Uşak Ufuk
18 Ocak 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKTA YAYA GÜVENLİĞİ ETKİNLİĞİ
07 Ekim 2019 Pazartesi 07:57

UŞAK'TA YAYA GÜVENLİĞİ ETKİNLİĞİ

Vali Funda Kocabıyık, İçişleri Bakanlığı’nın trafikte yaya farkındalığı oluşturmak amacıyla "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" sloganı ile düzenlenen etkinliğe katıldı.

HALİL ASLAN// Vali Funda Kocabıyık, İçişleri Bakanlığı’nın trafikte yaya farkındalığı oluşturmak amacıyla  "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" sloganı ile düzenlenen etkinliğe katıldı.

 

 yaya geçidinde öğrencilerle 

birlikte 'Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz' pankartları ile yürüdü

Uşak'ta 107 noktada 313 polisin görev aldığı etkinlik kapsamında Vali Funda Kocabıyık Halit Ziya Uşaklıgil Ortaokulu önünde bulunan yaya geçidinde öğrencilerle birlikte 'Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz' pankartları ile yürüdü. Etkinliğe Vali Funda Kocabıyık'ın yanı sıra Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mesut Gezer, İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve emniyet mensupları katıldı.

Öğrencilerle yaya geçidini kullanan ve onları bilgilendiren Vali Funda Kocabıyık, trafik kazalarına çözüm bulabilmek için yoğun güvenlik önlemlerinin yanı sıra farkındalığı artırmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendiğini ifade etti.

 

74.maddesinde değişiklik yapılarak yaya ve okul geçitlerinde yaya 

önceliği zorunlu hale getirildi

Vali Funda Kocabıyık basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi; "İçişleri Bakanlığımız uzun yıllardan beri Ülkemizin kanayan yarası olan, yılda yaklaşık 7 binin üzerinde insanımızın hayatını kaybettiği, 300 bin vatandaşımızın yaralanmasına neden olan trafik kazalarına çözüm bulabilmek için yoğun güvenlik önlemlerinin yanı sıra farkındalığı artırmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bu kapsamda Karayolları Trafik Kanunu’nun 74.maddesinde değişiklik yapılarak yaya ve okul geçitlerinde yaya önceliği zorunlu hale getirildi ve 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edildi. “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” etkinliği ile yaya önceliğinin yaşam önceliği ile eş değer olduğunu vurgulamak, yaya geçitlerinin kullanılmasını teşvik etmek ve buralarda geçiş üstünlüğünün yayalarda olduğu konusunda farkındalık oluşturmak için yaya geçitlerinde yerimizi aldık. Amacımız yaya ölümlü kazaların en aza indirilmesi, sağlıklı ve güvenli bir trafik akışının sağlanması, vatandaşlarımızın yaya önceliği konusunda bilinçlendirilmesi, insan hayatının her şeyin önünde olduğunun hatırlatılmasıdır. Bu konuda toplum olarak göstereceğimiz duyarlılık bizleri daha güvenli bir geleceğe taşıyacaktır. Bu inançla etkinliğimizin hayırlı olmasını diliyorum"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.