Uşak Ufuk
20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKTA DERİCİLİĞİN UMUDU BÜYÜKBAŞ
14 Eylül 2020 Pazartesi 07:00

UŞAK'TA DERİCİLİĞİN UMUDU BÜYÜKBAŞ

UŞAK'TA DERİCİLİĞİN UMUDU BÜYÜKBAŞ

Uşak Deri Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkan Yardımcısı Uğur Karaca, bölgede inşa edilen büyükbaş deri işleme tesisinde büyük mesafe kat edildiğini ve önümüzdeki yıl içinde tesisin tam anlamıyla faaliyete geçerek, kentte büyükbaş deri işleme kültürünün yayılmasında önemli rol oynayacağını ifade ettiler. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uşak Deri Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Karahallı, tesisin yüzde 85’nin Avrupa Birliği ve yüzde 15’nin de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edildiğini ifade etti. Kentte büyükbaş deri işlemenin kültür haline gelmesi için bu projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Karahallı, “Giysilik deride kullanılan küçükbaşa talep, 2010 yılından bu yana azalma gösteriyor. Fiyatların gerilemesi ve tahsilatta yaşanan sıkıntılar nedeniyle küçükbaş deri işleyen sanayicilerimiz zor ayakta kalıyorlar. Bu etmenleri düşünerek, bölgemiz için uzun yıllardır hayalini kurduğumuz bir projeyi hayata geçirdik. Bölgemize 8 bin metrekarelik bir tesis kuracağız ve burada günlük ortalama 20 ton sığır derisi işleyeceğiz. Büyükbaş derinin küçükbaşa göre avantajları çok fazla. Yılın 12 ayı ihtiyaç duyulan ürünlerde kullanılması nedeniyle, üretime hiç ara verilmiyor. Şu anda küçükbaş deri işleyenlerin birim üretim maliyetleri, sezonluk çalışma nedeniyle sürekli artış gösteriyor. İşte bu tesisi kurarak, sanayicimize model bir tesis sunacağız. İsteyenler burada büyükbaş deriyi fason olarak işleyecekler ve daha sonra pazarlayacaklar. Zaman içinde büyükbaş deri işleme kültürü bölgemizde daha yaygın hale gelecek ve ilimiz adına önemli kazanımların önü açılacak” dedi. 

Tesisin tam kapasite çalışmasıyla birlikte yaklaşık 55 kişiye iş imkanı doğuracağını ve üretim için alınan mal ve hizmetlerle birlikte istihdama dolaylı olarak da katkı sağlayacağını söyleyen Karahallı, “Deri üretimi yapan işletmelerde, tekstildeki gibi 3 vardiya sistemi olmuyor. Çünkü deri belli bir süre bazı işlemlere tabi tutuluyor. Biz yeni kuracağımız işletmemiz sayesinde istihdama da belli ölçüde katkı sağlayacağız. Kadın istihdamını da destekleyeceğiz ve bu nedenle tesisimizde çalışanların en az yüzde 20’sinin kadınlardan oluşmasını şart koştuk” diye konuştu. 

 

EYLÜL 2021’DE TESİS TAM ANLAMIYLA FAAL HALE GELECEK

21 Eylül 2021’de faaliyete geçmesi beklenen tesiste ilk etapta yaklaşık 30 ve kapasitenin artmasıyla da 55 personelin istihdam edileceğini dile getiren Karahallı, “2018’de 175 proje içinde ilk 9’a giren ve AB’nin hibe vermeye değer gördüğü ilk çalışma olan büyükbaş deri işleme tesisi projemiz, bölgemizdeki üretim çeşitliliğine önemli katkılar sağlayacak. Bölgemizde genellikle küçükbaş giysilik deri işleniyor ve dericilerimiz 6 ila 8 ay aralığında faaliyet gösteriyorlar. Büyükbaş deride ise durum böyle değil, çünkü ayakkabı, kemer, koltuk ve diğer ürünlerin ana maddesini üreteceğiz. Yani yılın 12 ayı çalışan bir tesis kuracağız” dedi. Tesisteki makine ekipmanının en ince ayrıntı düşünülerek oluşturulduğunu dile getiren Karahallı, şöyle konuştu: “Tesis için unutulan hiçbir ekipman kalmadı. Gücümüzün yetmediği makineleri dahi yerleştirdik. Projemiz aşama aşama ilerliyor ve bu tesisin gelişiminde, sanayicimizin görüş ve önerileri doğrultusunda hareket edeceğiz. Bölgemizin himayesinde işletilecek olan ve sanayicimizin ortak kullanacağı tesisimiz, bölgemize ekonomik anlamda önemli katkılar sağlayacaktır.”

Karahallı, bölgede şu an için 94 deri işleme tesisinin bulunduğunu ve bu sayının artması için kümelenme modelini hayata geçireceklerini kaydetti. Karahallı, bölgenin 5 yıllık yol haritasını belirleyeceklerini ve 30 firmayı rol model belirleyerek, danışmanlık hizmeti verileceğini dile getirdi. Uşak’ın Bursa ve Bolu Gerede gibi büyükbaş derinin yoğun olarak işlendiği kentlerle işbirliği yapmasını sağlayacaklarını kaydeden Karahallı, bölge yöneticilerinin tesisin hayata geçmesinde büyük pay sahibi olduğunu vurguladı. 

Öte yandan Bölge Başkan Yardımcısı Uğur Karaca da, tesisin hayata geçmesinde büyük payın bölge sanayicisi ve yöneticileri olduğunu belirterek, “Devlet büyüklerimizin destekleriyle bu projeyi hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı. HABER: HALİL ASLAN

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.