Uşak Ufuk
21 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKIN CİĞERLERİ YANDI
07 Eylül 2020 Pazartesi 08:40

UŞAK'IN CİĞERLERİ YANDI

UŞAK'IN CİĞERLERİ YANDI

Uşak'ta geçtiğimiz günlerde Banaz'da çıkan 2 orman yangının ardından, bir yangın haberi de Merkeze bağlı Ciğerdede köyünün Çukurlar mevkiinden geldi.  Yangının neden olduğu dumanlar, kent merkezinden görülebilirken, müdahale için Uşak Belediyesi'ne ve kentteki OSB'lere bağlı itfaiye ekiplerinden de yardım alındı. Yangına müdahale için Denizli'den takviye ekibin de yola çıktığı bilgisi verilirken, yangının büyük çapta olduğu ve söndürme çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Yangına 4 helikopter, 60 arazöz ve çok sayıda iş makinesi müdahale ederken, yangın alanında Uşak Valisi Funda Kocabıyık da çalışmaları inceledi. Yangın yaklaşık 20 hektarlık alanda etkili olurken, kontrol altına alındığı ifade edildi. Bölgeye yakın 2 mahallede vatandaşların zarar görmemeleri için hazır olmaları gerektiği bildirildi. Bölgede yanan ağaçların genç ağaçlar olduğu ve yangının nedeninin henüz belli olmadığı bildirildi.  

Vali Funda Kocabıyık öğle saatlerinde Ciğerdede köyü yakınlarında çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarını yerinde incelemek ve çalışmaları koordine etmek amacıyla bölgeye gitti. 

Vali Yardımcısı Hüseyin Demirbaş'tan söndürme çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Vali Funda Kocabyık, çalışmalara katılan ekipleri ziyaret etti. 

 Yangınla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Funda Kocabıyık, bölgede görülen şiddetli rüzgâra rağmen söndürme çalışmalarının karadan ve havadan müdahalenin sürdüğünü belirtti.

 Farklı illerden de yangın söndürme ekiplerinin takviye olarak bölgeye intikal ettiğini dike getiren Vali Funda Kocabıyık, " Şu an 4 helikopter, 60 arazöz ve çok sayıda iş makinesi bölgeye ulaştı. Bir an önce yangını söndürmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Yangın bölgesi ve çevresinde bulunan yerleşim yerlerinde şu an için bir risk bulunmamaktadır ancak tüm ihtimalleri değerlendirerek tedbirlerimizi aldık. Güvenlik güçlerimiz yangının çıkış sebebinin tespitine yönelik çalışmalara başladı. Yangını söndürmek için yoğun çaba harcıyoruz" diye konuştu. Vali Funda Kocabıyık açıklamasına şöyle devam etti, "Yanan sadece ormanlarımız değil binlerce orman canlısı, geleceğimiz ve doğamız. Yangını ne kadar hızlı söndürebilirsek o kadar çok ağacı ve canlıyı kurtarmış oluruz. Zamanla yarışımız sürüyor, tek dileğimiz bir an önce alevleri söndürmek. Bu yangın, bir kez daha bize gösterdi ki özellikle bu aylar orman yangınları için riskli dönemler.  Hemşehrilerimden özellikle rica ediyorum: Ormanlık alanlarda hiçbir şekilde ateş yakmayalım, yakanları uyaralım, gerekirse güvenlik güçlerimize bilgi verelim. Bir kıvılcım çok acı kayıplara neden olabiliyor. Bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isterim ki ilimiz genelinde belirlenen mesire alanlarının dışında piknik yapmak, ateş yakmak yasak. Ormanlarımızı korumak ve gelecek nesillere ulaştırmak zorunda olduğumuzu unutmayalım". UŞAK MİLLETVEKİLİ MEHMET ALTAY VE BAŞKAN ÇAKIN YANGIN MAHALİNE GİTTİ

Yangınla ilgili söndürme çalışmalarını takip etmek için Uşak Milletvekili Mehmet Altay ve Belediye Başkanı Mehmet Çakın, yangın mahalline giderek çalışmaları yerinde inceledi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, "Milletvekilimiz Sayın Mehmet Altay ile Ciğerdede köyü yakınlarında çıkan orman yangınındaki son durumu yerinde inceleyerek söndürme çalışmalarını takip ettik. Orman Bölge Müdürlüğü’ne tüm ekiplerimizle destek verdiğimiz yangının bir an önce söndürülmesini ve böyle bir durumla bir daha karşılaşılmamasını diliyorum" dedi.   Yangın, ertesi gün kontrol altına alındı. HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.