Uşak Ufuk
19 Ocak 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKI YÖRÜK ÇADIRINDA TANITTILAR
12 Eylül 2019 Perşembe 07:45

UŞAK'I YÖRÜK ÇADIRINDA TANITTILAR

UŞAK'I YÖRÜK ÇADIRINDA TANITTILAR

Bilecik’in Söğüt İlçesinde gerçekleştirilen 738. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenliklerinde, Uşak Yörükleri Uşak Valiliği tarafından kurulan bir çadırla temsil edildi. Anma töreni ve şenliklere, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, TBMM Başkan Vekili Celal Adan, Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı. 738. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'ne Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen binlerce kişi, Ertuğrul Gazi Türbesi'nde dua ettikten sonra tören alanına geçti. Yoğun bir ilgi ve katılımın olduğu Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenliklerinin yapıldığı stadyumun dolması sonucu çok sayıda davetli programı civardaki parklardan izledi. Protokol konuşmalarının ardından Bilecik Valisi Şentürk, TBMM Başkanı Şentop'a Ertuğrul Gazi'nin "And olsun ki üstte mavi gök, altta yağız yer yarılmadıkça, zulme boyun eğmeyeceğim." sözünün yer aldığı tabloyu takdim etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'e, Fatih Sultan Mehmed'in kılıcının replikası, Bahçeli ve Destici'ye ise geleneksel olarak yapılan kamalar verildi. Etkinlikte, Türkiye'nin farklı yerlerinden gelen Yörük ve Türkmen derneklerinin halk oyunu ekiplerince gösteriler sunuldu.Eskişehir ve Uşak'tan atlı birlikler de Türk bayraklarıyla tören alanında birer gösteri yaptı. Açılış töreni Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu eşliğindeki tören geçişiyle sona erdi.

 

UŞAK VALİLİĞİ TARAFINDAN 

YÖRÜK ÇADIRI KURULDU

738. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri açılış töreninin ardından etkinliklerin yapıldığı alana geçildi. Şenlik alanına Uşak Valiliği tarafından Uşak Yörüklerinin temsil edilmesi için kurulan Yörük çadırı devlet erkânı tarafından ziyaret edildi.Ziyaretçilerini Uşak Valiliği tarafından hazırlanan Yörük çadırında ağırlayan Vali Funda Kocabıyık, Yörük çadırını ziyaret eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Bir süre sohbet edilen Yörük çadırında MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye Uşak tarhanası ikram eden Vali Funda Kocabıyık ziyaretin sonunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye dünyaca ünlü Uşak Halısını takdim etti.

Valilik çadırında daha sonra BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’yi ağırlayan Vali Funda Kocabıyık BBP Genel Başkanı Destici’ye ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.Vali Funda Kocabıyık ile bir süre sohbet eden BBP Genel Başkanı Destici “Uşak Valiliği tarafından hazırlanan ve kültürümüzü yansıtan Yörük çadırına misafir olduk. Hem misafirperverliklerinden hem de ecdadımıza, töremize-geleneklerimize sahip çıkma gayret ve çalışmalarından dolayı Uşak Valimiz Funda Kocabıyık Hanımefendi ve ekibini tebrik ediyorum, teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

 Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Yörük derneklerinin temsilcileri ve 

çok sayıda vatandaş da ziyaret etti

Vali Funda Kocabıyık, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ye Uşak’a has yöresel tatlardan ikram ettikten sonra dünyaca ünlü Uşak Halısını takdim etti. Şenlikler esnasında yoğun ilgi gören Uşak Valiliği çadırını, TBMM Başkan Vekili Celal Adan, MHP milletvekilleri, Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Yörük derneklerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş da ziyaret etti. Vali Funda Kocabıyık anma töreni ve şenliklerle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Türk milleti yeryüzünde var olduğu günden bugüne Dünya’nın farklı coğrafyalarında hayat bulmuş, kültürü ve medeniyeti ile birçok medeniyete tesir etmiş köklü ve asil bir millettir. Bu kıymetli mirasın ve Yörüklük kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına önem veriyoruz” dedi. Bilecik Valisi Bilal Şentürk ve İl Protokolüne, Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri organizasyonu için teşekkür eden Vali Funda Kocabıyık, Vali Şentürk’e Eşme Kilimi hediye etti.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.