Uşak Ufuk
22 Ağustos 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKTA TUZ TÜKETİMİNE KARŞI MÜCADELE
10 Mayıs 2019 Cuma 08:00

UŞAK'TA TUZ TÜKETİMİNE KARŞI MÜCADELE

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, toplumsal sağlığın korunması için aşırı tuz ve şeker tüketiminin önüne geçmek için lokantacılar ve pastacılarla bir protokol imzaladı.

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas,  toplumsal sağlığın korunması için aşırı tuz ve şeker tüketiminin önüne geçmek için lokantacılar ve pastacılarla bir protokol imzaladı. Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Şeref Parlas ve Ege Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Fatih Demir’in karşılıklı imzaladıkları protokol gereği, tuz kullanımı yüzde 4 ve şeker kullanımı da yüzde 5 seviyesine çekilecek. 

 

UŞAK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İLE KENT 

ESNAFI ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

Söz konusu çalışma, İl Sağlık Müdürlüğü ve kentte faaliyet gösteren esnafın yapacağı çalışmalarla, toplumsal boyutta farkındalık oluşturacak. Lokantacı ve pastacı esnafı bir dizi eğitimin ardından, şeker ve tuz kullanımını belli ölçülerde azaltarak, ideal seviyeye çekecek. Uşak İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, bu konudaki çalışmaları hem takip edecekler, hem de destekleyecekler. 

Protokol hakkında bir açıklama yapan Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, “Dünya Sağlık Örgütü, hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gramdan az olarak önermektedir. Yetişkinlerde hipertansiyon, kalp hastalıkları riski ve inmenin azaltılmasında tuz alımının azaltılması etkilidir” dedi. 

Aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararlarına kısaca değinen Sedat Kavas, “Aşırı tuz tüketimi, kardiyovasküler hastalıklar, böbrek hastalıkları, hipertansiyon,inme, osteoporoz ve bazı kanser türlerinin oluşmasına neden olabilmektedir. Aşırı şekerli beslenmek ise obezite, kalp Hastalıkları, kanser, karaciğer yağlanması gibi hastalıklara neden olduğu gibi ayrıca bağışıklık sistemini düşürür, insülin direncine neden olur” diye konuştu.

 

UŞAK İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KAVAS, AŞIRI TUZUN ÖDEME YOL AÇTIĞINI İFADE ETTİ

Öte yandan Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, aşırı tuzun ödeme yol açtığını söyledi. Kavas, “Eğer yüzükleriniz parmağınıza biraz dar gelmeye başladıysa, sabahları ayaklarınız ve gözleriniz şişmiş uyanıyorsanız büyük ihtimalle çok tuz tüketiyorsunuzdur. Fazla tuz tüketimi sonucu aldığınız sodyum vücudunuzun fazla su tutmasına neden olur. Bu da vücutta ödem oluşturur.  Tuzun içeriğindeki sodyum vücudun sıvı seviyesini dengeler. Çok tuz tükettiğinizde organlarınızın düzgün çalışması için daha fazla suya ihtiyacı olacaktır. Bu yüzden fazla tuz tüketen insanlar aşırı susuzluk yaşar” dedi. Kavas, “Vücudunuzun sodyum seviyelerinin artışı idrarda değişikliklere sebep olur. Çok tuz tükettiğinizde böbrekleriniz bu tuzu vücuttan atabilmek için zorlanır. Bu da daha sık idrara çıkma ve idrarın şeffaf olmasına sebep olan böbrek hastalıklarına neden olabilir.  Ayrıca çok fazla tuz tüketmek vücudun su seviyelerini azaltabilir. Vücudunuzdaki bu su kaybı idrarınızın koyu sarı olmasına sebep olur. Fazla tuz tükettiğinizde böbrekleriniz tamamını vücuttan atmakta zorlanır. Vücudunuzda biriken tuz kalsiyum kaybına sebep olur. Bu yüzden zayıf kemikler, diş problemleri hatta kemik erimesi yaşayabilirsiniz. Tuzun içeriğindeki sodyum kas çekilmelerinden sorumludur. Eğer vücuda fazla tuz tüketimiyle fazla sodyum girerse kaslarınızda gerginlik, acı ve kramplar hissedebilirsiniz.Fazla tuz tüketimi kan basıncının artmasına sebep olur. Bunun sonucu uzun süreli ve sık baş ağrıları yaşayabilirsiniz.  Fazla tuz tüketimi sonrası oluşan yüksek tansiyon beyne giden atardamarlara zarar verebilir. Bunun sonucu hafıza problemleri yaşayabilir, daha zor konsantre olabilir ve düşüncelerinizin yavaşladığını fark etmeye başlayabilirisiniz” dedi. 

HABER: BERKAY ÖZYAYLA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ