Uşak Ufuk
17 Ocak 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKTA TEKSTİL OKUYANA BURS
30 Temmuz 2019 Salı 08:28

UŞAK'TA TEKSTİL OKUYANA BURS

UŞAK'TA TEKSTİL OKUYANA BURS

Uşak Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünü tercih eden öğrencilere çeşitli kurumlardan burs ve istihdam imkanı sağlanıyor. Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında pilot üniversite olan Uşak Üniversitesi’nin, Deri, Tekstil ve Seramik (DTS) alanlarında ilgili bölümleri tercih eden öğrencilere, burs imkanları ve istihdam sağlandığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Savaş, “Üniversitemiz yapmış olduğu çalışmalarla, Uşak’ın, bölgenin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamaktadır. Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı da hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bu kapsamda, 2019-2020 öğretim döneminden itibaren Tekstil Mühendisliği bölümümüzü tercih eden öğrencilerimize gerekli şartları sağlamaları koşuluyla, sektör temsilcileri tarafından eğitim bursu verilecek ve istihdam garantisi sağlanacak. Tekstil Mühendisliği Bölümünü tercih eden en yüksek puanlı ilk 10 öğrenciye, Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) tarafından normal öğretim süresi olan 4 yıl boyunca 10 ay süre ile 500 TL karşılıksız burs sağlanıyor. Ayrıca İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİB) tarafından, YKS tercihlerinin ilk 5’inden birisinin Tekstil Mühendisliği olması kaydıyla, programa yerleşenler için ilk 20 binde olanlara 9 ay süreyle 1.828 TL eğitim bursu verilecek. Eğitim bursundan yararlanan öğrencilerin sektörde çalışma taahhüdü vermeleri halinde, firmalarda en az 5 yıl iş garantisi verilebilecek. ÖSYM Tercih kılavuzunda Uşak Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümüne verilen burslar yer almaktadır. İlgili kurumlarla, Türkiye’de Tekstil Mühendisliği algısını yükseltmek ve öğrencilerin bu bölümü daha çok tercih etmelerini sağlamak için el ele verdik.” dedi.

Prof. Dr. Savaş, “Öncelikle sınavda başarılı olan bütün gençlerimizi ve ailelerimizi tebrik ediyor, öğrencilerimizin başarılarının devamını diliyorum. Öğrencilerimizin, üniversiteleri ve bölümleri iyi tanınmaları, doğru tercih yapmalarına imkân verecektir. Örneğin; üniversitemizde “Üniversite-Sanayi işbirliği” kapsamında öğrencilerimiz alanlarıyla ilgili mesleki derslerini Organize Sanayi Bölgelerinde yer alan işletmelerde görmektedir. Yine bu işletmelerde staj imkânı verilmektedir. 7+1 olarak adlandırılan sistem ile 7 dönem ders + 1 dönem uygulamalı eğitim modeli oluşturularak, Mühendislik Fakültesi öğrencilerine sanayi tecrübesi kazandırılmaya başlatılmıştır. Ayrıca 3+1 sistemi ile 3 dönem ders +1 dönem uygulamalı eğitim modeli meslek yüksekokullarımızda da başlatılmıştır.” dedi.

Savaş, “Üniversitemiz hızlı bir şeklide gelişmekte, sadece alanında söz sahibi ve nitelikli öğrenciler yetiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda yapmış olduğu çalışmalarla, Uşak’ın, bölgenin ve ülkemizin de kalkınmasına katkı sağlamaktadır. Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı da hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu kapsamda, Tekstil Mühendisliği Bölümünü tercih eden en yüksek puanlı ilk 10 öğrenciye, Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) tarafından normal öğretim süresi olan 4 yıl boyunca Eylül-Haziran ayları arasında toplam 10 ay süre ile 500 TL karşılıksız burs sağlanacak. Ayrıca İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİB) tarafından, YKS tercihlerinin ilk 5’inden birisinin Tekstil Mühendisliği veya Deri Mühendisliği olması kaydıyla, programlara yerleşenler için ilk 20 binde olanlara 9 ay süreyle 1.828 TL eğitim bursu verilecek. Adaylarımız diğer burslarımız hakkında da tercih kılavuzundan daha detaylı bilgiye ulaşabilirler. Biz, öğrencilerimizin ve ailelerimizin tercihlerin yapıldığı son güne kadar Uşak Üniversitesi tanıtım standını gezerek, tercih etmeyi düşündükleri bölümler, programlar ve fiziki imkânlar hakkında bilgi almalarını istiyoruz. Kafalarındaki sorulara cevap bulabilsinler. Gençlerimiz, hem tanıtım stantlarımızdan, hem kampüsümüzden, hem de Uşak Üniversitesi web sayfasından (www.usak.edu.tr) bilgi alabilirler.” şeklinde konuştu. BERKAY ÖZYAYLA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.