Uşak Ufuk
16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKTA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONUŞULDU
12 Nisan 2019 Cuma 08:16

UŞAK'TA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONUŞULDU

Uşak Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü tarafından 'Kişisel Koruyucu Donanımlar ve Önemi' sempozyumu düzenlendi

Uşak Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü tarafından 'Kişisel Koruyucu Donanımlar ve Önemi' sempozyumu düzenlendi.

Mustafa Kemal Paşa Amfisinde gerçekleştirilen sempozyuma, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kadir Özcan, Sağlık Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Çetinkaya, Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Bulduk, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Ahmet Ersoy, Uşak İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Başkanı İbrahim Ethem Karahan, Üsküdar Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Öğr. Gör. Erkan Altun, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Dr. Çetinkaya, İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü hakkında bilgi vererek, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ile tüm mesleklerde çalışanların sağlıklı ve güvenli ortamlarda çalışmalarını sürdürmeleri için alınacak önlemlerin gerekliliğini vurguladı.Ersoy, bakanlığın çalışmaları ve iş sağlığı ve güvenliğinin önemi hakkında bir sunum yaparak, üniversitelerdeki iş sağlığı ve güvenliği bölümlerinin müfredatlarının standart hale getirilmesi çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti.

Ersoy'un sunumunun ardından İbrahim Ethem Karahan, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Mesleki Bilgiler' adlı sunum gerçekleştirdi. Üniversite öğrencilerine her türlü staj imkanını sağlayamaya çalıştıklarını söyledi.  İbrahim Ethem Karahan, “İş sağlığı ve güvenliği özellikle son yıllarda giderek önem kazanmaya başlamış bir kavramdır. İş sağlığı ve güvenliği genel olarak işçilerin sağlıklarını ve güvenliklerini koruma altına alan uygulamaların genel adıdır. İş güvenliği, işçilerin çalıştıkları ortamın daha güvenli bir hale gelmesi için uğraşır. İş sağlığı ise işçilerin çalıştıkları ortamların daha sağlıklı olmasını sağlar ve var olan zararların hepsinin de yok tamamen giderilmesini ya da en aza indirgenerek gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamaktadır. İşçilerin daha güvenli ve sağlıklı ortamda çalışabilmeleri için gerek devlet gerekse de işverenler bazı tedbirler almışlardır. Devlet çıkartmış olduğu kanunlarla işçilerin haklarını koruma altına almaktadır. Bunun yanı sıra yapılan denetimlerle de işyerleri denetlenmekte ve güvenliği tehlikeye sokacak unsurlar tek tek belirlenmektedir. Daha sonrasında ise bu unsurların işverenler tarafından giderilmesi istenmektedir. Bunun yanı sıra verilen İş sağlığı kursu ile işçiler eğitilmektedir. Bu sayede işçiler kendi alanlarında eğitim almakta ve daha güvenli ve sağlıklı çalışabilmek için yapmaları gerekenleri bilmektedirler.Devlerin dışında işverenlerinde alması gereken tedbirler bulunuyor. İşverenlere düşen görevler ise denetlemede belirtilenlerin teker teker giderilmesidir. İlk olarak öncelik sırasından başlanarak bu sorunların hepsi giderilmelidir. Bu sorunların hepsi giderildiği zamanda hem işçi hem de işveren için daha sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı sağlanmış olunacaktır. Bu da işlerdeki verimliliğin artmasını sağlayacaktır. İlerleyen teknoloji ve gelişen sanayi ile beraber iş sağlığı ve güvenliği artık kaçınılmaz olmuştur. Bu nedenle her işverenin daha güvenli bir çalışma ortamı için yapması gerekenler bulunuyor. Eğer tüm uyarılara rağmen bunlar düzeltilmezse bu durumda işyerlerine para cezası ya da kapatma cezası verilmektedir. Bu nedenle bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için tüm önlemlerin alınması gerekir. Erkan Altun ise ‘Kişisel Koruyucu ve Donanımlar' hakkında bilgi verdi. Sempozyum, ‘İş Sağlığı ve Güvenliğinde Kişisel Koruyucu Donanımlar’ hakkında uygulamalı eğitimin verilmesinin ardından son buldu. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ