Uşak Ufuk
20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKTA DİYABETE DİKKAT ÇEKTİLER
11 Nisan 2019 Perşembe 07:33

UŞAK'TA DİYABETE DİKKAT ÇEKTİLER

Uşak Diyabetliler Derneği ve Uşak Üniversitesi öğrencileri, Sayar AVM’de tüm vatandaşlara diyabetin zararlarını anlattılar ve ara öğün olarak tüketilmesi uygun olan yeşil elmaları ücretsiz olarak dağıttılar.

Uşak Diyabetliler Derneği ve Uşak Üniversitesi öğrencileri, Sayar AVM’de tüm vatandaşlara diyabetin zararlarını anlattılar ve ara öğün olarak tüketilmesi uygun olan yeşil elmaları ücretsiz olarak dağıttılar. Uşak Diyabetliler Derneği Başkanı Sercan Bozer ve üniversite öğrencileri etkinlikte 7’den 70’e herkese diyabet hastalığı hakkında detaylı bilgiler verdiler. Şeker ölçümünün yapıldığı etkinliğe, miniklerin ilgisi çok büyüktü ve küçüklere yönelik bir dizi etkinlik yapıldı. Diyabet hasatlığı hakkında bilgi veren Uşak Diyabetliler Derneği Başkanı Sercan Bozer, “Diyabet, vücudunuzunda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir (hiperglisemi). Yediğimiz besinlerin özellikle karbonhidrat içeren besinlerin çoğu vücutta enerji için kullanılmak üzere glukoza dönüştürülür. Midenin arka yüzeyinde yerleşik bir organ olan pankreas, kaslarımızın ve diğer dokuların kandan glukozu alıp enerji olarak kullanmalarını sağlayan "insülin" adı verilen bir hormon üretir. Besinlerle kana geçen glukoz, insülin hormonu aracılığı ile hücrelere girer. Hücreler glukozu yakıt olarak kullanır . Eğer glukoz miktarı vücudun yakıt ihtiyacından fazla ise karaçiğerde (şeker deposu=glikojen), yağ dokusunda depolanır” dedi. 

Uşak Diyabetliler Derneği Başkanı Sercan Bozer, şöyle devam etti: “Diyabeti olmayan bir birey kan şekeri düzeyi açlık halinde 120 mg/dl, tokluk halinde (yemeğe başladıktan iki saat sonra) 140 mg/dl’nin üstüne çıkmaz. Açlıkta veya toklukta ölçülen kan şekeri düzeyinin bu değerlerin üstünde olması diyabetin varlığını gösterir. Bir kişinin diyabetli olup olmadığı Açlık Kan Şekeri (AKŞ) ölçümü veya Oral Glikoz Tolerans Testi (OGTT) yapılarak saptanır. AKŞ ölçümü 100-125 mg/dl olması gizli şeker (pre-diyabet) sinyalidir. AKŞ ölçüm sonucunun 126 mg/dl veya daha fazla olması diyabetin varlığını gösterir. OGTT’de glikozdan zengin sıvı aldıktan 2 saat sonraki kan şekeri değeri önemlidir. İkinci saat kan şekeri ölçümü 140-199 mg/dl ise gizli şeker, 200 mg/dl veya daha yüksek ise diyabet tanısı konulur”. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ