Uşak Ufuk
24 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uzun güven tazeledi
22 Ekim 2020 Perşembe 08:00

Uzun güven tazeledi

Uzun güven tazeledi

Eğitim-İş Sendikası Uşak Şube Başkanlığının gerçekleştirdiği 1. Olağan Genel Kurulda tek listeyle katılan  Başkan Ercan Uzun  güven tazeledi. Eğitim-İş Sendikası Uşak Şube Başkanlığının 1. Olağan Genel Kurulu bugün  gerçekleştirildi. Uşak İli ve ilçelerden katılımın oldukça yoğun olduğu Genel Kurul Atatürk  Kültür  Merkezi'nde yapıldı. Eğitim-İş Sendikası Uşak Şube Başkanlığının gerçekleştirdiği 1. Olağan Genel Kurulda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Divan oluşturulduktan sonra Faaliyet Hizmet raporlarının okunmasının ardından Başkan Adayı  Ercan Uzun bir konuşma yaptı . Konuşmasında Ercan Uzun şunları söyledi; “AKP iktidarı her fırsatta memurun iş güvencesine yönelik saldırılarda bulunmaktadır.  Siyasal iktidarın istediği, memurların hukuka değil, kendisine bağlı olmasıdır. Bunu sağlamanın birinci koşulu, devlet memurlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaktır. Öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, AKP iktidarı döneminde ciddi şekilde gerilemiştir. Eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler, 4+4+4 gerici eğitim yasasıyla Öğretim Birliği'ne vurulan darbe, okul dönüşümleri, siyasi kadrolaşma, yandaş yönetici atama gayreti, eğitimin dini referanslara göre şekillendirilmek istenmesi, ihraçlar ve açığa almalar, sürgünler, güvencesiz istihdam uygulamalarıyla öğretmenlerin yaşadığı sorunlar daha da derinleştirmiştir. Öğretmenin emeğini görmezden gelen, küçümseyen iktidar ve onun söylemleri öğretmene şiddet vakalarını artırmış; öğretmenlere kendi alanları dışında angaryaların yüklenmesi adeta bir rutin haline gelmiştir. Pandemi süreci, öğretmenlerimizin omzundaki yükü daha da artırmıştır. Öğretmenler, eğitimin sorunları karşısında gerçekçi teşhisler koymayan, hakkaniyetli politikalar üretmeyen Milli Eğitim Bakanlığı'nın eksik bıraktığı alanları kendi imkanları ve inisiyatifleriyle kapatmaya çalışmaktadır. 

Hedefleri; kamu kurumlarının tamamının baştan aşağı yapılandırılması,iş güvencesinin ortadan kaldırılması ,emperyalizmin ihtiyaçları doğrultusunda kamusal hizmetleri ticarileştirilerek özelleştirilmesi, ulus devletin çökertilmesi ve sendikaların kapısına kilit vurulmasıdır.Bu nedenle hükümeti uyarıyoruz”. Uzun, konuşmasına şöyle devam etti: “Millet egemenliği yerine tek adam rejimi dayatılırken, Mustafa Kemal Atatürk'ün izleri silinmeye çalışılırken, Cumhuriyet kazanımları saldırılar altındayken, Hak, hukuk, adalet sadece kelimelerde kalmışken, İşsizlik ve yoksulluk ülkeyi yangın yerine dönüştürmüşken, İş güvencemiz ve geleceğimiz elimizden alınmaya çalışılırken, Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Gün birlik günü, gün mücadele günü, gün dayanışma günüdür. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini emek örgütlerinin mücadele azmi ve kararlılığı belirleyecektir. Bu açıdan hepimize tarihi bir sorumluluk ve görev düşmektedir.  Ancak bu karanlık tablo, Köy Enstitüleri'nin, TÖS'ün ruhunu yaşatmaya çalışan bizleri karamsarlığa değil, daha büyük bir kararlılıkla mücadeleye itmektedir. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim neferlerinin ortak çatısı olan Eğitim-İş olarak;  Laik, parasız, adil ve bilimsel eğitim için,

- Eğitim emekçilerinin insan onuruna yakışır ücretlerle, meslek onuruna yakışır koşullarda çalışabilmesi için,

- Yandaşlık kriterlerinin değil, liyakatın dikkate alındığı bir eğitim sistemi için,

- Eğitimi her türlü gerici ve ırkçı örgütlenmelerden kurtarmak için, tüm eğitim çalışanlarını Eğitim İş'te toplanmaya davet ediyoruz.

 Eğitim-İş olarak, umutsuzluğa kapılmayacağız, yılgınlığa düşmeyeceğiz, geri adım atmayacağız. Tüm baskılara, tüm karanlık hesaplara rağmen, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, bizlere emanet ettiği çağdaş, laik, demokratik Cumhuriyete ve kazanımlarına her koşulda sahip çıkmak için mücadele etmeye devam edeceğiz.  Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da emeğimize ve ülkemize yönelik her saldırı, karşısında sarsılmaz bir kale gibi Eğitim-İş'i bulacaktır" diye konuştu. Öte yandan Ercan Uzun'un konuşmasının ardından seçimlere geçildi.Ercan Uzun'un tek liste ile katıldığı seçimlerde Şube Denetleme Kuruluna Ayşe Köylüoğlu, Cemil Aşama, Kamuran Gül. Şube Disiplin Kuruluna  Eylem Özgür Kurt, Fadime Çoban, Gökhan Gündüz. Genel Merkez Delegeliğine Ercan Uzun, Bülent Gün ve İlhan Uzun seçildi.

HABER: HALİL ASLAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.