Uşak Ufuk
06 Ağustos 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAK YEŞİLAYDAN VELİLERE UYARI
13 Şubat 2020 Perşembe 07:00

UŞAK YEŞİLAY'DAN VELİLERE UYARI

UŞAK YEŞİLAY'DAN VELİLERE UYARI

Yeşilay Uşak Şubesi Başkanı Feyza Güler, velilere önemli uyarılarda bulundu. Güler, Yaşı büyüyen, yeni bir sınıfa veya okula giden öğrencilerin yeni arkadaş grupları tarafından kabul görme endişesiyle zararlı alışkanlıklara yönelebildiğine dikkat çeken Güler, özellikle okulun ilk günlerinde velilerden çocuklarını yakından takip etmelerini istedi. 

 

yüzde 21,6’sı merak, yüzde 29,1'i 

arkadaş etkisi ve yüzde 29,7'si 

özentiyi gerekçe gösteriyor 

Okul, sınıf ve yaşın getirdiği bazı değişimlerin okulun ilk günlerinde öğrencilerin riskli bir süreç yaşamasına neden olduğunu aktaran Güler; “Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de tütün ürünleri kullanmaya başlayanların yüzde 21,6’sı merak, yüzde 29,1'i arkadaş etkisi ve yüzde 29,7'si özentiyi gerekçe gösteriyor. Okulların açıldığı günler sosyalleşme baskısı nedeniyle öğrencilerde duygusal değişimlerin yoğun olduğu bir dönemdir. Bu yüzden anne babaların çocuklarını okula başladıkları ilk günlerde biraz daha yakından takip etmelerini ve izlemelerini öneriyoruz. Çocuklar ancak bu sayede riskli dönemi güvenli bir şekilde aşabilirler.” dedi.

 

“ÇEŞİTLİ PROJELER YÜRÜTEREK BAĞIMLILIKLA ETKİN MÜCADELE EDİYORUZ”

Yeşilay’ın okullardaki uygulamalarıyla da ilgili bilgiler veren Güler Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM), Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM) ve Benim Kulübüm Yeşilay projeleri ile bağımlılıklarla etkin mücadele içerisinde olduklarını söyledi.

 

“İÇERİKLER ALANINDA OTORİTE KABUL EDİLEN UZMANLAR TARAFINDAN HAZIRLANIYOR”

Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde her yıl 10 milyon öğrenciye ulaşan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) ile ilgili bilgi veren Başkan Güler, TBM’nin  Türkiye’nin ilk ve tek okul temelli önleme programı olma niteliğini taşıdığını, Türkiye’de bu alanın otorite olarak kabul edilen uzmanları tarafından hazırlanmış bilimsel içeriklere sahip bağımlılık önleme programının, pedagojik bir yaklaşımla, farklı yaş gruplarına farklı modüller geliştirdiğine değindi. Güler; “2014’ten itibaren rehber öğretmenler aracılığıyla uygulanarak her yıl 10 milyon öğrenci ve 2 milyon yetişkine ulaşan TBM eğitimleri, diğer bakanlıklar ve kamu kurumlarıyla yapılan işbirlikleriyle tüm topluma ulaşmaktadır. Okulda Bağımlılığa Müdahale programımız OBM ile de “Rehberlik öğretmenlerine, risk grubundaki öğrencileri tespit etme ve müdahale yetkinliği kazandırılarak, alkol, tütün ve maddeyle tanışmış çocuk ve ergenlerde, bu zararlı alışkanlıkların bağımlılığa dönüşmeden müdahale edilmesini amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

“BENİM KULÜBÜM YEŞİLAY PROJESİ 

TÜM TÜRKİYE’DE UYGULANACAK”

Yeşilay'ı bugüne taşıyan en önemli faaliyetlerden biri olan Yeşilay kollarının günümüzde Yeşilay kulüpleri olarak yeniden hayata geçirildiğini ifade eden Güler konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi; “ Kulüp faaliyetlerinde kullanılmak üzere ilkokul, ortaokul ve liseler için ayrı olarak hazırladığımız “Yeşilay Kulübü Etkinlik Kitapları” bu eğitim öğretim yılı ile birlikte kullanılmaya başlayacak. Kulüp faaliyetlerini canlandırmak için bir başka önemli proje olan "Benim Kulübüm Yeşilay" projesi hakkında da bilgi veren (Yeşilay Şube Başkanı)"Çocukların bağımlılık ve sağlıklı yaşam ile ilgili bilgi düzeylerini yükseltmek hem kendilerine hem de arkadaşlarına bağımlılıklardan korunma ile ilgili kazanımlar oluşturmasını sağlamak amacıyla geçtiğimiz eğitim yılıyla birlikte projemizi hayata geçirdik. Proje kapsamında yetiştirdiğimiz gönüllü Genç Yeşilay liderleri ile birlikte bugüne kadar Yeşilay şubeleri vasıtasıyla okullarda gerçekleştirilen etkinliklerle 30 binin üzerinde öğrenciye ulaştık. Projemiz bu yıl 81 ilde 200 okulda uygulanarak tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılacak”.

HALİL ASLAN

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.