Uşak Ufuk
27 Temmuz 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKTA SİGARAYA KARŞI ÖLÇÜM YAPILDI
17 Şubat 2020 Pazartesi 07:58

UŞAK'TA SİGARAYA KARŞI ÖLÇÜM YAPILDI

UŞAK'TA SİGARAYA KARŞI ÖLÇÜM YAPILDI

Uşak İl Sağlık Müdürlüğü, Dünya Sigarayı Bırakma gününü dolu dolu etkinliklerle geçirdi. Sigarayı bırakma günü kapsamında, kent merkezinde ve alışveriş merkezlerinde standlar açıldı ve sigaranın bırakılması için neler yapılacağına dair detaylı bilgiler verildi ve farkındalık çalışmalarına imza atıldı. 

 

UŞAK VALİ YARDIMCISI MUAMMER BALCI, ETKİNLİKLERE KATILIM SAĞLADI

Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle Tiritoğlu Parkı’nda stand açıldı. Buradaki etkinliğe Uşak Vali Yardımcısı Muammer Balcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz.Dr. İsmail Çıbık ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Betül İlbey ve müdürlük çalışanları katıldı. Burada sigaranın zararlarıyla ilgili bilgiler içeren çeşitli mataryeller dağıtıldı ve karbonmonoksit ölçümü yapıldı.  Konuyla ilgili bilgi veren Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, “Karbonmonoksit ölçümü yeni teknolojilerin gelistirilmesiyle birlikte artik çok daha kolay, hizli ve güvenilir bir sekilde yapilabilmektedir. Bir cihazin ürettigi karbonmonoksit miktari veya ortamda bulunan karbonmonoksit orani birçok yönden önemli olabilmektedir” dedi. 

 

UŞAK İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR.

 SEDAT KAVAS, YAPILAN TEST HAKKINDA TEKNİK BİLGİLER PAYLAŞTI

Yapılan test hakkında teknik bilgi veren Kavas, nefeslerinde bulunan karbonmonoksit miktarı 0 - 2 birim arasında olanlar sigara kullanmayanlar kategorisine girerken, 3 - 5 arasında olanlar pasif içici, 5 olanlar nikotin bağımlısı, 7 olanlar şofben kaçağına eşdeğer, 12 olanların ise araç kullanamayacak kadar kötü durumda olduğunu ifade etti. .Yaptıkları testlerle kandaki karbonmonoksit oranını gördüklerini belirten Kavas, “9 - 16 Şubat tarihleri arasında karbonmonoksit ölçüm testleri yapıyoruz. Bu kullanılan sigaraların kişilere verdiği zararları ortaya çıkarması açısından ücretsiz bir testtir. Yüksek sigara kullanan hastalarımıza da mutlaka bırakma ile ilgili takviyeler ve önerilerde bulunuyoruz. Bundan 1 ay öncede solunum fonksiyonu testleri ücretsiz bir şekilde hastanemizde yapıldı. Bu da akciğerlerin ne kadar etkilendiğini gösteren bir testtir. Bütün bu karbonmonoksit ve solunum fonksiyonu testlerindeki bozukluklar sigaranın etkilerini ve zararlarını gösteriyor. Kişi bırakmaya karşı daha gönüllü oluyor.  Tamamen sigarasız bir toplum ve sigara içmeyen bir insan oluşturmak istiyoruz. İnsan vücudunda karbonmonoksidin 2 ve altında olması gerekiyor. 2’nin üzerinde olduğu zaman sigaranın akciğere olan etkilerini gösteriyor. Buradaki ölçüm kandaki karbonmonoksit oranını gösteriyor. Bu sigara içme ile paralel olarak bu miktar artabiliyor. Hastalar bunu somut olarak gördükleri için bırakmaya daha gönüllü oluyorlar. Sigara içilmesi kanın oksijenlenmesini bozuyor. Dokuların kanlanmasını azaltabiliyor. Bunun yükselmesiyle beraber beyin fonksiyonları etkilenebiliyor. Bunlar bir şekilde sigaradan zehirlenme belirtisidir” dedi.

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.