Uşak Ufuk
17 Ocak 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKTA AFET TATBİKATI
17 Ekim 2019 Perşembe 08:00

UŞAK'TA AFET TATBİKATI

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından hazırlanan Uşak İl Afet Müdahale Planı masa başı tatbikatı, Vali Funda Kocabıyık'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından hazırlanan Uşak İl Afet Müdahale Planı masa başı tatbikatı, Vali Funda Kocabıyık'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu'nda yapılan toplantıya Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, TAMP ile ilgili kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşları katıldı. Toplantının açılışında konuşan Uşak Valisi Funda Kocabıyık, TAMP'ın amacının afet anında kimseyi uyarmaya ihtiyaç kalmadan görevini bilmesi ve yapmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Vali Funda Kocabıyık, şöyle konuştu: "Afet ve Acil Durum Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği ile amacımız ulusal ve yerel düzey afet müdahale planlarında ana çözüm ortağı hizmet grupları sayısını arttırmaktır. Böylece planların daha detaylı bir şekilde uygulanması sağlanarak yerel yönetim ve ona ait kaynakların aktif kullanımı ile kriz yönetiminden bütünleşik afet risk yönetimine geçilmiş olacaktır. Uşak İl Afet Müdahale Planı, 26 yerel düzey hizmet grup operasyon planından oluşmaktadır. Ana çözüm ortaklarımızdan hizmet grup operasyon planlarının hazırlanması ve uygulanmasında kurum müdürü ve başkanı birinci derecede sorumludur."

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hüseyin Yıldırım ise daha fazla hayat kurtarma, afet zararlarını azaltma ve kaynakları daha verimli kullanabilmek için TAMP'ın hazırlandığını belirterek, gelecek yıllarda sel, su baskını, heyelan, fırtına, kimyasal, biyolojik ve teknolojik tehditler alanlarında da benzer tatbikatlar düzenleyip İlimizin farklı türde afetlere de hazır olmasının sağlanacağını ifade etti. Toplantı, Uşak şehir merkezine 27 km mesafede bir deprem meydana geldiği varsayılarak gerçekleştirilen masa başı tatbikatı ile devam etti. Tatbikatta, okunan deprem senaryosuna göre 26 hizmet gurubu yetkilileri tek tek  söz alarak deprem esnasında atacakları adımları anlattı. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.