Uşak Ufuk
24 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak yeni öğrencilerini bekliyor
17 Ağustos 2020 Pazartesi 08:03

Uşak yeni öğrencilerini bekliyor

Uşak yeni öğrencilerini bekliyor

Aklın ve Bilimin Işığında Yeni Nesil Üniversite olan Uşak Üniversitesinin genç ve dinamik bir üniversite olduğunu belirten Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, tercih yapacak aday öğrencilere yönelik açıklamalarda bulundu. Uşak Üniversitesinin 14 yıllık bir üniversite olduğunu aktaranProf. Dr. Savaş, öğrenci odaklı eğitim anlayışıyla, akademik çalışmaları, sosyo-kültürel faaliyetleri, yeni ve modern yapısıyla bölgenin parlayan yıldızı olduğunu söyledi.

Tercih yapacak adaylara seslenen Prof. Dr. Savaş, “Uşak Üniversitesi, 12 Fakültesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, 3 Yüksekokulu, 11 Meslek Yüksekokulu, 18 Araştırma Merkezi ve Türkiye’de bir ilk olan Deri, Tekstil, Seramik (DTS) Tasarım Merkezi ile yeni nesil bir üniversitedir.”dedi.

Tarihi öneme sahip “İlkler şehri” olarak bilinen Uşak ilinin; Batı Ege, Orta Anadolu ve Akdeniz’i birbirine bağlamakta olduğuna dikkat çeken Rektör Savaş, “Uşak Üniversitesi konumu itibariyle, Türkiye’nin kavşak noktalarından birinde yer alan güçlü bir üniversitedir. Üniversitemiz öğrenci odaklı yönetim anlayışıyla dikkatleri üzerine çekerken, % 92’lere varan doluluk oranıyla tercih edilen üniversiteler arasında yer almaktadır. Üniversitemiz, ulusal ve uluslararası akreditasyonları tamamlamış, şehir ve sanayiyle bütünleşmiş, nitelikli bir büyüme ile rol model olmayı ve öncelikle Türkiye üniversiteleri arasında ilk 20’ye girmeyi hedeflemektedir.”şeklinde konuştu.

Uşak Üniversitesinin, modern Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi, yarı olimpik yüzme havuzu, FİBA onaylı 2000 kişilik basketbol sahası gibi birçok özelliğe sahip olan Ömer Halisdemir Spor Kompleksive aynı zamanda her ay onlarca etkinliğin gerçekleştirildiği 1100 kişi kapasiteli Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi ile eğitim, spor ve sosyal etkinliklerle dolu bir yerleşkeye sahip olduğunu aktaran Prof. Dr. Savaş, 15 bin kişinin müsabakaları izleyeceği sentetik çim stadyumun yer aldığı spor kompleksinin de, yeni dönemle birlikte tam kapasite ile Uşak’a hizmet vermeye başlayacağını belirtti.

 

“Türkiye’de Bir İlk: 

DTS Tasarım Merkezini Kurduk”

Uşak Üniversitesinin 2016 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın deklare etmesiyle, deri, tekstil ve seramik alanlarında pilot üniversite seçildiğini söyleyen Prof. Dr. Savaş, Türkiye’de bir ilk olan DTS Tasarım Merkezini kurduklarının altını çizdi. Deri, Tekstil ve Seramik (DTS) alanlarında pilot üniversite olarak ihtisaslaşan Uşak Üniversitesinin, ülke ekonomisinin ilgili alanlarında yurt dışına bağımlılığını ortadan kaldıran önemli işlere imza atmakta olduğunu söyleyen Prof. Dr. Savaş “DTS Tasarım Merkezimiz, ülkemizden ve yurt dışından önemli firmalara hizmet vererek, tasarım konusunda kendinden söz ettirmeye başlamıştır. Deneyimli ve güçlü kadrosuyla ülkemizde ve dünyada adından söz ettiren tasarımlara imza atacağız.”dedi.

 

“Yerli ve Milli Teknoloji Üretecek Teknoparkımızda Sona Geldik”

Üniversitenin AR-GE ve İnovasyon öncelikli çalışmalara öncelik verdiğini belirten Rektör Savaş, Türkiye’de iki ilde bulunan (Afyon-Uşak) ve Afyon Kocatepe Üniversitesi ile Uşak Üniversitesi ortaklığında kurulan ilk Teknopark olma özelliğine sahip Afyon-Uşak Zafer Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin Uşak ayağı olan Uşak OSB Teknopark’ta sona gelindiğini açıklayarak, bölgeyi dünyanın önde gelen araştırma, geliştirme teknoloji ve yenilikçi merkezlerinden biri haline dönüştüreceklerini, yerli ve milli üretime ve rekabet gücünün artmasına katkı sağladıklarını belirtti.

“Yaptığımız Protokollerle Öğrencilerimiz, Alanlarıyla İlgili Mesleki Derslerini İşletmelerde Uygulamalı Olarak Gerçekleştiriyor”

Uşak Üniversitesi olarak Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında protokoller imzaladıklarını ve öğrencilerin alanlarıyla ilgili mesleki derslerini, Uşak Organize Sanayi Bölgelerinde yer alan işletmelerde uygulamalı olarak gerçekleştirmelerini sağladıklarını belirten Prof. Dr. Savaş“Yine bu işletmelerde staj imkânları verilerek, öğrencilerimizin alanlarıyla ilgili gerekli tecrübelerinin arttırılması hedeflenmektedir. 7+1 sistemi ile 7 dönem ders + 1 dönem uygulamalı eğitim modeli oluşturularak, Mühendislik Fakültesi öğrencilerimize sanayi tecrübesi kazandırılmaya başlanmış ve aynı zamanda 3+1 sistemi ile de Meslek Yüksekokullarımızdaöğrenim gören öğrencilerimizin çalışma alanlarına hazır olarak yetişmeleri sağlanmaktadır. Ayrıca KOSGEB ile gerçekleştirilen anlaşma kapsamında, Uygulamalı Girişimcilik dersi üniversitemizde seçmeli ders olarak yer almakta ve 56 saatlik bu dersi alan öğrencilerimize iş kurdukları takdirde 30 bini hibe olmak üzere, düşük faizli olarak toplam 100 bin liralık para verilmektedir.”şeklinde konuştu.  HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.