Uşak Ufuk
29 Haziran 2022 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşakta kartlı sistem geliyor
01 Aralık 2021 Çarşamba 07:06

Uşak'ta kartlı sistem geliyor

Uşak'ta kartlı sistem geliyor

Uşak’ta, 2013 ve 2016 yılları arasında ‘Kent Kart64’ adıyla uygulanan ve Manisa İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği için yürürlükten kaldırılan şehiriçi otobüslerde, yeniden elektronik para sistemine geçiliyor. 

Uşak Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, kentteki 196 özel denetimli halk otobüsünün yeniden elektronik kartlı sisteme geçişi için çalışmaları başlattı. İlerleyen günlerde sistemin yeniden hayata geçeceği ve bununla ilgili faaliyetlerin devam ettiği bildirildi. 

Buna göre 3 TL kuruş olan tam ve 2 TL olan öğrenci yolcu taşıma ücreti, yolcu taşıma kartlarına, yüklenen bedellerle sağlanacak. Otobüs şoförleri, elden para almayacak ve kamera sistemi sürekli takipte olacak. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “Kartlı sisteme geçiş için çalışmaları başlattık ve kısa bir süre içinde dönüşümü sağlayacağız” dedi. Yeni güzergahlarla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İşin ekonomik boyutuna bakıyoruz ve herkes evinin önünde minibüs geçmesini isteyebilir. Doluluk durumuna göre hatları yeniden gözden geçirdik. Paralı bir taşımanın bu dönemde doğru olmadığını düşünüyoruz ve tekrar kartlı sisteme geçeceğiz” dedi.  Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, kentteki ulaşım için kartlı sistemi hayata geçireceklerini belirtti. Para alışverişinin Türkiye'de uygulandığı 2 kentten birinin Uşak olduğunu ve bunun önüne geçmek için bir çalışma yapacaklarını dile getiren Başkan Çakın, pandemi döneminde hijyenik olmayan para alışverişi uygulamasıyla ilgili köklü bir düzenlemeyi hayata geçireceklerini kaydetti. Kentin büyüdüğünü, hastane, adliye ve benzeri kurumların şehir dışına taşındığını kaydeden Çakın, kartlı sistemle ulaşımın ocak 2022'de başlayacağını ve ikinci binişlerin aktarmalı olarak ücretsiz bir şekilde yapılacağını anlattı. Başkan Çakın, "Pandemi döneminde para alışverişinin hijyenik olmadığını gördük. Ocak ayında yapacağımız ihaleyle birlikte şehrimizde kartlı sistemi tekrardan başlatacağız. Nerede hangi saatlerde yoğunluk var, hangi güzergahlarda daha fazla otobüs bulunması gerekiyor gibi birçok konu kartlı sistem sayesinde takip edilebiliyor. Yine bu sistemle ilave uygulamaları da devreye sokacağız. Artık şehrimiz büyüyor ve tek araçla her yere gidebilmek mümkün olmuyor. Kartlı sistem sayesinde, belli bir güzergâh içerisinde hareket eden vatandaşlarımızın bir otobüsten indikten sonra diğer otobüsle ücretsiz aktarma yapmasını temin edeceğiz.” dedi. 

Mehmet Çakın, 65 yaş ve üstü vatandaşlara eziyet eden veya kötü davranan sürücülere de gerekli cezaların kesildiğini belirterek, “Bu konuda şikayetler alıyoruz ve vatandaşımızdan isteğimiz ilgili plakalı alıp bize bildirmeleri. Kameradan bakıyoruz ve eğer kamera sistemi o an için bozuksa yine de ceza kesiyoruz” diye konuştu. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.