Uşak Ufuk
18 Mayıs 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKA 3 BİN KİŞİLKİ CAMİ İNŞA EDİLİYOR
07 Ağustos 2019 Çarşamba 08:15

UŞAK'A 3 BİN KİŞİLKİ CAMİ İNŞA EDİLİYOR

UŞAK'A 3 BİN KİŞİLKİ CAMİ İNŞA EDİLİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Uşak’ta hayata geçirilmesi düşünülen yatırımlarla ilgili gazetecilere açıklama yaptı. Kentte ilave bir arıtma tesisi yapılacağını ve 50 milyon TL bedel belirleneceğini ifade eden Kurum, söz konusu çalışmanın Uşak Belediyesi ve İller Bankası ortaklığı ile yapılacağını kaydetti. Kent merkezine yeni bağlanan mahallelerin kanalizasyon hatlarının yenilenmesi için 35 milyon TL’nin İller Bankası marifetiyle Uşak Belediyesi’ne aktarılacağını belirten Kurum, “Bu tesislerin yapılmasıyla, Uşak’ın 2023’e kadar atık su ve altyapı anlamında hiçbir eksiği kalmayacak” dedi.

 

MİLLET BAHÇESİ’NE 3 BİN

 KİŞİLİK CAMİ İNŞA EDECİLECEK

Bir önceki dönemde hayata geçirilen, ilk ismi kent park olan ve daha sonra ‘Millet Bahçesi’ adıyla adlandırılan kent merkezindeki çalışmaya değinen Murat Kurum, “Cumhurbaşkanımız bu projeye destek verdi ve 110 bin metrekarelik alanda bir çalışma başlatıldı. Buradaki 40 bin metrekarelik alanı bir önceki belediye yönetimi, kendi imkanlarıyla tamamladı ve kalan 70 bin metrekarelik alana Uşak Belediyesi bir cami inşa edecek. Hayırseverlerin katkılarıyla 3 bin kişilik, ‘Selahattin’ camiini Uşak’a kazandıracağız. Kalan kısımda yaklaşık 65 in metrekarelik alanda projenin devamı gelecek. Stadyum da alanın içinde ve burada bulunan tescilli binaları restore edeceğiz. Yeşil alan düzenlemesi de TOKİ marifetiyle hayata geçirip, teslim edeceğiz. İçinde millet kıraathanesi olacak ve tarihi binaları koruyup, tescilli hale getireceğiz. Halı ve kilim kursları buradaki atölyelerde verilecek” diye konuştu. 

 

YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜM, 

OTOGAR VE SANAYİ SİTESİNDE YAPILACAK

“Otogar ve sanayi sitesi şehir merkezinde kaldı ve bu alan fiziki şartları nedeniyle hizmet veremez hale geldi” diyen Murat Kurum, yeni bir kentsel dönüşüm projesini burada uygulayacaklarını söyledi. Kurum, “Pazartesi itibariyle belediyemiz, esnaf ve mülk sahipleriyle görüşüp bir kentsel dönüşüm çalışması başlatacak. Hiçbir kimsenin mağdur edilmediği ve  bir çalışma olacak. Belediyemiz vatandaşlarımız ve esnafımızla görüşecekler. Kira ve taşınma yardımını da vereceğiz. Bu bölgeyi yeşil alan haline getireceğiz ve halkımızın kullanımına açacağız” dedi. 

 

MİLLET BAHÇESİ (KENT PARK) PROJESİ HAKKINDA

Millet Bahçesi projesiyle Uşak, 110 bin m² alanda sosyal donatılara sahip dev bir meydana kavuşuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destek verdiği projede peyzaj çalışmaları tamamlandı.  İçerisine yapay şelaleli havuzun yapıldığı Kent Park’ta, Ata mirasımız ciriti temsilen bir de cirit heykeli yer alıyor. Uşak Belediyesi’nin “Kent Park’ta sizin de dikili bir ağacınız olsun’’ sloganıyla başlattığı Kent Park’ı yeşillendirme çalışmalarına halktan büyük destek geldi. Kreşlerden Liselere, Sivil toplum kuruluşlarından siyasilere kadar hemen her kesimden insan ağaç dikmek için Kent Park’a koştu. Toplam 70 bin bitki Toprakla buluştu. Tarihi dokunun tamamen korunduğu Kent Park el birliğiyle yeşillendirildi.

HABER: HALİL ASLAN

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.