Uşak Ufuk
21 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKTA KISIR TARTIŞMA
19 Ekim 2020 Pazartesi 07:00

UŞAK'TA KISIR TARTIŞMA

UŞAK'TA KISIR TARTIŞMA

Uşak’ta çöplük alanına TOKİ konutu yapılmasıyla ilgili yoğun ve biraz da amacından sapan bir tartışma yaşanıyor.

İYİ Partili Hakan Savaş, konuyu gündeme getirdi ve Belediye yönetimi ise durumun anlatıldığı gibi olmadığını ifade etti. 

Bugün İbrahim Ethem Karahan, bölgeyle ilgili haritalar paylaşmış ve bunlar belgedir. Planlama yaparken kabul edilebilir.

Uzun zaman TOKİ 4’te oturan ve ondan öncesinde de çöp deponi alanıyla ilgili sayısız haber yapan biriyim. 

Hatta bir defasında (bayram arifesiydi yanılmıyorsam), İbrahim Ethem Karahan’ın o dönemde sahibi ve yöneticisi olduğu Yenigün Gazetesi’nde, Berkay Özyayla’yla birlikte çalışıyorduk. 

Berkay’la birlikte Ethem ağabeyin (İbrahim Ethem Karahan) hafif ticari, Citroen Berlingo aracını alıp, çöplük alanına gittik. 

O bölgeyi enine boyuna inceledik ve yanılmıyorsam 2007 yılıydı. 

Başkan Mesut Apaydın’ın başını en çok ağrıtan konu da çöplüktü.

Ben ve Berkay çöplük alanına gittik ve o bölgede bir evin içine girip, çöpten hayatını kazanan 2 aileyle röportaj yaptık. 

Soruları ben sordum, Berkay da fotoğraflarımızı çekti. (Hatta benim ehliyet yoktu, Ethem ağabeyin arabasını da ondan habersiz kullanmış, biraz talim yapmıştım)…

O zaman, çöplük alanını komple dolaştık ve şimdi ev yapılması gündemde olan bölgeyi de inceledik. Şimdi ben size o zamandan ve sonrasında hafızamda kalanları ve konuyla ilgili tarafsız görüşlerimi açıklıyım…

O bölgede yoğun bir çöp dağı vardı ve bizim röportaj yaptığımız insanların yaşadığı bölge, şu anda metan çukurlarının tam da olduğu alandaydı. 

Onların derme çatma, çel ve çaputla yaptıkları barınaklarının sağından solundan metan gazları sürekli salınıyordu. 

Gördüğüm ve belediyedekilerden edindiğim bilgiler kadarıyla metan gazlarının çıktığı ve büyük bölümünün salındığı bölgeye konut yapılmayacak.

GELELİM KONUT YAPILACAK OLAN BÖLGEYE ÇÖP ATILIP ATILMADIĞINA…

Konut yapılacak olan alana da çöp atılıyordu. Fakat buraya daha çok inşaat molozları gibi patlama yapmayacak olan atıklar salınıyordu. 

Hatta ve hatta Anıt Tepe Parkı’nın olduğu bölgede de benzer atıklar mevcuttu. 

Belediyede daha önce görev yapan ve bu bölgenin zeminini kontrol eden bir yetkiliyle görüştüm ve durumu sordum. 

Bana verdiği cevap, “Konut yapılacak alanla ilgili çalışmaları 5-6 yıl önce yaptık. Metan çukurları o bölgede yok, konut yapılacak olan alanın çok daha ilerisinde var ve oradaki gazın belki de tamamı bitmiştir. İstanbul’da daha önce çöplük olan bir çok alan rehabilite edilerek, konut inşa edildi. Burada önemli olan tamamen tedbir ve gerekli tedbirler alındı” şeklinde oldu. 

Benim düşüncem… 

“Fakiri çöplüğe layık gördüler” söylemiyle değil, bilimsel verilere göre hareket etmekte yarar var. 

Çünkü şimdiye kadar baktığım ve gördüğüm, bu bölgede konut yapılacak ve buna karşı olanların hiçbirinin bu konuda yeterliliği yok. 

Akıl vermek gibi olmasın ama bu kısır tartışmayı ancak ve ancak bilim bitirir. 

Mimarlar Odası, Belediye, İnşaat Mühendisleri Odası, Kent Konseyi ve bu konuda yetkin donanımlı ve gerektiğinde muhalefet edebilecek kurum ve kuruluşlar ortak bir çalışma yapmalı ve kamuoyunu aydınlatmalı. 

Eğer aklımız yetmiyorsa, dışarıdan da akıl ve görüş alınmalı… Daha önce yapılan örnekler incelenmeli ve konu bilimsel bir zeminde tartışılmalı. 

Aksi halde bilgi kirliliği sürüp gider…

SEVGİYLE KALIN… ALİ ARASLI//

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.