Uşak Ufuk
21 Mart 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşakta ziyaretlerde bulundu
17 Nisan 2018 Salı 08:38

Uşak'ta ziyaretlerde bulundu

Önceki Cuma günü, Maliye Bakanı Naci Ağbal, ilimizdeki ziyaret ve incelemeleri sırasında Uşak Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen bir toplantıya katıldı.

Önceki Cuma günü, Maliye Bakanı Naci Ağbal, ilimizdeki ziyaret ve incelemeleri sırasında Uşak Ticaret ve Sanayi Odasında  düzenlenen bir toplantıya katıldı. Uşak Ticaret ve Sanayi Odasında (UTSO) düzenlenen "Ekonomik Görünüm Vergisel Düzenlemeler Reform Gündemi" toplantısında sanayiciler ve iş adamlarıyla bir araya gelen Bakan Ağbal, yaptığı konuşmada, büyük bir sanayi geçmişi olan, kalkınan ve büyüyen Uşak’ın kendilerini ümitlendirdiğini söyledi. 

1990’lı yıllarda yüksek bütçe açıkları ve yüksek borçlar ekonominin adeta kabusuydu

Türkiye ekonomisinin 2017’de yüzde 7,4 büyüyerek G20'nin en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu anımsatan Bakan Ağbal, bu yıl da Orta Vadeli Program’da konulan hedeflere doğru ilerlendiğini, 2018’de büyümenin devam edeceğini, ihracatta hedeflerin yakalanacağını, geçen yılın son çeyreğinde düşme eğilimi görülen enflasyonu daha aşağı çekmeyi öncelikli konulardan biri haline getirdiklerini kaydetti. Bakan Ağbal, Türkiye ekonomisiyle ilgili olumlu göstergeler bulunduğuna dikkati çekerek, "Kamu maliyesi, en güçlü olduğumuz yerlerden birisi. 1990’lı yıllarda yüksek bütçe açıkları ve yüksek borçlar ekonominin adeta kabusuydu. Bu, enflasyonu yukarı çekiyordu. Son 16 yıldır Türkiye, kamu maliyesi alanında sağladığı başarıyla uluslararası arenada örnek gösterilen ülkelerden bir tanesi oldu." diye konuştu. 

Borçlanma maliyetlerini 2002’den sonra hızla aşağı çektik. 2002 öncesi 100 liralık bütçenin 

yarısı faize gidiyordu

Gelecek yıllarda hükümet olarak bütçe açıklarının daha aşağı çekilmesi, devlet borcunun milli gelire oranının azaltılmasının en önemli önceliklerinden birisi olacağını vurgulayan Maliye Bakanı Ağbal, şunları ifade etti: "Borçlanma maliyetlerini 2002’den sonra hızla aşağı çektik. 2002 öncesi 100 liralık bütçenin yarısı faize gidiyordu. 2018 bütçesinin yüzde 10’unu faize ayırdık. Şimdi ise kalan yüzde 90’ını yatırıma, hizmete, sağlığa, eğitime ayırabiliyoruz. Bütçe disiplini ekonominin gidişi açısından çok önemli, hem hizmet yapmaya devam edeceğiz hem de ayağımıza ve yorganımıza dikkat edeceğiz. Vergi alanında arka arkaya birçok düzenleme yaptık. Burada vergi politikasında temel amacımız yatırımların teşvik edilmesi, üretim maliyetlerinin azaltılması." Bakan Ağbal, imalat sanayisinde, Ar-Ge, yenilik, tasarım, makine teçhizat alımları, OSB’lerde altyapı yatırımları gibi pek çok alanda KDV istisnası sağladıklarına dikkati çekerek, teşvik belgeli yatırımlar üzerindeki vergisel yükleri düşürdüklerini, kadın istihdamını teşviğe devam ettiklerini, ihracatta KDV iadesinin hızlandırılması noktasında çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bizlere sağlanan destek ve teşviklerle ekonomide yüzde 7,4 büyüme yakaladık

UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Selim Kandemir de iş dünyası olarak Türkiye’nin hedeflerine ulaşması için çalıştıklarını dile getirerek, "Özellikle 2016 yılındaki zorluklara rağmen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bizlere sağlanan destek ve teşviklerle ekonomide yüzde 7,4 büyüme yakaladık. Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır felsefesi ile yola devam ettik." ifadelerini kullandı.Uşak'ın tekstil geri dönüşümünde Türkiye’nin lider şehri olduğunu anlatan Kandemir, İstanbul, Bursa ve Denizli başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinde toplanan konfeksiyon atıklarının ekonomiye kazandırılarak katma değer oluşturulduğunu kaydetti. Kandemir, Türkiye’de imal edilen battaniyelerin yüzde 85’inin Uşak’ta üretildiğini hatırlatarak, yılda 250 milyon dolar ihracat seviyesini yakaladıklarını sözlerine ekledi.

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ