Uşak Ufuk
01 Aralık 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKTA SADRİ ALIŞIKA ANMA
09 Nisan 2019 Salı 08:50

UŞAK'TA SADRİ ALIŞIK'A ANMA

Uşak’ta 1984 yılından beri hizmet veren restoran firması Ezogelin,Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncularından Sadri Alışık’ı unutmadı.

Uşak’ta 1984 yılından beri hizmet veren restoran firması Ezogelin,Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncularından Sadri Alışık’ı unutmadı. Uzun yıllardır restoran işletmeciliği yapan ve şehrin tanıtımında önemli bir etkiye sahip olan Ezogelin firması tüm çalışanları ile birlikte usta sanatçı Sadri Alışık’ı 94. Doğum günü sebebiyle kendi tiplemesiyle andı. Kapıda ‘Turist Ömer’ karakteri ile karşılanan müşteriler bir süre şaşkınlığını gizleyemedi. Usta sanatçının kendi repliği ile anımsatılması müşterilere duygusal anlar yaşattı. Restoranda gün boyu Usta sanatçının unutulmaz filmlerinden kendi sesinin dinletilmesi müşterilere nostalji rüzgarı estirdi.  Restoran işletmesinin usta sanatçı için yaptığı farkındalıktan mutlu olduklarını dile getiren müşteriler güzel anlara tanıklık olmanın, Yeşilçam’ın aktörlerinin hatırlatılmış olmasının son derece önemli olduğunu ifade ettiler.Restoranın işletme sahibi Sinan Okci usta aktörün filmleri ile büyüdüğünü ve onun sinemamıza önemli katkılarının olduğunu dile getirdi.   “Bugün Ezogelin ailesi olarak usta sanatçımız Sadri Alışık’ın 94. doğum günü anısına onu hatırlamak için ekip arkadaşlarımız ile birlikte güzel bir farkındalık oluşturduk. Yaptığımız bu farkındalık bizleriçin son derece önemlidir. Usta oyuncu Sadri Alışık’ın ‘Turist Ömer’ karakteri ilekalbimizde unutulmayacak bir yere sahip. Bizde işletme olarak müşterilerimize ‘Biz Turist Ömer’i unutmadık’demek için günün önemine yakışır güzel anlara tanıklık ettik. Ayrıca rahmetli sanatçımızın emaneti sevgili Kerem Alışık’ı Uşak’ta ağırlamaktan son derece memnun olacağımızı belirtmek isteriz, bizi kırmayacağını ümit ediyoruz. ” diye belirtti.

SADRİ ALIŞIK KİMDİR?

5 Nisan 1925 yılında İstanbul'un Beykoz ilçesinde doğdu. Çocukluğundan beri tiyatro ve sinemaya karşı büyük bir ilgisi olan Alışık, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Eğitimine Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde devam etti. 

Okul yıllarında birçok tiyatro oyununda yer aldı. 1945 yılında Faruk Kenç'in yönettiği Günahsızlar filmiyle sinemaya ilk girişini yaptı. Özellikle oynadığı Turist Ömer, Ofsayt Osman gibi tiplemelerle hafızlara kazındı. Sadri Alışık genellikle değişen toplumsal değerler içinde güzelliklere tutunan, umut dolu, yaşama sevincini hiç kaybetmeyen, dürüstlüğü ve doğruluğu özleyen karakterleri canlandırdı. Sinemanın yanı sıra şiir ve resimle de uğraşan Alışık, 500'den fazla filmde rol aldı. 

İlk evliliğini sinema oyuncusu olan Neriman Esen'le yapan Sadri Alışık, daha sonra Çolpan İlhan'la evlendi. Bu birliktelikten tek çocuğu Kerem Alışık dünyaya geldi.  Karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği ile kemik iliği hastalığı nedeniyle tedavi gören Sadri Alışık, 18 Mart 1995 tarihinde İstanbul'da yaşamını yitirdi. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.