Uşak Ufuk
18 Ocak 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKTA MESLEKİ EĞİTİME DESTEK
04 Ekim 2019 Cuma 07:53

UŞAK'TA MESLEKİ EĞİTİME DESTEK

UŞAK'TA MESLEKİ EĞİTİME DESTEK

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Ekonomi Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) arasında imzalanan, nitelikli iş gücü yetiştirmeyi amaçlayan “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü kapsamında”, Uşak TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Protokol Yürütme Kurulu, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nda (UTSO) bir toplantı yaptı. Söz konusu protokol gereğince, 81 ilde Milli Eğitim Bakanlığı il teşkilatı ve oda-borsa temsilcilerinin katılımıyla Protokol Yürütme Kurulları (PYK)  oluşturuldu ve kurulun yerelde sanayinin ve insan kaynağının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, okul yönetimlerini ve müfredatı şekillendirecek çalışmalar yapması planlandı.

 

mesleki eğitimin dinamik ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda 

tasarlanmasını sağlayacağız

Çalışmaların değerlendirilmesiyle ilgili yapılan toplantıya; Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı S.Selim Kandemir, İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin,  UTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Güngör, Meslek Komite Üyesi Basri Yıldırım, Uşak TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Seçkin Şentürk ve yöneticier katıldı.Burada bir değerlendirme yapan UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kandemir, “Proje kapsamındaki okullarda, mesleki eğitimin dinamik ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmasını sağlayacağız. İlimizde de Uşak TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi protokol kapsamına alındı. Amacımız öğrencilerin bu okullarda piyasanın gereklerine göre yetiştirilmesi, istihdama katılmaları veya girişimci olmalarıdır. TOBB ve bağlı oda ve borsalar tarafından okullarda AR-GE ve Tasarım-Beceri Atölyelerinin kurulması, başarılı öğrencilere burs verilmesi, öğrencilere, TOBB'a bağlı oda ve borsalara üye işyerlerinde staj ve iş imkanı da yapacağımız çalışmalar arasındadır” dedi. 

 

Yönetim Kurulu Başkanı Kandemir

ve Protokol Yürütme Kurulu 

okul ziyareti gerçekleştirdiler

İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin ve Uşak TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Seçkin Şentürk, Uşak TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hakkında genel bilgiler verdi. Öte yandan toplantının ardından,UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kandemir ve Protokol Yürütme Kurulu okul ziyareti gerçekleştirdiler. 

 

TOBB VE MEB ARASINDAKİ 

PROTOKOL NEYİ AMAÇLIYOR

Protokol kapsamında toplam 64 bin 716 öğrencinin eğitim gördüğü 81 ildeki 81 meslek lisesinde müfredatı TOBB düzenleyecek. Türkiye genelinde MEB’e bağlı 2 bin 552 mesleki ve teknik Anadolu lisesi mevcut. Protokol başarılı olursa ileride genişletilerek bu okullar da TOBB’a devredilebilir. Yeni uygulama ile 130 bin öğretmen yetiştirilecek. Öğrencilere TOBB üyesi firmalarda staj imkanı sağlanacak. Uygulama ile sanayinin ara eleman sorununa çözüm aranacak, reel sektörün kalifiye eleman sıkıntısı sona erecek. HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.