Uşak Ufuk
27 Ocak 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UŞAKTAKİ KÖYÜ EMSAL GÖSTERDİLER
15 Nisan 2019 Pazartesi 08:40

UŞAK'TAKİ KÖYÜ EMSAL GÖSTERDİLER

UŞAK'TAKİ KÖYÜ EMSAL GÖSTERDİLER

Türkiye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin nihai sonucunun ne olacağına kitlendi. Ekrem İmamoğlu mu yoksa Binali Yıldırım mı seçimi kazandı, henüz net değil. Konuyla ilgili medyada çok sayıda haber yapılıyor. Bu kapsamda odatv.com seçimlerin kaderini değiştirecek bir iddiayı, Uşak’ta meydana gelen bir olayı emsal göstererek haberleştirdi. 

İstanbul Büyükçekmece’deki usulsüz seçmen kaydının nasıl çözüleceğine dair Uşak’ın Karahallı ilçesine bağlı Kaykıllı köyünü emsal gösteren odatv.com’dan Sami Menteş, 31 Mart 2019 seçimlerinde köy muhtarlığı için oy kullanan 62 kişinin sehven kaydedildiğini bildirdi. 

 

KARAHALLI’YA BAĞLI KAYKILLI 

KÖYÜNDE SEÇMENLERİN KAYDI 

SEHVEN HATALI YAPILMIŞ

Konuyla ilgili “Büyükçekmece tartışmasını bitirecek kararı açıklıyoruz” başlıklı bir yazı kaleme alan Menteş, şu bilgileri paylaştı: “AKP’nin YSK’daki temsilcisi kim? Recep Özel. Özel bugün Büyükçekmece’deki iddialar üzerinden seçimin iptalini istiyor.  Peki. Gelin aynı Özel’in bizzat kendi başvurusu üzerine, YSK’nın 19 Mart’ta aldığı kararı hatırlatalım. Neydi, AKP’li Özel’in başvurusuna neden olan olay? Uşak’ın Karahallı ilçesine bağlı Kaykıllı Köyü’nde seçmen olarak gözüken 62 kişinin belirttikleri adreste oturmadıkları ortaya çıktı. Karahallı İlçe Seçim Kurulu, itirazlar üzerine 62 kişinin seçmen kaydını dondurma kararı aldı. Bu karar alındı alınmasına da... 62 kişinin 51’i için uygulanmadı!  Nasıl mı? Sehven! Evet, “sehven” 51 kişinin seçmen kaydı “oy kullanabilir” şeklinde sisteme girildi. Bunun üzerine Karahallı Seçim Kurulu 18 Şubat 2019'da yine toplandı ve 51 kişinin oy kullandırılmamasına tekrar karar verdi. Yani, tespit edilen usulsüzlüğün ortadan kaldırılmasına hükmedildi” ifadelerini kullandı. enteş şöyle devam etti: “Yani... Yanisi şu: AKP’li Özel dilekçesinde diyor ki; seçmen kütükleri kesinleşti, sandıklar belirlendi; bu seçmenleri iptal edemezsiniz! YSK da 19 Mart’ta oybirliğiyle AKP’li Özel’in görüşü doğrultusunda karar verdi. Seçmen listesinde “sehven” yazılan 51 kişi de seçimlerde oy kullandı. CHP’nin itirazları reddedildi.Gelelim bugüne.... Yaşanan süreç ise özetle şöyle: AKP, YSK’nın belirlediği takvim içinde Büyükçekmece’de itirazlarda bulunmamış. İleri sürdüğü iddiaların hepsi Ocak ayında yaşanmış ve bakanlık soruşturma başlatmış. Bunun yanında... AKP’nin ileri sürdüğü iddiaların benzeri Uşak’ta yaşanmış; lakin AKP’nin “takvim geçti” itirazını YSK haklı bulmuş! Şimdi nasıl oluyor da... AKP Büyükçekmece üzerinden daha dün söylediklerini unutarak itirazlarda bulunabiliyor? Peki, içtihatlar üzerinden yürüyen YSK, 19 Mart’ta verdiği kararı hangi gerekçeyle çiğneyip yeni bir karar alacak? Yaşananlar diyor ki; ortada YSK için de, AKP için de, yurttaşlar için de tartışılacak bir konu yok!  Zira; YSK, AKP’nin talebini reddetmek için, daha üzerinden bir ay bile geçmemiş olan kendi kararını gerekçe olarak gösterebilir.” 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ