Uşak Ufuk
03 Temmuz 2022 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşakta KDV denetimi
18 Şubat 2022 Cuma 08:00

Uşak'ta KDV denetimi

Uşak'ta KDV denetimi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla gidilen temel gıda ürünlerindeki yüzde 7’lik KDV indirimi, geçtiğimiz Pazartesi gününden itibaren uygulamaya alındı. Uşak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı Gıda Denetim Birimi Ekipleri, şehir genelindeki zincir marketlerde fiyat, etiket ve gıda denetimi yaptı.

Yapılan denetimlerde; marketlerdeki yüzlerce ürünün son kullanma tarihlerine bakılırken; etiket ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığı ve yüzde 7’lik KDV indiriminin uygulanıp uygulanmadığı incelendi.

Denetlenen işletmeler Zabıta Müdürlüğü Gıda Denetim Birimi’ne bağlı gıda mühendisleri tarafından insan sağlığına uygun ürün satışı ve hijyen konusunda da değerlendirildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kurnaz, hafta başında alınan yüzde 7’lik KDV indirimi kararının ardından ilgili denetlemelerin gerçekleştirilmesi için harekete geçildiğini anlatarak, “Vatandaşımızın sağlığı ve ekonomik refahı bizler için çok önemli. Zabıta Müdürlüğü Ekiplerimizin başladığı denetimlerde de hedeflediğimiz şey, öncelikli olarak bu iki hususun istisnasız uygulanması. Bu anlamda denetimlerimiz sıklaştırılacak” ifadelerini kullandı.

Kurnaz ayrıca, denetim yapılan konularda şikayetleri bulunan vatandaşların karşılaştıkları olumsuzlukları ALO 153 Çağrı Merkezi’ne bildirebileceklerini hatırlattı.

Öte yandan KDV indirimi, geçtiğimiz günlerde hayata geçmişti. KDV indiriminin sorunlara kökten çare olmayacağı da düşünülüyor. Enerji fiyatları inmeden, sorunun çözüme kavuşmayacağı öngörülüyor. Bazı vatandaşlar, "Olumlu bir gelişme, ancak hayat pahalılığını çözmez. Zaten çok düşük kar marjları ile çalışan organize perakende sektörünün KDV indirimini yüzde 100 tüketiciye yansıtması da pek olası değil. Asıl başarı elektrik ve doğalgaz faturalarına çare bulmak olurdu" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonla mücadele amacıyla temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV yüzde 1'e çekildiğini açıklarken, sektörden de yüzde 7 ile ek bir indirim istediğini, böylece gıda ürünlerinde yüzde 14 indirim beklediklerini ifade etmişti. 

Erdoğan, cumartesi günkü açıklamasında, "KDV sistemini sadeleştirme programımız kapsamında, temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indiriyoruz" demişti. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.