Uşak Ufuk
24 Ocak 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK VALİSİNDEN AŞURE İKRAMI
24 Eylül 2019 Salı 08:00

UŞAK VALİSİ'NDEN AŞURE İKRAMI

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Verem Savaş Derneği tarafından 15 Temmuz Şehitler Meydanında düzenlenen aşure programına katıldı

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Verem Savaş Derneği tarafından 15 Temmuz Şehitler Meydanında düzenlenen aşure programına katıldı. Etkinliğe Vali Funda Kocabıyık'ın yanı sıra Belediye Başkanı Mehmet Çakın, İl Müftüsü Kazım Güzel, Verem Savaş Derneği Başkanı Ümit İnce Efe, İl Sağlık Müdürü Sedat Kavas, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Muharrem ayının İslam âlemi ve tüm insanlık için huzura erişmek anlamına gelir

Programda konuşan Vali Funda Kocabıyık aşurenin paylaşma, dayanışma, birlik ve beraberliğin simgesi olduğunu belirterek " Aşure bizlere birlikte yaşama ahlakıyla sevinci, kederi, nimeti, külfeti, muhabbet ve meşakkati paylaşmayı öğretir. Muharrem ayının İslam âlemi ve tüm insanlık için huzura, barışa, refaha ve hayırlara vesile olmasını temenni ederim" dedi. Vali Funda Kocabıyık, okunan duanın ardından programa katılan vatandaşlara aşure dağıttı. 

AŞURE GÜNÜ NEDİR?

 Arapça kaynaklarda tam olarak "Aşura" şeklinde geçen bu kelimeyi, on sayısı ile ilgili olan "aşr" ve "aşir" veya develerin güdülmesiyle ilgili "ışr" kökünden türemiş bir kelime kabul edenler olduğu gibi, Arapça'da "faula" vezninin bulunmadığını ileri sürerek İbranice'den geldiğini söyleyenler de vardır. Fakat alimlerin çoğu bu görüşe katılmamakta, kelimenin Arapça asıllı olduğunu benimsemektedirler. 

HABER: HALİL ASLAN

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.