Uşak Ufuk
29 Haziran 2022 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşakta konutlar dolarla satılıyor
06 Aralık 2021 Pazartesi 07:46

Uşak'ta konutlar dolarla satılıyor

Uşak'ta konutlar dolarla satılıyor

Dolardaki artış nedeniyle bir çok sektörde sıkıntılı bir dönem yaşanıyor. Bir dönem hızlı olan konut piyasasında da dolara yönelik bazı düzenlemeler, doğal olarak gelişti.

Konut inşa eden ve arzını yapan şirket sahibi ve yöneticiler, daha önce Türk Lirasıyla fiyat verdiklerini ve oynak kur nedeniyle kar ve zarar dengesini kuramadıklarını ifade ediyor.

Konuyla ilgili Uşak’ta faaliyet gösteren bir inşaat şirketinin yetkilisi, konut satışlarının bir çok işletmede ve emlakçıda dolar üzerine yapıldığını bildirdi. Dairelerin kendi sahiplerince de dolar üzerinden yapılan hesapla satıldığını belirten şirket yetkilisi, “1990’lı yıllarda Mark vardı ve binalar Mark üzerinden satılırdı. Şimdi yeniden o günlere dönüş yaptık ve dolar üzerinden fiyat veriyoruz. Çünkü geçen yıldan kalan alacaklarımız var ve tahsil etsek dahi bugün sattıklarımızı alamıyoruz. Bina fiyatlarının da dolara endeksli olması çok normal çünkü bizim kullandığımız tüm malzemeler dolarla geliyor. Hatta ve hatta şu anda piyasada bina yapmak isteyen bir müteahhit malzeme bulamaz halde. Çünkü toptancı veya tedarikçi mal satmak istemiyor. Satarsam zarar ederim mantığı şu anda piyasada hakim ve bu durum ciddi bir tıkanmaya yol açabilir. Penciye gidiyorum, bana mal yok diyor çünkü sattığımda yerine koyamam endişesi hakim. Dolarla ev satmayı geçtim yakında inşaat yapacak malzeme bulmakta çok zorlanacağız” dedi.

İşletmede çalışanların maaşlarını çıkarmak ve diğer giderleri karşılamak için faaliyette bulunduklarını ifade eden şirket yetkilisi, “Tek amacımız çalışanlarımızı mağdur etmemek ve evlerine ekmek götürmelerini sağlamak. Aksi halde yarın işten çıkanlar, işsiz kalanlar, aç kalanlar ister istemez yanlış işler yapıp hayatta kalmaya çalışırlar. Şu anda çalışıyorsak tamamen vicdanımız için çalışıyoruz. Fiyatların bu seviyeye gelmesinde bizim hiçbir suçumuz yok. Daha önce sabit Türk Lirasıyla ev satarken para kazanıyorduk, şimdi dövizle satış olmasına rağmen kar etmeden, günü kurtarmaya çalışıyoruz” dedi.ÖTe yandan kentte un fiyatları da geçmitğimiz hafta 330 TL’den 400 TL’ye yükseldi. Konuyla ilgili sanayi içinde un ticareti yapan bir işletme sahibiyle yaptığımız görüşmede, alış fiyatının 300 TL’ye aştığı öğrenildi. Uşak’ta geçtiğmiiz hafta ekmeğin fiyatının 2 TL’den 2,5 TL olması kararlaştırılmıştı. Unun 50 kiloluluk çuvalına yapılan 70 TL’lik zam kararı, ilerilyen günlerde ekmek fiyatlarına ilave zamların yapılması anlamına geliyor. Un fiyatlarının yılbaşında tekrar zamlanmasıyl abirlikte ekmeğe son 2 ay içinde 4 sefer zam kararı alınaması gündemde. Konuyla ilgili sitemize konuşan ve isminin saklı kalmasını isteyen bir un toplantıcısı, “Şimdi vatandaş bize tepkisini gösteriyor ve una niye bu kadar zam yaptınız gibi bir eleştiri ortaya koyuyor. Oysa bizim bu konuda hiçbir suçumuz yok. Çünkü biz aldığımız fiyata göre satış yapıyoruz. Değirmenden unun çıkış fiyatı şu anda350 TL ve üzerinde. Bu nedenle bizim de sattığımızı tekrar yerine koymamız için bunu belli bir kar marjıyla satmamız lazım. Aksi halde ürün temini ve tedarikinde sıkıntı olur. Zamlardan en fazla canı yanan biz toplantıcılarız. Çünkü sattığımızı yerine koymakta zorlandığımız gibi vatandaşımızın aldığı ürünlere zam yapılmasını da üzüntüyle izliyoruz. Bizler spekülasyon yapmıyoruz. Aksine vatandaşa zammı yansıtmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Vatandaşımızın da anlayışına sığınıyoruz” dedi. Buğdayın da ithal edildiğini belirten toptancı, “Buğday da ve diğer tarımsal ürünler de ithal ediliyor. Doların 13  TL olduğu ve hatta zaman zaman 14 TL’ye ulaştığı bir dönemdeyiz. Bu nedenle fiyat istikrarını sağlamak da çok zor. Değermencilere de kızmamız yersiz olur. Burada hükümetin bir müdahale mekanizması ortaya koyması lazım” diye konuştu. HABER:  HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.