Uşak Ufuk
12 Haziran 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UTSO MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
24 Ekim 2019 Perşembe 07:46

UTSO MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ekim 2019 Meclis’ne Başkan Çakın da katıldı

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Ekim ayı olağan meclis toplantısı, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ın katılımıyla, Meclis Başkanı İsmail Karaman’ın başkanlığında, UTSO Meclis Üyeleri ve Meslek Komite Başkanlarının katılımıyla oda hizmet binasında gerçekleştirildi. Karaman’ın açılış konuşmasının ardından meclis gündemi değerlendirildi. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, UTSO Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir nezdinde UTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerine il adına yaptıkları çalışmalardan, Ankara nezdinde gerçekleştirdikleri ikili diyaloglar ve il gelişimi için gerçekleştirdikleri faaliyetlerinden dolayı teşekkür etti. Çakın konuşmasında göreve geldiği günden beri Uşak için gerçekleştirdikleri hizmetlerden ve kısa dönemdeki projelerinden bahsederek, UTSO ile çözüm odaklı yaptıkları çalışmalardan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

UŞAK BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÇAKIN’IN ARDINDAN UTSO BAŞKANI SELİM KANDEMİR GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Çakın’ın konuşmasının ardından, UTSO Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir’in aylık ekonomi gündemi ve oda faaliyetlerini özetleyen bir sunum gerçekleştirdi. Kandemir, birlik ve beraberlik içinde görev aşkıyla, ülkeye hizmet gururuyla tüm yönetim, meclis ve meslek komite üyeleri ile çalışmaya devam ettiklerinin altını çizdi. Uşak'taki gerek ticari gerekse sosyal hayatın şekillenmesi ve gelişmesinde rol oynayan etkin bir kurum olduklarını bu bilinçle, ildeki tüm kurum ve kuruluşlarla ortak hareketle Uşak’a pozitif yönlü katkı sağlayacak projelerle, etkinliklerle çalışmalarımızı sürdürmekte olduklarını belirtti. Kandemir, “Avrupa ve Asya’yı bir birine bağlayan ve çok önemli bir jeopolitik konumu olan ülkemizin Suriye sınırında meydana gelen gelişmeler, yeni bir askeri harekatı zorunlu kıldı.  Bölücü terör örgütünün uzantılarının Suriye sınırından temizlenmesi için 9 Ekim 2019 Salı Günü başlayan Barış Pınarı Harekatına katılan tüm kahraman Mehmetçiklerimize bir kez daha muvaffakiyetler diliyorum. Aziz şehitlerimizin canlarını ortaya koyması ve milletimizin gösterdiği kararlılık ve ferasetle bugünlere gelen vatan topraklarımızı korumak, milli birlik ve beraberliğimiz adına büyük önem taşımaktadır. Bize düşen, Çanakkale ve diğer cephelerde bu cennet vatan için şehit ve gazi olan ecdadımıza layık olmaktır. Ülkemizi korumak ve birliğimizin bozulmaması adına atılacak tüm adımları destekleyeceğiz ve devletimizin her daim yanında olacağız. Suriye’nin kuzeyindeki operasyon da ülkemizin milli birlik ve beraberliğini korumak içindir ve hiçbir güç buna engel olamaz. Bu bağlamda, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye yaptırım tehditlerini doğru bulmuyor ve her hal ve koşulda milletimizin ve devletimizin yanında yer alacağımızın altını çiziyoruz” dedi. Kandemir, “Eylül ayı dış ticaret rakamlarımız yüzümüzü güldürdü ve geçen yıla göre artış göstererek, 15 milyar 220 milyon dolar seviyesini gördü. 9 aydaki kümülatif ihracat, geçen yıla göre yüzde 2,56 oranında arttı ve 132 milyar 505 milyon dolar oldu. İthalatta da yüzde 0,15 gibi bir artış gözlendi ve 16 milyar 961 milyon dolar seviyesine çıktı. Uşak’taki dış ticaret rakamların da belli bir düzene girdiğini ve yaz dönemdeki azalışın etkilerinin ortadan kalktığını gördük. Ağustos 2019’da15 milyon 153 bin dolar olan ihracat rakamı, Eylül 2019 itibariyle 21 milyon 415 bin dolara çıktı.  Bu rakam, geçen yılın aynı döneminde 19 milyon 565 bin dolardı ve aradaki fark üretimdeki artışı ortaya koydu. Deri ve tekstil kenti Uşak’ın önümüzdeki kış döneminde ihracatının artmasını ve bu rakamların daha yukarılara çıkmasını bekliyoruz. 

İhracatın artması için fuar ve yurtdışı gezilerinin yanı sıra; teşviklerin işletmelerimize ulaşması için danışmanlık faaliyetlerimiz devam ediyor. Son 2 yıldır üzerinde hassasiyetle durduğumuz konulardan biri de e-ticaret ve kaçınılmaz olarak e-ihracat… Bu nedenle, 20 ve 21 Eylül tarihlerinde, Türkiye’nin e-ticaret devlerini ilimizde ağırladık ve burada eğitim ve ticaret adına çok önemli adımlar attık. aliexpress, hepsiburada, PTTAVM, n11 ve diğer alışveriş platformlarının yöneticilerinin yanı sıra, bu işin lojistik bazdaki detayları için MNG ve Yurtiçi kargonun temsilcileriyle üyelerimizi buluşturduk. E-ticaret platformlarını oluşturan şirketlerde görev alan uzman isimlerle de sistemin nasıl kurulacağı ve işlerliğinin ne şekilde sağlanacağını ve bu alanda ilerlemek isteyen üyelerimizin nasıl bir yöntem izleyeceklerini gösterdik” diye konuştu. HALİL ASLAN 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.