Uşak Ufuk
20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uşak’taki Yerel Gazeteler BİK’e Bağlanacak
07 Ağustos 2020 Cuma 00:59

Uşak’taki Yerel Gazeteler BİK’e Bağlanacak

Uşak’taki Yerel Gazeteler BİK’e Bağlanacak

Basın ilan Kurumu  (BİK) Denizli Şube Müdürü İdris Cirit Uşak Valisi Funda Kocıbıyık’ı ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Kocabıyık Cirit’e çalışmalarında başarılar diledi. Daha sonra Uşak’ta resmi yayınlayan gazete temsilcileriyle  bir araya gelen Cirit bu gazetelerin yakın gelecekte basın ilan kurumu çatısı altına gireceklerini belirtti.  Cirit, gazete sahiplerinin geçiş süreci hakkındaki sorularını yanıtladı.

Toplantıda  Basın İlan Kurumunun işleyişi hakkında bilgiler veren Cirit,  kuruma geçiş sürecini Uşak’ta  2 yıl olarak ön gördüklerini belirtti. Gazetelere yük olmak için değil onların yüklerini almak için Uşak’a geleceklerini vurgulayan Cirit yerel gazetelerin  gerek resmi ilan gerekse diğer kurumlardan elde ettikleri gelirleri artırmak için uğraş vereceklerini söyledi.  

Basın ilan kurumu olarak yerel gazetelerin pandemi sürecinden en az kayıpla çıkması için gerekli düzenlemeleri yaptıklarını hatırlatan Cirit; “ Bizim bu dönemde basına destek paketlerimiz yayınlandı. Kısa çalışma ödeneğinden  gazetelerimiz yararlandı. Dönüşümlü yayın da sektöre önemli bir destek verdi.  Bundan sonra da süreci de en iyi şekilde yönetmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Vasıflı yerel gazetelerin internet ortamına biraz daha ağırlık vermesini isteyen Cirit İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un kabul edilmesiyle  bu mecranın daha önemli hale geldiğini ileri sürdü. Cirit yerel gazetelerin internet ortamını daha aktif kullanması için teşvik edici uygulamalar yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

Gazetelerden haber atlamak yerine haber yapmalarını isteyen Cirit; “ İnanıyorum Uşak’ın her caddesinden bir haber çıkar. Burada muhabirlerimize çok iş düşüyor.” Dedi.  Cirit İlerleyen süreçte bireysel olarak da gazeteleri ziyaret edeceğini söyledi. Fotoğraf çekiminden sonra toplantı sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.