Temmuz 2019 Salı 08:00

UŞAK VALİSİ ULUBEY'DE İNCELEMELER YAPTI

Ulubey ilçesi Sülümenli köyü sınırları içinde yer alan Blaundus Antik Kentinde, 2019 yılı kazı çalışmalarını başlatan Vali Funda Kocabıyık daha sonra ilçede ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Ulubey ilçesi Sülümenli köyü sınırları içinde yer alan Blaundus Antik Kentinde, 2019 yılı kazı çalışmalarını başlatan Vali Funda Kocabıyık daha sonra ilçede ziyaret ve incelemelerde bulundu. 

Blaundus Antik Kentinden sonra ilk olarak ‘Lavanta Yetiştiriciliği Projesi’ kapsamında üretime başlanılan Deniz Öziş'e ait lavanta tarlasını ziyaret eden Vali Funda Kocabıyık, üreticilerden bilgi aldı. 

Ulubey ilçesinde Lavanta yetiştiriciliğinin başlatılmasındaki amaçlarının alternatif endüstriyel tarım ürünleriyle, tarımsal ürün getirisinin yanında kokusu ve görsel güzelliğiyle turizm destinasyonu alanları oluşturulması olduğunu ifade eden Vali Funda Kocabıyık  “Lavanta Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında  İl Özel İdaresi tarafından Dağıtımı yapılan 151.000 adet lavanta fidanının toprakla buluştuğunu kaydetti.

Vali Funda Kocabıyık, "Lavanta yetiştiriciliği, yüksek gelirli tarımsal dönüşümün yanında tarımla turizmin birleştiği önemli bir gelir kaynağıdır. Bugün burada güzel ve başarılı bir örneğini gördüğümüz lavanta bahçelerinin önümüzdeki günlerde ilimiz genelinde hızla  yaygınlaşarak, ilimize çok boyutlu katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Kozmetik ve tıp sektöründe birçok kullanım alanı olan lavanta, hoş görüntüsü ve kokusuyla da turistleri bölgeye çekmesiyle İlimiz turizmine ivme kazandıracaktır. Girişimci bir ruhla büyük emekler sarf ederek bu güzel lavanta bahçesini oluşturan ailemize çok teşekkür ediyor, hayırlı ve bol kazançlar diliyorum.” dedi.

Vali Funda Kocabıyık, daha sonra İl Özel İdaresi tarafından restorasyon ve peyzaj çalışmaları tamamlanan tarihi İnay Hanı’nda incelemelerde bulundu. Tarihi handa İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları ve peyzaj düzenlemeleri hakkında bilgi alan Vali Funda Kocabıyık, Uşak’ın, sınırları içerisinde barındırdığı bir çok tarihi kent ve yapı ile önemli bir mirasa sahip olduğunu vurguladı.  Vali Funda Kocabıyık, son olarak Ulubey Kanyonu bölgesinde İlçe Turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla başlatılan Ters Ev projesi  inşaatında incelemelerde bulundu. Ulubey ilçesi incelemeleri sırasında Vali Funda Kocabıyık’a Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş ve Ulubey Kaymakamı Onur Özaydın eşlik etti.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.