Uşak Ufuk
29 Haziran 2022 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşakta dericiliği büyükbaş kalkındırır
01 Kasım 2021 Pazartesi 06:28

Uşak'ta dericiliği büyükbaş kalkındırır

Uşak'ta dericiliği büyükbaş kalkındırır

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaklaşa finanse ettiği, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürüttüğü, Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen Uşak Büyükbaş Deri İşleme Projesi kapsamında  Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde ‘’3. Farkındalık Yaratma Toplantısı’’ gerçekleştirildi.

Uşak Büyükbaş Deri İşleme Projesi  kapsamında  Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde gerçekleşen ‘’3. Farkındalık Yaratma Toplantısı ‘’ deri sanayicileri ve paydaşların yoğun ilgi ve katılımı ile gerçekleşti. Toplantıda proje  faaliyetleri, deri sanayicilerin projeden yararlanabilecekleri hizmetler, ücretsiz eğitim ve danışmanlık çalışmaları hakkında sektör ve eğitim uzmanları tarafından bilgi aktarımında bulunuldu. Büyükbaş deriye geçişi sağlamak ve deri sektörünü canlandırmak için makine-ekipman desteği  yanısıra eğitim ve danışmanlık desteğinin ön planda olduğu proje kapsamında  gerçekleşen toplantının açılış konuşması  Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Karahallı tarafından yapıldı.  

Karahallı konuşmasında ; Proje kapsamında Uşak Deri Karma OSB’de, büyükbaş hayvan derisi işlemek üzere, 10.000 metre karelik bir alanda, 8.000 metre kapalı alana sahip tesis binasının  inşaatının  tamamladığını ve makine lerin de hızla tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.  Bu sene sonunda hayata geçmesi planlanan bu tesisin Türkiye’nin en modern deri işleme fabrikalarından birisi olacağını vurguladı.  Karahallı, “2018’de 175 proje içinde ilk 9’a giren ve AB’nin hibe vermeye değer gördüğü ilk çalışma olan büyükbaş deri işleme tesisi projemiz, bölgemizdeki üretim çeşitliliğine önemli katkılar sağlayacak. Bölgemizde genellikle küçükbaş giysilik deri işleniyor ve dericilerimiz 6 ila 8 ay aralığında faaliyet gösteriyorlar. Büyükbaş deride ise durum böyle değil, çünkü ayakkabı, kemer, koltuk ve diğer ürünlerin ana maddesini üreteceğiz. Yani yılın 12 ayı çalışan bir tesis kuracağız” dedi. Tesisteki makine ekipmanının en ince ayrıntı düşünülerek oluşturulduğunu dile getiren Karahallı, şöyle konuştu: “Tesis için unutulan hiçbir ekipman kalmadı. Gücümüzün yetmediği makineleri dahi yerleştirdik. Projemiz aşama aşama ilerliyor ve bu tesisin gelişiminde, sanayicimizin görüş ve önerileri doğrultusunda hareket edeceğiz. Bölgemizin himayesinde işletilecek olan ve sanayicimizin ortak kullanacağı tesisimiz, bölgemize ekonomik anlamda önemli katkılar sağlayacaktır.” Uşak Deri Karma OSB’nin kuruluş amacının deri ihtisas bölgesi olduğunu fakat şartlar nedeniyle bölgede deri üretimi yapanların sayısının daha önceki yıllara nazaran azaldığını kaydeden Karahallı, “Giysilik deride kullanılan küçükbaşa talep, 2010 yılından bu yana azalma gösteriyor. Fiyatların gerilemesi ve tahsilatta yaşanan sıkıntılar nedeniyle küçükbaş deri işleyen sanayicilerimiz zor ayakta kalıyorlar. Bu etmenleri düşünerek, bölgemiz için uzun yıllardır hayalini kurduğumuz bir projeyi hayata geçirdik. Bölgemize 8 bin metrekarelik bir tesis kuracağız ve burada günlük ortalama 20 ton sığır derisi işleyeceğiz. Büyükbaş derinin küçükbaşa göre avantajları çok fazla. Yılın 12 ayı ihtiyaç duyulan ürünlerde kullanılması nedeniyle, üretime hiç ara verilmiyor. Şu anda küçükbaş deri işleyenlerin birim üretim maliyetleri, sezonluk çalışma nedeniyle sürekli artış gösteriyor. İşte bu tesisi kurarak, sanayicimize model bir tesis sunacağız. İsteyenler burada büyükbaş deriyi fason olarak işleyecekler ve daha sonra pazarlayacaklar. Zaman içinde büyükbaş deri işleme kültürü bölgemizde daha yaygın hale gelecek ve ilimiz adına önemli kazanımların önü açılacak” ifadelerini kullandı. HALİL ASLAN 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.