Uşak Ufuk
30 Temmuz 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşakta önemli bir sağlık hizmeti
06 Ağustos 2020 Perşembe 07:45

Uşak'ta önemli bir sağlık hizmeti

Uşak'ta önemli bir sağlık hizmeti

Uşak Belediyesi’ne bağlı Sağlıklı Yaşam Merkezi’ndeki kilo kontrolü ve diyetisyen hizmeti, belli bir bedel alınarak verilmeye başlandı. Uşak Belediye Meclisi’nde bugün gündeme gelen konuyla ilgili görüştüğümüz bir yetkili, merkezin belli giderlerinin bulunduğunu ve bunun karşılanması için cüzi bir miktar bedel aldıklarını ifade etti. Buna göre, kilo kontrolü cihazının kullanımı için 10 TL seans başı ücret alınırken, diyetisyen hizmetinden yararlanacaklar ise 30 TL ödeme yapacaklar. Diyetisyen hizmetini alanlar, bir sonraki hizmeti için ilave ücret vermeyecekler ve aynı zamanda kilo kontrolü de diyetisyen hizmetiyle birlikte ücretsiz olarak verilecek.

 

 vatandaşa devamlılığı olan kaliteli bir hizmet vermemiz için belli 

bir bedel almamız gerekiyordu

Atapark’ta bulunan merkezin rutin giderlerinin bulunduğu ve buradaki personelin istihdam edilmesi için cüzi bir miktar para alınması gerektiğini dile getiren bir yetkili, “Belediyenin böyle bir hizmeti vermesi vatandaş için önemli. Fakat burası çok yoğun kullanılıyor ve vatandaşa devamlılığı olan kaliteli bir hizmet vermemiz için belli bir bedel almamız gerekiyordu. Tüm giderlere rağmen, normal piyasanın çok altında bir rakam almaktayız” dedi.

 

 Belediyemiz, elde ettiği 

geliri, mevcut yatırımların 

devamı ve yeni yatırımların hayata geçmesi için kullanmakta

Uygulamanın ücretli olmasına rağmen vatandaşın ilgisinde her hangi bir azalma olmadığını belirten aynı yetkili, “Obizete çağın önemli bir sorunu haline geldi ve buradan vatandaşımız yoğun bir şekilde yararlanmakta. Uygulamanın ücretli hale gelmesi, her hangi bir talep azalmasına neden olmadı. Neticede burası için ödenen paralar da, belediyenin kasasına girmekte. Belediyemiz, elde ettiği geliri, mevcut yatırımların devamı ve yeni yatırımların hayata geçmesi için kullanmakta” diye konuştu. Öte yandan uzmanlar obizetenin zararlarıyla ilgili de bazı bilgiler verdi. Uzmanlar, “Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. Bilindiği üzere beslenme; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir. Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir. Günlük yaşamda bireylerin (gebe, emzikli, bebek, okul çocuğu, genç, yaşlı, işçi, sporcu, kalp-damar, şeker, yüksek tansiyon hastalığı, solunum yolu bozuklukları vb.) yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır.Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.Günlük alınan enejjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vucutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır.Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır.” diye konuştu. 

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.