Uşak Ufuk
08 Mayıs 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKTA 2 KÖYÜ BOŞALTTILAR
24 Şubat 2020 Pazartesi 08:00

UŞAK'TA 2 KÖYÜ BOŞALTTILAR

Uşak'ın Banaz ilçesine bağlı Bahadır ve Hatıplar köylerindeki vatandaşlar, Bahadır göletindeki su taşması nedeniyle boşaltıldı.

Uşak'ın Banaz ilçesine bağlı Bahadır ve Hatıplar köylerindeki vatandaşlar, Bahadır göletindeki su taşması nedeniyle boşaltıldı. Uşak Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Uşak’ın Banaz İlçesi Sıracevizler Deresi üzerinde yer alan Bahadır Göleti’nde 20.02.2020 Perşembe sabah saatlerinde gövde dolgusunun akışa göre sağ tarafında su çıkışı gözlemlenmiştir. Göletten çıkan suyun bölgede herhangi bir olumsuzluğa neden olmaması için DSİ 2. Bölge Müdürlüğü ekiplerince güvenlik önlemleri anında alınmış, yetkili makam ve merciler bilgilendirilerek, vatandaşlar uyarılmıştır. Su çıkışının artmaması ve gölet gövdesinin daha fazla hasar görmemesi için dip savak vanaları açılmış, boşaltma işlemlerine başlanmıştır. Olay nedeni ve oluş şekli ile ilgili çok yönlü incelemeler sürmektedir. DSİ 2. Bölge yetkilileri ile yapılan değerlendirmede, yağışın da artması ve yarın da devam edeceği öngörüldüğünden, dere yatağı güzergâhında bulunan Bahadır (584 nüfus) ve Hatıplar (778) köylerimizin tedbiren tahliyesine karar verilmiş olup, vatandaşlarımızın Banaz ilçe merkezindeki otel, pansiyon, yurt ve diğer kamu binalarında barındırılmaları planlanmıştır" ifadeleri kullanıldı. 

 

Vali Funda Kocabıyık, su çıkışı 

gözlemlenen Bahadır Göleti’nde 

incelemelerde bulundu

Vali Funda Kocabıyık, akşam saatlerinde Banaz İlçesine giderek, gövde dolgusunda su çıkışı oluşan Bahadır Göleti’nde incelemelerde bulundu. 

Banaz Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar ve Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdür Yardımcısı Abdul Kasım Sarımehmet’den teknik bilgi alan Vali Funda Kocabıyık daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

 

bölgeye ulaşan DSİ 2. Bölge

 Müdürlüğü ekipleri olaya çok 

hızlı şekilde müdahale etti

Sabah saatlerinde göletin gövde dolgusunda oluşan su çıkışına anında ilgili ekiplerin müdahale ettiğini aktaran Vali Funda Kocabıyık, “Burası sulama göleti. İhbar üzerine bölgeye ulaşan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü ekipleri olaya çok hızlı şekilde müdahale etti. Çevre güvenliği alındı, su tahliyesine başlandı. Halen göletteki suyu boşaltmaya çalışıyoruz” dedi.

  Bahadır Köyünden 584, Hatıplar 

Köyünden 778 vatandaşımızı hızlı 

bir şekilde tahliye ettik

Bölgedeki teknik ekiplerin tümünün koordineli şekilde çalıştığını, ancak şiddetli yağışın ek tedbirler alınmasını zorunlu hale getirdiğini aktaran Vali Funda Kocabıyık, “Yağış dolayısıyla gölete giren su bizi endişelendirdi, yaptığımız değerlendirmenin ardından iki köyümüzü tahliye karar aldık. Bahadır Köyünden 584, Hatıplar Köyünden 778 vatandaşımızı hızlı bir şekilde tahliye ettik. Vatandaşlarımızın çok büyük bir bölümü kendi imkanlarıyla yakınlarının yanına geçmeyi tercih etti. Bizde İhtiyaç olur diye ilçedeki yurtlarımızı, pansiyonlarımızı ve otellerimizi hazır hale getirdik. Şu ana kadar hiçbir olumsuzluk yaşanmadı.  Can ve mal kaybımız yok. Umut ediyorum hiçbir kaza bela yaşanmadan bu durumu atlatacağız. Devlet olarak tüm imkanlarımızla buradayız” diye konuştu. 

 

Bahadır Köy merkezinde ki tahliye

çalışmalarını inceleyen Vali Kocabıyık, 

vatandaşların sorularını yanıtladı

Hatıplar köyünde taşıma merkezli ortaokulun bugün ve yarın tatil edildiğini kaydeden Vali Funda Kocabıyık, yarın bölgeye çok daha büyük su tahliye araçlarının geleceğini, gölette ki su tahliyesinin tamamlanmasını, tüm risklerin ortadan kalkmasının ardından vatandaşların evlerine dönebileceğini dile getirdi.  Açıklamalarının ardından Bahadır Köy merkezinde ki tahliye çalışmalarını inceleyen Vali Funda Kocabıyık, vatandaşların sorularını yanıtladı.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.